Energiaaudit: kötelező, de jól is járhatunk vele

Az audit sikeresen tárhatja fel a nagyvállalatok működésében az energiamegtakarítási lehetőségeket. A szükséges intézkedések elvégzése pedig nemcsak környezetvédelmi szempontból előnyös, de komoly költségmegtakarítási lehetőségekkel is kecsegtet. Egy megfelelően kiválasztott szakmai partner pedig nemcsak a hiányosságok és problémák azonosításában, hanem azok megoldásában is segíteni tud – hívják fel a figyelmet a Veolia Energia Magyarország Zrt. szakértői.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: EU

Új kötelezettséggel kell idén számolni a magyarországi vállalatoknak. December 5-ig minden érintett cégnek teljes körű energetikai auditálást kell elvégeznie, amelyet négyévente kötelesek lesznek megismételni. A kötelező nagyvállalati energetikai audit elvégzését a 2012-ben elfogadott, energiahatékonyságról szóló irányelv írta elő, amelynek rendelkezéseit az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény és annak végrehajtási rendelete ültette át a magyarországi jogrendbe. Az irányelv legfőbb célja az Európai Unió energiafelhasználásának racionalizálása és mérséklése. Ennek jegyében a közösségi jogszabály évente 1,5 százalékos kötelező energiamegtakarítást ír elő minden tagállamának a 2020-ig terjedő időszakban.

Az energetikai auditot minden, évi 50 millió eurónál nagyobb forgalmat bonyolító vagy 250 főnél több alkalmazottat foglalkoztató vállalatnál el kell végezni. Kivételt csak azok a nagyvállalatok élvezhetnek, amelyek az EN ISO 50001 szabványnak megfelelő, akkreditált tanúsító szervezet által tanúsított energiagazdálkodási rendszert működtetnek – hívják fel a figyelmet a Veolia Energia Magyarország Zrt. szakértői.

„Az érintett vállalatok kétféle módon gondoskodhatnak új kötelezettségük teljesítéséről. Az egyik lehetőség, hogy felvesznek egy az előírt feltételeknek megfelelni képes szakembert a munkatársaik közé. A másik megoldás, ha az audit elvégzését egy megfelelő szakértelemmel rendelkező külső partnerre bízzák” – fejtette ki Fernezelyi Ferenc, a Veolia Energia Magyarország Zrt. kereskedelmi igazgatója. A szakember szerint az utóbbi megoldás mellett szól, hogy a költségek szintje alacsonyan tartható, miközben az audit garantáltan az elvárt minőségben, az előírt követelmények mentén készül el.

Mit kell tennie a cégeknek a klímaváltozás ellen? Megmutatjuk
Május végére elkészült az a magyar jogszabály, amely átveszi a klímaváltozás elleni uniós direktívát. Az új szabályozás fontos kötelezettséget ró a vállalkozásokra, minden cégnek ki kell vennie a részét a felmelegedés elleni küzdelemből. A Framework Hungary szakértőjének segítségével megmutatjuk, mit kell és mit érdemes megtennie a vállalkozásoknak.
Emellett egy megfelelően kiválasztott szakmai partner nemcsak a hiányosságok és problémák azonosításában, hanem azok megoldásában is segíteni tud. Így optimális esetben képes a szükséges intézkedések, illetve beruházások megtervezésére és megvalósítására is.

„Fontos, hogy a vállalatok nyerhetnek is a feladat szakszerű elvégzésével. Hiszen az audit sikeresen tárhatja fel a nagyvállalatok működésében azokat a pontokat, ahol komoly energiamegtakarítási potenciál van” – hangsúlyozta Fernezelyi Ferenc. A megfelelő szakértelemmel elvégzett audit mindazon hiányosságokra és problémákra képes rávilágítani, amelyek orvoslásával az adott vállalatok energetikai rendszere optimalizálható, illetve korszerűsíthető. A tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy a szükséges intézkedések és beruházások elvégzésének eredményeképpen az energetikai költségek akár felével-harmadával is csökkenthetőek.

A magyarországi iparvállalatok rendkívül heterogén képet mutatnak az energiagazdálkodás terén. A legkorszerűbb technológiával felszerelt üzemek és több évtizede korszerűsítésre váró létesítmények egyaránt megtalálhatóak. Ugyanakkor az EU irányelve ki fogja kényszeríteni, hogy a nagyvállalatok egységesen tegyenek lépéseket az energiahatékonyság javítása irányába.

„A Veolia Energia Magyarország Zrt. széles körű tapasztalatokkal rendelkezik a területen. Így társaságunk számos iparvállalatot segített abban, hogy optimalizálják energiagazdálkodásukat, az így elért költségcsökkentéssel javítva versenyképességüket” – tette hozzá Fernezelyi Ferenc.

Bár a határidő lejártát követő első évben a kötelezettség teljesítését elmulasztó vállalatoknak várhatóan még nem kell anyagi szankciókra számítaniuk, az audit elvégzését nem érdemes az utolsó pillanatig halogatni, hiszen a – nemegyszer számos létesítményt és telephelyet üzemeltető – nagyvállalatok esetén ez egy rendkívül komplex feladat. Az energetikai auditnak minden nagyvállalatnál  ki kell terjednie az alkalmazott energiahordozók és költségeik, valamint a fogyasztási trendek, bázisértékek és fajlagos értékek meghatározására, továbbá az energiapazarlási pontok megkeresésére és bemutatására. Mindezek mellett a vizsgálatnak magába kell foglalnia a költséghatékonyabb energiafelhasználási módok feltárását és elemzését, a megújuló energiaforrások alkalmazásának lehetőségét, valamint a fejlettebb üzemeltetési eljárások és esetleges új berendezések bemutatását is.

Egymásra licitálnak a kereskedők a kkv-k kegyeiért
Igazi versenyhelyzet alakult ki az elmúlt években a vállalati ügyfelekért az energiapiacon, a kereskedők újabb és újabb ajánlatokkal bombázzák a kkv-kat. De hogyan profitálhat ebből egy vállalkozás? Erről kérdeztük dr. Uzonyi Zoltánt, a Magyar Energiakereskedők Szövetségének elnökét.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo