Szigorúbbá válnak a környezeti hatásvizsgálatok a jövőben – ezzel kapcsolatban fogadott el határozatot az Európai Parlament. Közel kétszázféle projekt esetében – a híd-, út-, kikötő-, sztráda- vagy hulladéklerakó-építéstől a csirke- vagy sertéstelepek létesítéséig – kötelező elvégezni környezeti hatástanulmányt az erre vonatkozó uniós irányelv alapján. „Több tagállam erős ellenállása ellenére a parlamentnek sikerült az egészség és a környezet védelme érdekében magasabbra tennie a lécet. A kormányoknak figyelembe kell venniük a vizsgálat eredményét, hogy utána a megfelelő információk birtokában hozhassák meg döntésüket. A tanáccsal elért megállapodást a legfontosabb környezetvédelmi civil szervezetek is támogattákˮ – mondta Andrea Zanoni olasz liberális képviselő, a téma parlamenti felelőse.
A hatástanulmányoknak számításba kell venniük olyan új környezetvédelmi szempontokkal, mint a fajok sokszínűségének megőrzése és az éghajlatváltozás. Az új szabályok egyértelműsítik a vizsgálati módszert, központi internetes felületen ösztönzik a nyilvánosság bekapcsolódását, és szigorúbban kezelik a kivételeket és az érdekellentétet.
Az objektivitás biztosítása céljából a tagállamoknak „funkcionális elkülönítésˮ révén kell egymástól elválasztani a projekt fejlesztőjét és az illetékes hatóságot. A hatásvizsgálatban többek között a vizek minőségének, mennyiségének várható változásairól vagy több projekt összeadódó hatásairól is be kell számolni, így elkerülhető, hogy a fejlesztő a határértékek betartása céljából a nagy projektet több kisebbre darabolja fel. A tanács által már informálisan jóváhagyott jogszabály-módosítás azt is garantálni igyekszik, hogy a projektek engedélyezésében ne játsszon szerepet az engedélyezők érdeke.