A robotok is diszkriminálnak

Naponta érkeznek a hírek arról, hogy a robotok mennyi munkát tudnak átvállalni az emberektől. Olyan helyen van velük gond, amire nem is gondoltunk volna: a józan ítélőképesség hiányzik.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép:Fotolia

Új-Zélandon online is lehet útlevélkérelmet benyújtani a hatóságokhoz. Ezt tette az ázsiai származású Richard Lee, akinek tehát a szeme keskeny vágású. Lee feltöltötte az arcképét, de a rendszer nem fogadta el. A robot ugyanis a beérkező vizuális információk alapján úgy ítélte, hogy Lee-nek csukva van a szeme. Ez persze nem volt igaz, csak éppen az automatika nem tudta kezelni a számára szokatlan arcvonásokat.

"Leestem a székről a röhögéstől" – emlékezett vissza Lee, amikor elolvasta a gép reakcióját. Három másik fotóval is megpróbálkozott, de egyik sem találkozott a gép tetszésével. Végül kénytelen volt felhívni az útlevélhivatalt telefonon. Az ügyintézők azt mondták, hogy a szemre vetülő árnyék és az egyenetlen világítás lehetett az oka, hogy a szoftver nem volt hajlandó elfogadni a képet.

Az új-zélandi Külügyminisztérium szóvivője tagadta, hogy a rendszer diszkriminálta volna az ázsiai jelentkezőt, hozzátéve, hogy a jelentkezők 20 százalékának a fotóját utasítja vissza a szoftver. Lee, aki az ausztráliai Melbourne-ben jár egyetemre, végül benyújtott egy másik fotót is aznap és megkapta az útlevelét.

Egyébként nem ez az első eset, hogy a szoftverek csukottnak ítélik az ázsiai vágású szemeket. 2010-ben egy tajvani-amerikai blogger, Joz Wang kürtölte világgá meglepetését, amiért digitális kamerája mindig azt kérdezi tőle: "pislogtál?" 2009-ben pedig sötét bőrű felhasználók panaszkodtak az HP-nek, amiért a komputereik webkamerája nem képes felismerni az arcukat.

Bár rövid időn belül extrém növekedés várható az értékesített robotok piacán, az International Federation of Robotics (IFR) legutóbbi jelentése szerint úgy látszik, azért az emberekre is szükség lesz.

Tényleg elveszik a munkánkat a robotok?
Egyre szélesebb körben automatizálják munkafeladataikat a vállalatok. Az együttműködő robotok megjelenésével ez a lehetőség már a kis- és középvállalatok számára is elérhető. A robotok térhódítását látva vajon jogosan tartanak az emberek munkahelyük megszűnésétől?

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo