Brüsszel rászáll a zavaros ügyletekre

A vállalatok és vagyonkezelők tulajdonosi láncolatainak végén álló személyeket nyilvános regiszterben tartsák nyilván az uniós országokban: ezt tartalmazza az a pénzmosás elleni szabálytervezet, amelyet kedden fogadott el az Európai Parlament.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyszerűbb lesz az elsíbolt pénzek nyomára akadni - Kép: SXC

Ezentúl, többek között a bankoknak, könyvvizsgálóknak, ügyvédeknek, ingatlanügynököknek és kaszinóknak is körültekintőbben kell eljárniuk ügyfeleik gyanús tranzakciói kapcsán. A javaslat célja a zavaros ügyletek elrejtésének megnehezítése és az adóelkerülés elleni fellépés. „A nyilvántartások létrehozása megnehezíti a pénzük elrejtésével próbálkozó bűnözők dolgát. A gazdaságaink hatalmas összegeket veszítenek az adóelkerülés miattˮ - mondta az állampolgári jogok bizottságának képviseletében Judith Sargentini holland zöldpárti képviselőnő. Mint azt korábban megírtuk, a tervezet a központi cégtulajdonosi jegyzékekben bármilyen jogi formát öltő gazdasági társaság, többek között vállalatok, alapítványok és vagyonkezelők végső tulajdonosaival kapcsolatos információk nyilvánosan elérhetők legyenek.

A nyilvántartásból kiderül, ki áll a vállalat mögött

A pénzmosás elleni irányelv-tervezetet módosító képviselők kötelezővé tennék, hogy a több központi cégtulajdonosi nyilvántartásban bármilyen jogi formát öltő gazdasági társaság, többek között vállalatok, alapítványok és vagyonkezelők végső tulajdonosaival kapcsolatos információk nyilvánosan elérhetők legyenek.

A nyilvántartásokat összekapcsolnák, és azokba „az információhoz hozzáférni kívánó személy előzetes, egyszerű online regisztráció révén történő azonosítását követőenˮ tekinthetne be, mondták a képviselők. A Parlament azonban az adatvédelemre tekintettel olyan szabályokat is beillesztett a tervezetbe, amelyek biztosítják, hogy csak a legszükségesebb adatok kerüljenek be a nyilvántartásba.

Nagyobb éberség a gyanús pénzmozgások esetén….

A szabálytervezet nagyobb éberségre szólítja fel a bankokat és pénzintézeteket, de a könyvvizsgálókat, könyvelőket, jegyzőket, adótanácsadókat, vagyonkezelőket és ingatlanforgalmazókat is, amennyiben ügyfeleiknél gyanús pénzmozgást észlelnek. Bizonyos esetekben a kaszinóknak is át kell világítaniuk ügyfeleiket, de a kevésbé kockázatos szerencsejátékokat a tagállamok kivonhatják a szabályok hatálya alól.

Fogynak az offshore-menedékek
Aktivizálódott a magyar adóügyi diplomácia, egyre több korábbi adóparadicsommal kötünk egyezményeket. Ez elsősorban azokra jelent veszélyt, akik idehaza eltitkolt jövedelmeiket külföldi bankszámlákon, vagy cégekben parkoltatják.
A pénzmosás elleni módosított irányelv figyelembe veszi a kockázat mértékét, így a tagállamok rugalmasabban, a potenciális veszélyfaktorral arányban büntethetik a pénzmosást és a terrorizmus finanszírozását. Az Európai Parlament a fizetők és a fizetést fogadók, illetve a vagyonmozgások nyomon követése érdekében az átutalásokra vonatkozó rendelet frissítéséről is döntött.

… és a politika szereplőivel kapcsolatban

A „politikai közszereplőkreˮ, azaz a politikai pozíciójukból adódóan a korrupció veszélyének a szokásosnál jobban kitett emberekre vonatkozó szabályokat a „belföldiˮ politikai szerepet vállalókra is kiterjesztették. Ők olyan természetes személyek, akik egy „tagállam megbízásából fontos közfeladatokat látnak vagy láttak elˮ, például államfők, a kormány tagjai, a legfelsőbb bíróság bírái vagy parlamenti képviselők.

Amennyiben egy kockázatosnak ítélt pénzmozgásnak ilyen személyek a címzettjei, akkor különösen nagy figyelmet kell szentelni például az ügylet tárgyát képező pénz kiindulási helyének.

Következő lépések

Az Európai Parlament most a jogszabálytervezetről első olvasatban alkotott álláspontját szavazta meg annak érdekében, hogy a ciklus munkáját összefoglalva azt átadhassa a következő Parlamentnek.

Új törvények is segíthetik az etikus működést
Szigorodnak a vállalatok átlátható és etikus működésére vonatkozó szabályozások. Egy januárban életbe lépő új törvény kötelezi a cégeket csalásmegelőző rendszereik nyilvánossá tételére, míg a márciustól hatályos polgári törvénykönyv a menedzsment felelősségét terjeszti ki a vállalati működésre.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo