Szexelhetünk is a robotunkkal?

Lehet-e barátunk (barátnőnk) egy robot – és mi kell ahhoz, hogy a nem is távoli jövőben olyan közel kerüljünk egy ember gyártotta géphez, hogy az emberi érzelmeket váltson ki belőlünk?

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

E sajátos kérdések megoldásán dolgoznak évek óta az Osakai Egyetem intelligensrobot-laboratóriumának kutatói. Hiroshi Isiguro professzor, a program vezetője alapozta meg a kutatásokat, amikor az elmúlt 15 évben mintegy 30, emberi mintára készült „modellt” állított elő.

Kép: Wired

A többnyire női hasonmások készültek például ismert tévés műsorvezetőről, színésznőről, modellről. Azokat bemutatták a nyilvánosságnak áruházakban, éttermekben, kiállításokon: a robotok mozogtak, énekeltek, beszéltek, mosolyogtak – a kutatók pedig rögzítették a közönség reagálását.

A következő szakaszban behatóbb vizsgálatok következtek: egyetemi hallgatók és más, önként jelentkezők hosszabb időre megkaptak egy-egy robotot, hogy azzal huzamosan „ismerkedve” tájékoztassák a kutatókat: milyen hatást gyakorolt rájuk a nőt idéző gép, annak milyen arckifejezéseit, testmozdulatait találták vonzónak, rokonszenvesnek – és mikor, miért volt a robot mozgása, gesztusa számukra ellenszenves.

Elkerülhető a robotgeddon, vagy kivált minket a technológia?
A közgazdászok, a politikusok és a közvélemény egyaránt alábecsüli az automatizáció sebességét és hatását. A munkavállalók negyven százaléka ma olyan feladatot végez, amely részben vagy egészben átadható a gépeknek. Elég öt-tíz év, hogy a munkaerőpiac teljesen átalakuljon, és sokan közülünk feleslegessé váljanak.
A kutatók arra a kérdésre keresnek választ, mennyire fontos a nem-verbális kommunikáció – nem csak gép és ember között: a tapasztalatok arra is engednek következtetni, miként befolyásolják mozdulatok, gesztusok az emberi kommunikációt is. Isiguro professzor célja, hogy a jövő robotjai, a szerzett ismeretek alapján, egyre közelebb kerüljenek az emberi érzelmek világához. Nyitott kérdés, lehet-e végül és milyen jellegű érzelmi kapcsolat emberformájú gép és alkotója között – és meddig terjedhet az.

(Wired)

Véleményvezér

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo