Kevesebb nejlonzacskót használhatunk

Az Európai Unió országainak 2019-ig 80 százalékkal csökkenteniük kell a leginkább környezetszennyező és leggyakrabban használt műanyag zacskók használatát a parlament szerdai döntése értelmében. A képviselők adók, díjak, piaci korlátozások vagy tiltás bevezetését javasolják.

Kevesebb lesz a nejlonzacskó – Kép: Pixabay

„A képviselők ma megszavazták, hogy az unióban sokkal kevesebb nejlonzsákot használjunk, és kevesebb hordtáska kerüljön a szemétbe. A nejlonzsákok számát egy kötelező érték alá kell szorítani, és nem lehet ingyenzacskót adni. Ahogy azt már több jó példából láthatjuk, az eldobható nejlonzsákok mennyiségét célirányos politikával radikálisan csökkenteni lehet. A nejlonzsákok fokozatos kivezetése jó megoldás a környezetbe jutó műanyaghulladék okozta problémáraˮ – mondta Margrete Auken dán zöldpárti képviselő, akinek a jelentését 539 szavazattal, 51 ellenszavazat és 72 tartózkodás mellett fogadták el.

Az 50 mikronnál vékonyabb, könnyű nejlonzsákokat – amelyeknek legnagyobb része az unióban fogy – sokkal ritkábban használják újra, mint a vastagabb fajtákat, így sokszor azonnal a szemétbe kerülnek, szennyezve a környezetet. Az unió tagállamainak 2017-ig legalább a felére kell visszaszorítaniuk az ilyen nejlonzsákok használatát, két évvel később pedig 80 százalékkal kell csökkenteni a jelenlegi forgalmat a 2010-eshez képest. A tagállamok adók, díjak, piaci korlátozások vagy tiltások révén érhetik el, hogy az üzletek ne biztosítsanak ingyen nejlonzsákokat. Egyedül a húsok, halak vagy tejtermékek csomagolásához használt, nagyon könnyű műanyagok jelenthetnek kivételt. (Magyarországon már így is fizetni kell környezetvédelmi termékdíjat.)

2019-ig a zöldség-gyümölcs csomagolására használt nejlonzsákokat újrafeldolgozott papírból vagy lebomló és komposztálható anyagokból készült tasakoknak kell felváltania. A lebomló és komposztálható csomagolással kapcsolatos előírásokat felül kell vizsgálni, fogalmaztak a képviselők.

(A hulladékkal pénzt is lehet keresni!)

2010-ben minden egyes uniós polgár körülbelül 198 nejlonzacskót használt, ennek 90 százaléka a könnyebb, ritkán újrahasznált, általában azonnal kidobott fajta. Ha nem történik változás, akkor a nejlonzsákok száma tovább növekszik. A bizottság hatásvizsgálata szerint 2010-ben csak az unióban több mint nyolcmilliárd nejlonzacskó végezte a szemetesben.

A világűrbe is jut a szemetünkből
Becslések szerint 100 millió limlom lebeg a Föld körül, ebből a NASA kutatása szerint 16 000 számít űrhulladéknak – jellemzőjük, hogy 10 centiméternél nagyobb átmérőjűek, és méretükkel veszélyeztetik a még működő műholdakat és a Nemzetközi Űrállomást. A hulladék nagy része kiszuperált műholdakról és régi rakétákról vált le.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo