Uniós szabályozás cikkek
Zeneletöltések: újabb lépés az egységes Európa felé
Az Európai Bizottság bemutatta az egységes digitális piac létrehozását célzó javaslatait, amelyek egyebek mellett 2017-től elérhetővé tennék a zenei és filmes előfizetéseket az uniós állampolgárok számára az EU-n belül történő utazásaik során is.
Végre az EU is belép a 21. századba
A digitális kornak megfelelő adatvédelmi rendelet léphet hatályba 2018-tól, miután az Európai Parlamentnek és az Európai Tanácsnak sikerült megegyeznie az Európai Unió új adatvédelmi reformjának egyes elemeiről.
Nagy kár! Egyelőre nem lesz öt soros áfabevallás
Visszavonhatja az egységes áfa bevallásról szóló kezdeményezését az EB, így az még valószínűleg várat magára. De egyáltalán mit jelent az egységes európai szintű áfa bevallás és miért lett volna jó ez a koncepció?
Megint házhoz ment a pofonért a kormány
Több uniós tagállam, köztük Magyarország ellen is kötelezettségszegési eljárást indít az Európai Bizottság (EB), mert úgy véli, hogy ezen országok menekültügyi szabályozásának bizonyos pontjai nincsenek összhangban a közösségi joggal - jelentették be a szervezet csütörtöki sajtótájékoztatóján Brüsszelben.
Utánpótlás a fuvarozóknak: jönnek a 18 éves kamionsofőrök
Az Európai Bizottság nem emel kifogást ellene, ha Magyarország a kormányzati terveknek megfelelően 21 helyett már 18 éves kortól lehetővé teszi a C kategóriás vezetői engedély megszerzését - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM).
Adóelkerülők: tessék vigyázni, az ajtók záródnak
Az Európai Unió és Liechtenstein 2018-tól automatikusan megosztja egymással az állampolgáraik bankszámláival kapcsolatos információkat - erről az Európai Parlament szerdai plenáris ülésén született döntés. A liechtensteini bankok jelenleg titkosan kezelik az uniós állampolgárok számláit.
Felfüggeszti Brüsszel a paksi bővítést?
Brüsszeli információk szerint az Európai Bizottság felfüggesztene minden folyamatot és beszerzést a paksi bővítés kapcsán, mivel az Orbán-kormány megsértette a közbeszerzési szabályokat a Roszatom megbízásával. A Miniszterelnökség szerint jogszerűen jártak el.
Ki jár nagyon rosszul az új sarccal?
A korábbi, a nagyobb kereskedelmi egységeket sújtó sávos adó helyett egységes lesz az élelmiszerlánc-felügyeleti díj, a mértéke pedig általánosan 0,1 százalék lesz. Az RSM-DTM szakértője rámutat, ki jár jól és ki jár nagyon rosszul az új sarccal.
Ellentétes az uniós joggal a magyar társaságiadó-törvény?
Ellentétes lehet az uniós joggal az a magyar jogszabály, amely nem engedi meg a társaságiadó-alapból levonni a külföldi személyek részére nyújtott támogatások értékét. Ez komolyan akadályozza olyan ügyleteket, amely során egy magyar tagvállalat ad át ingyenesen pénzeszközöket egy külföldi csoportvállalatnak.
Lehetne pénz lakossági pályázatra, ha akarnák
Az Európai Bizottság Regionális Főigazgatóságának vezetője megerősítette a Magyar Energiahatékonysági Intézet szakmai álláspontját: nemcsak lehetséges, de egyben kiemelten fontos uniós forrásokból támogatni az épületek energiahatékonysági felújítását, beleértve a lakosságot is. Nincs olyan uniós jogszabály, amely tiltaná a magyar otthonok rezsicsökkentő felújításának vissza nem térítendő forrásokból való támogatását. Lázár János még két hete is ennek ellenkezőjét bizonygatta.
Helybe ment a maflásért a kormány, mi meg fizethetünk
Beadta a derekát a kormány Brüsszelnek: a korábbi, a nagyobb kereskedelmi egységeket sújtó sávos adó helyett egységes lesz az élelmiszerlánc-felügyeleti díj. A most a Parlamentnek benyújtott javaslat szerint általánosan 0,1 százalék lesz. A kiskereskedelmi mikro- és kisvállalkozások átalánydíjat is fizethetnek: húszezer, illetve hétszázezer forintot.
Komoly fejvakarást jelenthet a cégeknek az új uniós szabály
Számos olyan információt kellene szolgáltatniuk a tagállamoknak a területükön működő vállalkozásokról egy készülő EU-direktíva alapján, amelyekből az adott iparágban járatos személy akár üzleti tikokat is kideríthet, mutat rá a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Baker Tilly Hungária. Emellett az sem tisztázott, hogy a létrehozandó közös adatbázishoz pontosan kik és milyen hozzáférést kapnának az egyes országokban.
Termeszteni nem, árulni lehet a GMO termékeket
Elsöprő többséggel elutasította szerdán az Európai Parlament (EP) plenáris ülése azt a javaslatot, amely a génmódosított organizmusokat (GMO) tartalmazó növények köztermesztése után abban is vétójogot adott volna az uniós tagállamoknak, hogy engedélyezik-e uniós szinten már jóváhagyott GMO-t tartalmazó termékek forgalmazását és felhasználását a saját területükön.
Könnyes búcsú a roamingdíjaktól
Elfogadta az Európai Parlament kedden azt a jogszabálycsomagot, amelynek értelmében kevesebb mint két év múlva megszűnnek a roamingdíjak az Európai Unióban, és amelyben meghatározták a netsemlegesség szabályait is az IP telefonszolgáltatások, vagy az internetes zeneszolgáltatók blokkolására.
Életeket mentene a szigorítás
A Levegő Munkacsoport szerint várhatóan 2025-től 42 ezerrel kevesebben halnak majd meg évente Európában a légszennyezettség következtében, amennyiben elfogadják az Európai Parlament környezetvédelmi bizottsága által beterjesztett, a légszennyezettségi határértékek szigorítását tartalmazó javaslatot.
Új korszak jön az áfafizetésben?
Az Olaszországban bevezetett, speciális áfa fizetési metódus segítségével csökkenthető az áfa elkerülés és nem fizetés kockázata, miközben a közszféra késedelmes fizetése miatti vállalati kitettség is kontrol alá kerül. A megosztott fizetési modell (split-payment) előnye, hogy az ÁFA fizetési kötelezettség első pontjától átláthatóvá teszi az adófizetési és bevallási folyamatot, így bevezetése más tagországokban is vizsgálat tárgya lehet – emeli ki az RSM szakértője.
Nagy baj lesz az új cigiszabályokból
A Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetsége (DBMSZ) szerint a dohánytermékek egységes csomagolása drasztikus beavatkozás lenne a magyarországi piaci viszonyokba, ugyanakkor nem eredményezné a remélt egészségügyi hatásokat, végső soron a feketepiacot növelné.
Ideje felkészülni: fontos változások jönnek az uniós vámjogban
Az elmúlt évtizedek tendenciáihoz alkalmazkodva jövő májustól jelentősen megváltozik az uniós vámszabályozás, ami komoly kihívások elé fogja állítani a vállalkozásokat. Már most érdemes elkezdeni a felkészülést a változó szabályokra – hangzott el az EY Magyarország napokban megrendezett szakmai rendezvényén.
Energiaaudit: kötelező, de jól is járhatunk vele
Az audit sikeresen tárhatja fel a nagyvállalatok működésében az energiamegtakarítási lehetőségeket. A szükséges intézkedések elvégzése pedig nemcsak környezetvédelmi szempontból előnyös, de komoly költségmegtakarítási lehetőségekkel is kecsegtet. Egy megfelelően kiválasztott szakmai partner pedig nemcsak a hiányosságok és problémák azonosításában, hanem azok megoldásában is segíteni tud – hívják fel a figyelmet a Veolia Energia Magyarország Zrt. szakértői.
Itt vannak a közbeszerzések új szabályai
Az EU új közbeszerzési irányelveit jövő év április 18-ig kell átültetni a nemzeti jogrendszerekbe, ezért készült új közbeszerzési törvény és ezért kell megfogalmazni a hozzá kapcsolódó új végrehajtási rendeleteket is - a négy rendelet tervezete csütörtökön jelent meg a kormány honlapján
Nem mennek az adataink Amerikába, ha nem tudunk róla
Érvénytelenítik a cégek Európai és Amerika közötti bizonyos feltételek mellett külön engedélyhez nem kötött adattovábbítását biztosító megállapodást. A Facebook például szívhatja a fogát, de nem csak őket érinti. Az eddigi automatikus adatátvitel gyakorlatának vége, az adatáramlás az európai és amerikai cégek között csak költségesebb és időigényesebb eszközökkel tehető meg.
Szigorú világ jön az erőművekre
2016. január 1-től, vagyis alig több mint 3 hónap múlva az Európai Unió minden országában életbe lép az ipari káros anyag kibocsátás csökkentéséről szóló irányelv. A direktíva előírásainak megfelelően a hazai erőműveknek – technológiától és üzemmérettől függően – jelentős mértékben kell csökkenteniük nitrogén-oxid, kén-dioxid és szálló por kibocsátásukat. A drámai korlátozások életbe léptetésére a hazai erőművek 2020. január 1-éig haladékot kapnak.
Átírhatja a vállalatok finanszírozását a közös uniós tőkepiac
Az Európai Bizottság elindította a tőkepiaci unióra vonatkozó cselekvési tervet, amely segít abban, hogy 2019-re létrejöjjön a 28 uniós tagállam egységes tőkepiaca, ami növelheti és diverzifikálhatná az európai vállalkozások finanszírozási forrásait.
Megint a kormány húzhatja a rövidebbet
Húszmilliárd forintnyi bevételtől esik el az állam, ha Brüsszel elfogadja a kormány kompromisszumos javaslatát az Európai Bizottság által diszkriminatívnak ítélt és felfüggesztett élelmiszer-felügyeleti díj rendezésére. A terhet a jövőben a hazai kisvállalkozásoknak is állniuk kell.
Rábólinthat Brüsszel a reklámadóra
Az Európai Bizottság idén márciusban mélyreható vizsgálatot kezdeményezett a reklámadóval kapcsolatban. A vizsgálat ideje alatt megtiltotta Magyarországnak a reklámadó progresszív kulcsának alkalmazását. Most úgy tűnik, hogy a nyáron módosított reklámadókulcs már megfelel Brüsszelnek - vonta le a következtetést a reklamadóblog.hu.
Negyven százalékkal kell csökkentenünk a kibocsátást
Az EU-országok környezetvédelmi miniszterei pénteken Brüsszelben megállapodtak abban, hogy a közelgő párizsi klímatárgyalásokon az unió a károsanyag-kibocsátás 2030-ig történő 40 százalékos csökkentését fogja javasolni az 1990-es kiindulási ponthoz képest.
Munkakeresőknek nem jár a segély?
Bármely európai uniós tagállam kizárhat bizonyos nem járulékalapú szociális ellátásokból a területére álláskeresés céljából érkező uniós polgárokat. Az Európai Bíróság szerint az ilyen kizárás jogszerű.
Komoly változások a felújításoknál
Az ősz komoly változásokat hoz a központi fűtésre és melegvíz-előállításra szolgáló készülékek energia-megtakarítási, hatékonysági követelményeiben is. Minden kazánra, bojlerre energiacímke kerül. A közpénzből megvalósuló, rezsicsökkentő felújításokra pedig már szigorúbb építési szabványok érvényesek.
Még fél évet kaptak a régi kazánok
2016. július 1-ig kaptunk türelmi időt a hagyományos, nem kondenzációs gázkészülékek használatbavételére - jelentette be Marczinkó Zoltán István a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára.
Óriási gond van a SZÉP kártyával
Az Európai Bíróság főtanácsnokai szerint a SZÉP kártya kibocsátásának feltételei nincsenek összhangban a belső piaci szolgáltatásokról szóló irányelvnek a letelepedés és szolgáltatásnyújtás szabadságára vonatkozó rendelkezéseivel.
Új fegyverekkel támad a NAV
A láncügyletek vizsgálata mindig is az adóhatósági ellenőrzések kiemelt célpontja volt. Az Európai Bíróság pár évvel ezelőtti ítélete sok tekintetben megnehezítette e vizsgálatok lefolytatását, ám a közelmúltban az adóhatóság láthatóan újra felvette a kesztyűt, és úgy próbál eljárni a láncügyletek szereplőivel szemben, hogy közben az Európai Bíróság próbáját is kiállja.
Munkába menet is dolgozunk
Az állandó vagy szokásos munkavégzési hellyel nem rendelkező munkavállalók által a lakóhelyük és a napi első vagy utolsó ügyfél között teljesített utazások munkaidőnek minősülnek – mondta ki az Európai Bíróság. Ezen utazásoknak a munkaidőből való kizárása ellentétes lenne az uniós jog által említett, a munkavállalók biztonságának és egészségének védelmére irányuló célkitűzéssel.
A fejlesztés jelentene kiutat a tejválságból
Korszerűsíteni kell a magyar tejfeldolgozó üzemeket, így lehet képes a tejágazat a belföldi igények kielégítésére. Jelenleg ugyanis az orosz embargó miatt más uniós országok árui árasztják el a piacot - mondta a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke az M1 csatorna műsorában.
Brutálisan drágulhat a kazáncsere
Több mint 2,5 millió családnak lesz 650-850 ezer forinttal drágább a kazáncsere. Eddig egy átlagos kazán 150 000 forintba került, és a régi helyére lehetett szerelni. Most a költségek elérhetik az egymillió forintot – állítja a Víz-, Gáz-, Fűtéstechnika szaklap.
Kazánrendelet: türelmi időt kérnek
Fekete kazánpiacot hozhat létre és a balesetek elszaporodását is okozhatja a törvénnyel kikényszerített technológiaváltás, miszerint csak idén december 31-ig lehet nyílt égésterű kazánt vásárolni (vagy telepíteni, esetleg üzembe helyezni – még ez sem tisztázott). A szakma viszont két év türelmi időt kér - közölte a Víz-, Gáz-, Fűtéstechnika szaklap.
Brüsszelben magyarázza a bizonyítványt a kormány
Magyarország szeretné megvédeni a dohányipari egészségügyi hozzájárulást, illetve az élelmiszerlánc felügyeleti díjat, ezért a brüsszeli Bizottság még ezen a héten meg is kapja a magyar hivatalos álláspontot és választ a felvetéseire.
Tej: nem kvóta kellene
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szerint a tejkvóta újbóli, ideiglenes bevezetése csökkentené a tejpiacon megjelenő kínálatot, így enyhülne a magyar tejtermelőkre nehezedő nyomás, de a jelenleg felhalmozódott készletek felszámolására nem jelentene megoldást. A nehéz tejpiaci helyzet miatt az átmeneti nemzeti tejtámogatás egy részét már idén, várhatóan a negyedik negyedévben folyósítják a termelőknek.
Márpedig nem lesz tejkvóta
Elutasítja az Európai Bizottság azt a felvetést, hogy újra vezessék be az unióban az április elején megszüntetett, korábban három évtizeden át érvényben volt tejkvóta rendszerét - közölte szerdán Phil Hogan mezőgazdasági ügyekben illetékes EU-biztos.
Szeptembertől új uniós rendelet jön a gázkazánokra
Szeptember 26-án életbe lép hazánkban az az uniós rendelet, amely szerint csak 95 százalék feletti hatásfokú kondenzációs gázkazánok hozhatóak forgalomba, amelyek a háztartási gépekhez hasonló energiacímkét kapnak – figyelmeztet a Ventil-team.
Mire ügyeljünk a közbeszerzéseknél?
A jövő évtől jelentősen módosul a közbeszerzésekre vonatkozó szabályozás, hogy mik lesznek a változások és hogy mire kell a vállalkozásoknak ügyelni a szerződéseknél, arról a KCG Partners ügyvédi társulás ad tanácsokat.
Visszariadt a kormány a brüsszeli döntéstől
Nem kell befizetnie az élelmiszer felügyeleti díjat azoknak a vállalkozásoknak, amelyek abba a díjkategóriába esnek, amit az Európai Bizottság hivatalosan felfüggesztett korábban.
Maradjunk adóparadicsom?
Tornyosuló kihívásokkal és ambiciózus javaslatokkal indulnak nyári szünetre az európai intézmények. Miközben mindenki próbálja levonni a Luxleaks-botrány konzekvenciáit, az Európai Bizottság már nemcsak (ismét) pedzegeti a közös konszolidált társasági adóalap ügyét, hanem menetrendet is felvázolt a bevezetésére. Csakhogy a harmonizáció nem lesz egyszerű, mert az számos tagállamnak nem érdeke. Éppen Magyarország lehet az egyik ellenálló.
Nem lehet majd elbújni offshore cégek mögött
Az EU újabb szigorításokat vezetett be az átláthatóság megerősítése érdekében. Az Európai Parlament megszavazta a pénzmosással, az adóbűncselekményekkel és a terrorizmus finanszírozásával szembeni hatékonyabb fellépést szorgalmazó legújabb irányelvet.
Aggódhat a kormány, Brüsszel borítja a bilit
Az Európai Bizottság hivatalos, úgynevezett mélyreható vizsgálatot indított az élelmiszerláncok által fizetendő felügyeleti díj és a dohánytermékek kereskedelmét terhelő adó miatt annak kiderítésére, hogy a két intézkedés összhangban áll-e az unió állami támogatásra vonatkozó szabályaival. A testület megtiltotta a progresszív kulcsok használatát a két díj esetében.
Ezért meszelte el Brüsszel a reklámadót
Az EU feltételes adómegállapításokról szóló határozatok bekérésével, vagy megosztásával törekszik tiltott állami támogatások felderítésére, illetőleg az átláthatóság növelésére. A megújult offenzíva része a magyar reklámadó elleni fellépés is.
IRFS: felkészülni, vigyázz, rajt!
Már idén érdemes felmérni az átálláshoz szükséges erőforrásokat azoknak a vállalkozásoknak, amelyeknél üzleti szempontok indokolják a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) választását akár már 2016 elejétől – hívja fel a figyelmet a MAZARS.
Így nem kell a bevétel két százalékát büntetésre kifizetnünk
A közeljövőben jelentősen emelkedhet az EU új adatvédelmi szabályozása nyomán kiszabható adatvédelmi bírságok összege: legsúlyosabb esetekben ez akár elérheti a cég éves bevételének 2 százalékát, illetve a 10 millió eurót.
Azt sem tudjuk, hogy visszavihetjük a hibás árut
Annak ellenére, hogy mi magyarok több problémával szembesülünk, áruk vagy szolgáltatások vásárlása, illetve igénybevétele során, és gyakrabban vásárolunk megtévesztő reklámok hatására is, kevésbé ismerjük alapvető fogyasztói jogainkat, mint európai polgártársaink – állapítja meg a fogyasztói jogok ismeretét vizsgáló legutóbbi európai kutatás.