Kevesebb nejlonzacskót használhatunk

Az Európai Unió országainak 2019-ig 80 százalékkal csökkenteniük kell a leginkább környezetszennyező és leggyakrabban használt műanyag zacskók használatát a parlament szerdai döntése értelmében. A képviselők adók, díjak, piaci korlátozások vagy tiltás bevezetését javasolják.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgadászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kevesebb lesz a nejlonzacskó – Kép: Pixabay

„A képviselők ma megszavazták, hogy az unióban sokkal kevesebb nejlonzsákot használjunk, és kevesebb hordtáska kerüljön a szemétbe. A nejlonzsákok számát egy kötelező érték alá kell szorítani, és nem lehet ingyenzacskót adni. Ahogy azt már több jó példából láthatjuk, az eldobható nejlonzsákok mennyiségét célirányos politikával radikálisan csökkenteni lehet. A nejlonzsákok fokozatos kivezetése jó megoldás a környezetbe jutó műanyaghulladék okozta problémáraˮ – mondta Margrete Auken dán zöldpárti képviselő, akinek a jelentését 539 szavazattal, 51 ellenszavazat és 72 tartózkodás mellett fogadták el.

Az 50 mikronnál vékonyabb, könnyű nejlonzsákokat – amelyeknek legnagyobb része az unióban fogy – sokkal ritkábban használják újra, mint a vastagabb fajtákat, így sokszor azonnal a szemétbe kerülnek, szennyezve a környezetet. Az unió tagállamainak 2017-ig legalább a felére kell visszaszorítaniuk az ilyen nejlonzsákok használatát, két évvel később pedig 80 százalékkal kell csökkenteni a jelenlegi forgalmat a 2010-eshez képest. A tagállamok adók, díjak, piaci korlátozások vagy tiltások révén érhetik el, hogy az üzletek ne biztosítsanak ingyen nejlonzsákokat. Egyedül a húsok, halak vagy tejtermékek csomagolásához használt, nagyon könnyű műanyagok jelenthetnek kivételt. (Magyarországon már így is fizetni kell környezetvédelmi termékdíjat.)

2019-ig a zöldség-gyümölcs csomagolására használt nejlonzsákokat újrafeldolgozott papírból vagy lebomló és komposztálható anyagokból készült tasakoknak kell felváltania. A lebomló és komposztálható csomagolással kapcsolatos előírásokat felül kell vizsgálni, fogalmaztak a képviselők.

(A hulladékkal pénzt is lehet keresni!)

2010-ben minden egyes uniós polgár körülbelül 198 nejlonzacskót használt, ennek 90 százaléka a könnyebb, ritkán újrahasznált, általában azonnal kidobott fajta. Ha nem történik változás, akkor a nejlonzsákok száma tovább növekszik. A bizottság hatásvizsgálata szerint 2010-ben csak az unióban több mint nyolcmilliárd nejlonzacskó végezte a szemetesben.

A világűrbe is jut a szemetünkből
Becslések szerint 100 millió limlom lebeg a Föld körül, ebből a NASA kutatása szerint 16 000 számít űrhulladéknak – jellemzőjük, hogy 10 centiméternél nagyobb átmérőjűek, és méretükkel veszélyeztetik a még működő műholdakat és a Nemzetközi Űrállomást. A hulladék nagy része kiszuperált műholdakról és régi rakétákról vált le.

Véleményvezér

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.
Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo