Robot cikkek


Milyen munkahelyeket teremthet az új ipari forradalom?

Milyen munkahelyeket teremthet az új ipari forradalom? 

Próbálj meg elképzelni egy olyan munkát, amit még el sem tudsz képzelni – nagyjából ennyire nehéz feladat megjósolni azt, pontosan milyen új munkaköröket hozhat létre a technológiai fejlődés. Az alapján viszont, hogy hol tart napjainkban az automatizáció, és milyen területek fejlődnek a leginkább, mégis megtippelhető, milyen jellegű új állások jelenhetnek meg a közeli jövőben.
5 jele annak, hogy robottal beszél

5 jele annak, hogy robottal beszél 

A közösségimédia-felületeket egyre nagyobb számban árasztják el a robotok, azaz automatizált fiókok. Ezek a programok általában valós felhasználókat utánoznak, céljuk pedig gyakran politikai: sokak szerint például a Twitteren és más oldalakon az orosz szolgálatok botjai is kampányoltak a Brexit mellett, vagy promotálják, esetleg rágalmazzák az Egyesült Államok elnökválasztásának résztvevőit.
Lemaradhat a versenyben, aki nem alkalmaz chatbotokat

Lemaradhat a versenyben, aki nem alkalmaz chatbotokat 

Az ügyfélszolgálatokat is érinti a mesterséges intelligencia terjedése, 2019-re komoly bevételkiesésre számíthatnak azok a cégek, amelyek nem használnak digitális ügyfélszolgálatot, chatbotokat, automatizált hívásokat.
A különbség tapintható

A különbség tapintható 

Sokan láttak már működő robotot, az élet egyre több területén bevethetők, számtalan emberi funkciót „elsajátítottak”, sokféle feladatot lehet már rájuk bízni. Még mindig sajátos, nagy gond azonban, hogy ezek az oly okos gépek munka közben nem elég finoman viselkednek. Könnyen összetörnek dobozokat, munkadarabokat. Elejtik a tárgyakat, vagy észre sem veszik, ha nem sikerült felvenniük. Az OptoForce cég találmánya, a tapintásérzékelő szenzor ezekre a problémákra tud igazán jó választ adni és az ipar sok területén alkalmazható.
Gyökeresen alakítja át életünket a mesterséges intelligencia

Gyökeresen alakítja át életünket a mesterséges intelligencia 

Túl homályos fogalomnak tűnik a mesterséges intelligencia (AI)? Elmagyarázzuk, hogyan fejlődött az elmúlt években, és mit várhatunk tőle, hogyan hatja majd át egyre inkább mindennapi életünket. A virtuális asszisztensek, az önvezető autók, a CRM-ben, vagyis az ügyfélkezelésben használt csetbotok, a kórházi robotápolók mind az AI alkalmazásának új távlatait jelzik.
Elon Musk vészjósló jövendölései a közeljövőről

Elon Musk vészjósló jövendölései a közeljövőről 

A neves vállalkozó jóslatokba bocsátkozik a technológiai fejlődésünkről, ugyanakkor ő maga is jövőformáló. Tesz azért, hogy bizonyos technológiai áttörések és projektek átalakítsák a világunkat. Musk szerint a világ.
A robotok mellett sem fogunk unatkozni

A robotok mellett sem fogunk unatkozni 

Fenyeget a veszély, hogy az automatizálással halálra unjuk magunkat... Bár a foglalkozások 5 százalékát lehet csak automatizálni, a legtöbb munka 30 százalékát el tudják végezni gépek. Kevesebb lesz tehát az emberi munka – de egyáltalán nem biztos, hogy mindig és mindenkinek jó lesz.
Kicselezik a robotok a szűrőt

Kicselezik a robotok a szűrőt 

Jól ismertek a furcsa rajzú  betű-szám kombinációk, amelyeket be kell írnunk, hogy bizonyos internet-portálokra bejuthassunk. Céljuk, hogy megállapítható legyen: ember, vagy robot akar belépni. Ám van már szoftver, amely ezt ki tudja cselezni.
Szexelhetünk is a robotunkkal?

Szexelhetünk is a robotunkkal? 

Lehet-e barátunk (barátnőnk) egy robot – és mi kell ahhoz, hogy a nem is távoli jövőben olyan közel kerüljünk egy ember gyártotta géphez, hogy az emberi érzelmeket váltson ki belőlünk?
Tiszta vizet a pohárba – robottal!

Tiszta vizet a pohárba – robottal! 

Játszani jöttünk, nem győzni – gondolták a Fazekas Mihály Gimnázium robotépítői, amikor több mint 150 ország 162 csapata között elindultak a Washingtonban rendezett nemzetközi megmérettetésen. A játékból végül fölényes győzelem és óriási siker lett. A First Global Challenge témája idén a tiszta víz volt, ennek megmentéséhez kellett robotot építeni, programozni, működtetni.

Csengetett, Mylord? 

A kaliforniai Szilícium-völgyben az „Aloft Cupertino” hotelben egyszer csak elénk áll a robot, amelyet A.L.O.-nak hívnak. Nem valamelyik hollywoodi scifi-ből szabadult, hanem a szálloda alkalmazottja, a 91 cm magas, 45 kiló súlyú készülék. Feladatai sokrétűek: a szálló vendégének rendelésére sok mindent tud a szobákba kézbesíteni, legalábbis mindent, ami „csomagtartójába” belefér, édességet, ropit, papír zsebkendőt, fogkrémet, italokat vagy éppen újságokat.

Bemutat Trumpnak az Apple: ökokötvényekkel zöldül 

Ez a második alkalom, hogy az Apple zöld kötvényt bocsát ki környezetkímélő átalakítások finanszírozására. 2016-ban 81 milliárd dollárnyi ilyen kötvényt adtak ki a vállalatok világszerte, ami duplája a 2015-ös összegnek. A kormányok is rákaptak erre a megoldásra.

Adóval fizetnének a robotok az elvett munkákért 

Világszerte egyre több munkakörben és szektorban erősödik a veszélye, hogy robotok veszik át az ember szerepét. Ellenállnak-e az üzleti szektor hatékonyságnövelő praktikáinak a kormányok? Vagy az önkormányzatok? San Franciscoé igen. Pontosabban meg akarja adóztatni a robotok munkaadóit.

A jövőképesség első pontja: ne ess pánikba! 

Az, hogy fogalmunk sincs róla, mit hoz a jövő, nem jelenti azt, hogy nem kell készülnünk rá. Kreativitás és nyitottság nélkül biztos, hogy el leszünk veszve, de a legjobb tanács az, ami a kultikus Galaxis útikalauz stopposoknak című könyvben olvasható: Ne ess pánikba!

Robot veheti fel a következő kollégát? 

A mesterséges intelligenciát és az emberi interakciót ötvöző új kommunikációs megoldást, úgynevezett chatbotot is bevetnek már a legjobb – vagy bármilyen – munkaerő megtalálására. A robot remekül elbeszélget a jelöltekkel.

Robotizálás: nem bocsátanának el tömegeket, ígérik a multik 

A dolgozói feladatot elvégzésére automatizált rendszereket vagy mesterséges intelligenciát használni készülő cégek 80 százaléka azt állítja, hogy nem bocsátanának el nagyszámú alkalmazottat – derült ki egy felmérésből.

A robotoktól védené az embereket az unió 

Az Európai Parlament jogi szakbizottsága a mindennapi életben egyre gyakrabban használt robotok uniós szintű jogi szabályozásának kidolgozását kérte az Európai Bizottságtól. A gyártóknak például fel kellene szerelniük a robotokat olyan biztonsági kapcsolóval, amely veszélyhelyzetben azonnal leállítja őket.

A robotok is diszkriminálnak 

Naponta érkeznek a hírek arról, hogy a robotok mennyi munkát tudnak átvállalni az emberektől. Olyan helyen van velük gond, amire nem is gondoltunk volna: a józan ítélőképesség hiányzik.

Januártól ingyen pénzt oszt a szilícium-völgyi mogul 

Jön az automatizáció, tíz-húsz éven belül az emberiség nagy része felesleges lesz a munkaerőpiacon. Ezért is fontos az alanyi jogon adható, univerzális alapjövedelem gondolata. A Szilícium-völgy egyik legnagyobb kockázatitőke-alapja, a Y Combinator ennek hatását kutatja januártól: 100 kaliforniai család a kísérleti nyúl. Úgy kapnak majd pénzt, hogy nem kell érte megdolgozniuk.

Három embert válthat ki egyetlen robot? 

Rövid időn belül extrém növekedés várható az értékesített robotok piacán, amely a high-tech fejlesztéseket mindennapivá teszi. Az ehhez kapcsolódó legfontosabb robotipari trendeket vizsgálta az International Federation of Robotics (IFR) legutóbbi jelentése. Úgy látszik, azért az emberekre is szükség lesz.

Helló, robotkolléga! 

Fejlődik a mesterséges intelligencia, javulnak az algoritmusok, ügyesednek a robotkarok, sőt a robotlábak is. És mi lesz a szorgos emberi agyakkal és kezekkel? Az Y generáció számíthat arra, hogy gépek végzik a munkáját, a Z generáció megélhetése pedig még inkább ki lesz téve a negyedik ipari forradalom vívmányainak. Az unióban felmerült: a robotok után is fizessenek társadalombiztosítási járulékot a munkáltatók.

Újrahasznosítható robotok és láthatatlan fizetés alakítják a gazdaságot 

A technológiai fejlődés legújabb fejleményeit és jövőbeli trendjeit ismertették szakértők a Piac & Profit 2016-os K+F + Innováció konferenciáján. Merre halad a robotizáció, a biotechnológia, a bankolás, az infotech és az elektronika?

Ha a robotok dolgoznak, ki fizeti a vásárlást? 

Olcsóbb termelést és így alacsonyabb árakat hoznak a robotok. Ugyanakkor viszont elveszik az emberek munkáját. Miből vásárolunk majd? És ki fizeti majd be az adókat, ha ne mi dolgozunk?

Pamela Andersonnak sem lesz már munkája? 

Dubaiban robotokra cserélnék az emberi életmentőket a tervek szerint a szabadstrandokon. A robotok gyorsabbak, és jobban bírják az időjárást, mint az emberi életmentők. A Baywatch is csak a múlt emléke lesz?

Jön a verseny 

Külsejében és tartalmában is új a Piac & Profit magazin! Trendek, elemzések, továbbra is objektíven és politikamentesen. A friss lapszámban többek között agrártrendeket vettünk górcső alá, elemeztük a kisvállalatok növekedésének korlátait, foglalkoztunk a nyugdíj és öngondoskodás kérdésével a TTIP-vel és a robotok munkaerőpiaci megjelenésével is sok már érdekes és hasznos téma mellett.

A szállodaiparba is betörtek a robotok 

Szürreális lények és robotok között szürcsölnek teát a vendégek a Nagaszakiban található Henn na Hotelben, amely a világ első olyan szállodája, ahol szinte mindent robotok végeznek.

Nem a jövő az AI-forradalom 

Sokunk jövőbeli lehetőségként gondol a mesterséges intelligenciára, holott vívmányait már évek óta használjuk, és azok egyre inkább hatással lesznek életünkre. A mesterséges intelligencia áll például a Volkswagen emissziós botránya hátterében.

40 millió dollárnyi aranyat szed ki a megunt telefonokból az Apple 

Nagy biznisz az infokommunikációs készülékek begyűjtése és alapanyagaik újrahasznosítása. Főleg hogy a hi-tech szektor szereplői mindig új modellek vásárlására bírják rá a vásárlót - és ezzel az előző típusok eldobására. Az Apple évente 40 millió dollár értékű fémre tesz szert újrahasznosítással.

Alanyi jogon adnának fizetést mindenkinek Szilícium-völgy moguljai 

Az alanyi jogon minden polgárnak járó alapjövedelem ötlete nem új, de van rá esély, hogy hamarosan gyakorlatban is kipróbálható. Már nem csak baloldali gondolkodók, de üzleti cápák is úgy látják, ez a megoldás, ha az emberek munkáját elveszik a robotok.

Sci-fiben élünk 5 év múlva 

Még sehol nem tartunk az okoseszközök fejlődésében az Ericsson friss, 2020-as trendeket feltérképező felmérése szerint. Növekvő és átalakuló hálózatok, robotok és megosztás a gondolatok és a tárgyak szintjén egyaránt. Ez jön pár év múlva.

Videó: idősek ellátását segíti az új japán robot 

Idős betegeknek segít a mozgásban a Riken kutatóintézet Riba (Robot for Interactive Body Assistance) nevű robotja. A hatalmas plüssmacihoz hasonlító robot hetven - nyolcvan kilós pácienseket képes felemelni, és a karjaiban a tolószéktől elvinni az ágyig.

Maguktól megtanultak hazudni a robotok 

Egy svájci laborban olyan robotkísérletet folytattak, melynek a végére a gépek megpróbálták becsapni egymást. A kísérletben 1000 robot vett részt és 500 generáció kellett a felismeréshez, hogy így egyszerűbb.

Emberi életeket menthet a robotpatkány 

A patkányokhoz hasonlóan érzékeli a környezetét a bristoli és a sheffieldi egyetem kutatói által kifejlesztett robot, mellyel égő épületekben ragadt embereket keresnének meg.

Komoly sikert ért el egy magyar robot 

Az élmezőnyben végzett egy nemzetközi robotversenyen egy magyar tervező Figaro nevű modellje. A hatkarú gép rajzol, táncol, zongorázik és bármilyen ábrát belenyír a fűbe. 

Tudományos felfedezést tett egy robot 

Egy nap a tudósok helyére léphetnek a számítógépek. Elkészült a világ első olyan robotja, ami képes emberi segítség nélkül tudományos felfedezésekre jutni.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Költségkímélés

Felesleges, több millió forintos kiadás a névjegykártya  – a kapcsolatépítés új korszaka jön

Felesleges, több millió forintos kiadás a névjegykártya – a kapcsolatépítés új korszaka jön 

Elérheti az 1,5 - 2 millió forintos tételt is egy átlagos hazai kkv éves névjegykártya gyártásának összköltsége.

Jogi kisokos

Az évszázad tulajdonjogi vitája zárulhat le Olaszország és az USA között

Az évszázad tulajdonjogi vitája zárulhat le Olaszország és az USA között 

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt értékes görög bronzszobrot.

Cégblog

Eszközök, amiket ne hagyj otthon, ha horgászni mész!

Eszközök, amiket ne hagyj otthon, ha horgászni mész! 

A horgászat napjaink egyik, ha nem a legnépszerűbb hobbija. Ami viszont a felszereléseket illeti, közel sem olyan egyszerű a képlet, ahogy elsőre egy laikusnak tűnhet. Nemcsak egy horgászbotra van szükség, hanem olyan eszközökre és kiegészítőkre is, melyek segítik a munkát az olykor hosszú órák alatt. Sőt, egy jól rögzített bottartó, egy jó csali nélkül talán nem is fogunk jó kedvvel távozni a vízpartról – és sok hallal találkozni sem.

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.

Infokom

Meglepő, miként használja már most a HR a mesterséges intelligenciát

Meglepő, miként használja már most a HR a mesterséges intelligenciát  

A mesterséges intelligencia néhány éve valósággal ránk rúgta az ajtót, a technológia az élet számos területét igyekszik forradalmasítani.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo