Katasztrófák túlélőit és égő házakban rekedt embereket kereshetne egy robot, melyre a patkányok bajszához hasonló érzékelőket szereltek. Míg a legtöbb robot legfeljebb kiegészíti a kameráival megszerzett információkat különböző érintés érzékeny eszközökkel, a Tony Prescott és Anthony Pipe, a sheffieldi és a bristoli egyetem kutatói által fejlesztett gép kizárólag a mesterséges bajszának a segítségével tájékozódik.
A SCRTCHbot nevű robot érzékelői leginkább abban különböznek a hasonló eszközöktől, hogy a mozgásukat a környezetüktől függően változtatják. A robot fején található műanyag bajusz szálak másodpercenként ötször mozognak előre és hátra és ha megérintenek egy tárgyat söprő mozdulatokba kezdenek. A tárgyakhoz közelebb eső szálak kisebb, a távolabb lévők pedig nagyobb mozdulatokat végeznek, ami megnöveli az esélyét annak, hogy a SCRTCHbot pontosan meg tudja állapítani a tárgyak méretét és helyzetét. A robot következő verziója pedig a különböző anyagokat is felismeri majd és a mozgását annak a függvényében fogja tudni átalakítani, hogy mondjuk egy csúszós parkettán vagy egy szőnyegen kell áthaladnia.
A robotot egy ICEA nevű program keretében fejlesztették ki a brit tudósok, melynek célja mesterséges intelligenciák létrehozása biológiai rendszerek alapján. Bár a kutatók elsősorban egy mentőakciók során használható gépet próbáltak meg elkészíteni, a SCRTCHbot azt is segíthet megérteni, hogy az emlősök agya hogyan irányítja az olyan érzékelő rendszereket, mint a macskák vagy a patkányok bajsza.