Recesszió cikkek
Bajban a németek: itt a recesszió
Recesszióba csúszik a német gazdaság a DIW Berlin gazdaságkutató intézet konjunktúrabarométerének szeptemberi állása alapján.
Gyűlnek a fekete fellegek a magyar gazdaság felett - borús időszak jön
A GKI jelenlegi előrejelzése a szokásosnál is nagyobb bizonytalanság közepette készült.
Egyre többen gondolják, elkerülhetetlen a recesszió
A globális vállalati szektor szereplői most már csaknem feles esélyt látnak arra, hogy a világgazdaság recesszióba süllyed a következő egy évben.
Egyre több elemző számít recesszióra Németországban
A gazdasági teljesítmény csökkenését várja az év végére a Bundesbank.
Recessziós veszélyben Németország
Egyre nagyobb veszélyben látja a német gazdasági növekedést a német iparszövetség, a BDI elnöke.
Az élelmiszeradagolás sem kizárt az euróövezetben
Az euróövezet gazdasági aktivitása lassul, az infláció továbbra is nemkívánatosan magas, és várhatóan még egy ideig az inflációs cél felett marad az Európai Központi Bank (EKB) legfrissebb gazdasági jelentése alapján. A dokumentum hangsúlyozza, hogy észlelhetők a gazdasági aktivitást fékező tényezők enyhülésének a jelei is, mindez megnehezíti a 2022 második felére és az azt követő időszakra vonatkozó becsléseket.
Megjött, amitől a legjobban féltünk
Recessziós figyelmeztetést adott ki a Bank of England, miközben fél százalékponttal emelte az alapkamatot.
A legrosszabb forgatókönyv felé haladunk
Tovább romlott júliusban a DIW Berlin német gazdaságkutató intézet konjunktúrabarométere, és recesszióra enged következtetni a harmadik negyedévben.
Nagy infláció idején mit érdemes csinálni pénzünkkel?
Ha a jegybankoknak sikerül jól lavírozni és elkerülni egy mély recessziót, akkor a jelenlegi tőzsdei árak már jó beszállási pontot jelenthetnek, de az emelkedett kockázatok miatt csak fokozatosan, több részletben érdemes befektetni a részvénypiacba – véli Varga Zalán, az Erste Alapkezelő értékesítési és termékfejlesztési igazgatója, akit a világgazdaság legégetőbb kérdéseiről és a befektetési lehetőségekről kérdeztük.
Újabb figyelmeztetés érkezett: rázós időszak közeleg
Lloyd Blankfein, a Goldman Sachs pénzügyi óriásvállalat korábbi elnök-vezérigazgatója arra figyelmeztette az amerikaiakat, hogy készüljenek fel egy lehetséges gazdasági recesszióra.
Mennyire tartanak recessziótól a magyar cégek?
Az európai átlagnál optimistábbak a magyar vállalatok, mintegy felük szerint, idén még nem lesz recesszió – derült ki az Intrum vállalati felméréséből. Sok cég a veszélyhelyzet alatt elszenvedett veszteségeit rövidebb fizetési határidőkkel kompenzálná, ám a csökkenő lakossági fizetőképesség miatt ez nem biztos, hogy jó stratégia.
Járvány után: mekkora lesz a visszaesés?
A koronavírus-járvány miatt az idén 4,4 százalékos világgazdasági visszaesés várható, jövőre viszont 5,1 százalékos növekedésre lehet számítani, ehhez viszont az kell, hogy ne kerüljön sor második járvány hullámra - derül ki a Coface nemzetközi hitelbiztosító legfrissebb elemzéséből. A járvány negatív hatásai miatt a hitelkockázatok világszerte fokozódnak, emiatt a tavalyinál sokkal több cég válhat fizetésképtelenné: az Egyesült Államokban például 43 százalékos, Németországban 12 százalékos növekedés várható ezen a téren.
Rossz hír jött a német gazdaságból
Hat év növekedés után recesszióba jutott a német feldolgozóipar a szektor szakmai képviselete, a BDI elemzés szerint.
Ismét csökkent a német gazdaság teljesítménye
Hat és fél éve először csökkent a német gazdaság magánszektorának teljesítménye szeptemberben, ahogy a feldolgozóipar recessziója tovább mélyült és veszített lendületéből a szolgáltatási szektor.
Gyengült és tovább gyengül a német gazdaság
A berlini Német Gazdaságkutató Intézet (DIW) friss konjunktúraindexe 89 ponttal olyan alacsonyan áll, mint utoljára 2012 végén. A DIW 0.2 százalékos csökkenést jelez a 3. negyedévre
Menekülnek a befektetők a tőzsdékről
Továbbra is borús a hangulat a nemzetközi piacokon, egyre többen tartanak attól, hogy a világgazdaság recesszióba süllyedhet. A piacok elkezdték azt is árazni, hogy az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus nem oldódik meg a következő hónapokban.
Mi magunk vagyunk a kockázat
Legalább két éve tart a diskurzus arról, hogy mikor omlik össze az amerikai tőzsde, lassul le Kína gazdasága, és süllyed recesszióba a világgazdaság. A puha vagy kemény landolás esélyeit latolgatták szakemberek a Piac & Profit által rendezett Cégvezetők Csúcstalálkozóján.
Egyre több vagyon, egyre kevesebb kézben
A 2008-as recesszió után tovább nőttek a vagyoni egyenlőtlenségek, Magyarországon az összes vagyon felét, az USA-ban közel 80 százalékát a leggazdagabb 10 százalék birtokolja. A válság tanulságait és következményeit elemezte az OECD.
Warren Buffett is érzi, hogy újabb válság jön
A 86,7 milliárd dolláros magánvagyonnal rendelkező, hosszú távú befektetésekben utazó Buffett idén nem tudott nagy cégfelvásárlásokat bonyolítani, mert szerinte túl vannak árazva a cégek, a kelleténél magasabbak a részvényárfolyamuk. Márpedig ha az egész mezőny túl van árazva, akkor hamarosan jön a korrekció. A lufi kipukkadása. Csúnyább nevén: az összeomlás.
Nyakunkon a következő válság: egy tőzsdeguru szerint így pukkad szét a lufi
A 2008-as válság óta folyamatosan emelkednek a tőzsdeindexek és a nagyvállalatok részvényárfolyamatai. De a többség már túl van értékelve, vélik elemzők. Jön a korrekció: a zuhanás. Amit Jeremy Grantham tőzsdeguru szerint furcsa módon éppen Trump védővámháborúja halasztott el. Csak egy kicsit.
Brexit: horrorforgatókönyvre készülnek a befektetők
Beárazta a piac a brexit-tárgyalások bukását és a kemény brexitet – írja a Quartz. Kevesebb mint egy év maradt a kilépési egyezmény aláírására, de még nem látszik az új kereskedelmi egyezmény.
J. P. Morgan: idén még nem lesz válság
Az idén nem várható gazdasági összeomlás az Egyesült Államokban, de befektetni inkább Kínában érdemes – mondta Juscsák György, a J. P. Morgan igazgatója.
2020 után akár recesszió is lehet
A két éve hivatalba lépett Trump-kabinet fiskális politikája élénkítette az amerikai gazdaságot és felgyorsította a növekedést. Ez azonban hamarosan problémákat okozhat, mivel már bőven a pozitív konjunktúra végén vagyunk – mondta a Piac&Profitnak Joachim Fels, a PIMCO alapkezelő elemzője. Szerinte 2020 után ennek a következménye a buborék kipukkanása és a 2008-ashoz hasonló recesszió is lehet.
Nagy bajba kerülhet a brit gazdaság
A brit gazdaság több ágazatát súlyosan érintené, ha a brit EU-tagság megszűnéséig London nem tudna átfogó megállapodásra jutni az Európai Unióval a további kapcsolatrendszerről, és ebben az esetben nem lehet kizárni a recesszió lehetőségét sem - áll a Moody's Investors Service kedden Londonban bemutatott átfogó szektorelemzésében.
Nem mindenhol érezhető a bizonytalanság
A világgazdaságot kisebb sokként érte a kínai gazdaság lassulása, azonban a fejlett régiókban ezzel együtt is a növekedés a meghatározó. Ebben a recessziót követő kilábalási ciklusban jellemzően a fogyasztás erősödése, a nagyobb kiadást igénylő vásárlások dominálnak, ezért most azokra a szektorokra és befektetési lehetőségekre érdemes figyelni, amelyek ezekből profitálnak - mondták el a K&H befektetői klub budapesti rendezvényén a befektetési szakemberek.
A cégmérettel nő az optimizmus
Az öt évvel ezelőtt kezdődött gazdasági válság a hazai kis- és középvállalkozások többsége szerint már elérte mélypontját. A cégvezetők legnagyobb arányban a gazdaság hosszú távú stagnálására számítanak, de jelentős részük feltételez már javulást. A válságból való kilábalást illetően az agrárcégek és a középvállalkozások látják legderűsebben a jövőt – derül ki K&H kkv bizalmi index kutatás legfrissebb adataiból.
Megállt a zuhanás - merre tovább?
Siralmas első negyedévet zárt az ipar. Kedvező jelként értékelhető ugyanakkor, hogy a 2013-as esztendő első három hónapja rendre javulást mutatott havi összevetésben. Elemzők szerint második negyedév már az éves mutatókban is növekedést hozhat.
Gazdasági katasztrófához vezetne egy koreai háború
Globális gazdasági katasztrófát okozna, ha háború törne ki a Koreai-félszigeten. Ennek hatásai a két évvel ezelőtti japán földrengésnél és az azt követő szökőárnál is jóval nagyobbak lennének londoni pénzügyi elemzők szerint.
Ezzel fizetünk a hiánycél tartásáért
A Policy Agenda (PA) a 2013-ra számított első, azaz a tavaly szeptemberben közölt előrejelzésében – valamennyi más kutatóintézeti prognózisnál korábban – stagnáló gazdaságot, azaz változatlan GDP-t tartott elképzelhetőnek. Most aktualizált makrogazdasági prognózisukban az átgondolatlannak tűnő gazdaságpolitika hatásainak következményeként tovább romló gazdasági környezetet és esetleg kissé visszaeső gazdasági teljesítményt feltételeznek.
Recesszióban ragadunk
Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2012 negyedik negyedévében 2,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva, a teljes évet figyelembe véve 1,7 százalékkal zsugorodott a gazdaság. Elemzők szerint az idén magához térhet az export és javulhat a belső kereslet is, mindezzel együtt recesszió közelében ragadunk.
A várakozások javulnak, a mutatók nem
Hiába javulnak a várakozások, az év első felében várhatóan az eurózóna és Magyarország is recesszióban marad: minden jel arra mutat, hogy tovább zsugorodik a GDP. Biztató jel lehetne, hogy januárban a vállalati szektor hitelállománya nőtt, de ez a devizakölcsönök állománynövekedésének köszönhető, a forinthitelezés sötét képet mutat a márciusi MFB Periszkóp szerint.
Feldolgozóipar: 1987-ben volt ilyen rossz a helyzet
A Kopint-Tárki 1989 óta méri a feldolgozóipari vállalatok jelenlegi helyzetét, valamint azoknak a kilátásait. A friss számok szerint ezek a vállalatok második éve recesszióban vannak, megrendelésük gyakorlatilag nincs. A kilátások tavaly nyáron 1987-es szintekre zuhantak.
Ezt az adatot nem tesszük ki az ablakba
Magyarország bruttó hazai terméke 2012 III. negyedévében 1,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az információ, kommunikáció, a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás és az építőipar nemzetgazdasági ág teljesítménye növekedett. A csökkenést jelentősen befolyásolta a mezőgazdaság teljesítmény-visszaesése, valamint a költségvetési szigor fékező hatása. 2012 első három negyedévében a magyar gazdaság teljesítménye 1,3%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
Végre egy jó hír: bővül a feldolgozóipar
Ismét a fellendülés irányába billent novemberben a feldolgozóipar: a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) Beszerzési Menedzser Indexének (BMI) szezonálisan kiigazított novemberi értéke 52,3 pont. A vizsgált részindexek négy kivételével javultak októberhez képest, és a foglalkoztatottság visszaesése is abbamaradt.
Hivatalosan is recesszióban vagyunk
Romlik a hangulat a világgazdaságban, Európában és Magyarországon is. A pesszimizmus sajnos indokoltnak tűnik, itthon különösképpen. A gazdaság mutatói nem adnak okot a derűlátásra: immár technikai értelemben is recesszióban van az ország, miután két egymást követő negyedévben csökkent a GDP, ráadásul - mint arra az MFB Periszkóp szeptemberi elemzése rámutat, a magyar ipar és az exportszektor kilátásai is romlottak. A vállalati hitelek továbbra is drágák, a reálbérek és a fogyasztás csökken, az infláció viszont nő, mert az év eleji áfa-emelés és a gyenge forint árszínvonal-növelő hatása továbbra is erősebb, mint a csökkenő gazdasági teljesítményből fakadó dezinflációs impulzus.
Befékezett a magyar gazdaság
Nagyon gyenge első negyedéves előzetes növekedési adatot közölt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). S vegyes képet mutat az ipari termelés első három hónapja is. Pozitív elmozdulást a második félévben induló autóipari beruházások hozhatnak, ez azonban a várakozások szerint kevés lesz a recesszió elkerüléséhez.
Növekvő kockázatokkal számol az IMF
A világgazdaság növekedése 2012-ben 3,75 százalékos lesz, az eurózóna pedig "enyhe recesszióba" kerül - derült ki a Nemzetközi Valutaalap kedden nyilvánosságra hozott előrejelzéséből.
Mindenképpen recesszió lesz jövőre
Londoni pénzügyi elemzők szerint az euróválság megoldásától függetlenül recesszióra számíthat az euróövezet. A különbség mindössze annyi lesz a gazdasági teljesítmény szempontjából, hogy a megoldás elmaradása esetén még meredekebb visszaesésre kell számítani, adta hírül az MTI londoni tudosítóját idézve.
Orbán-recept a recesszió ellen
Zárt rendezvényen tartott beszédet kedden Orbán Viktor. A Széll Kálmán Alapítvány által szervezett eseményen a magyar miniszterelnök azt mondta, reális, ám nehezen elérhető célkitűzésnek tartja, hogy a magyar gazdaság jövőre ne csússzon recesszióba. A kormányfő szólt arról is, hogy az év végére törvényi szinten készen áll az a konstrukció, az az átszervezés, amelytől azt reméli, hogy Magyarország eléri a kitűzött célokat. A miniszterelnök szerint végre áttérhetünk a konszolidációs politikára, „ugyanis végre vannak rendszerek, amelyeket lehet konszolidálni".
Magyarország recesszióba süllyed
Magyarország recesszióba süllyed jövőre az OECD szerint. A szervezet hitelmegállapodás megkötését sürgeti a Nemzetközi Valutaalappal a befektetői bizalom helyreállítása érdekében, és a devizahitelek végtörlesztési programjának felszámolására szólítja fel Magyarországot, mivel az jelentős hitelszűkéhez vezethet. Jelentősen csökkentették hétfői helyzetértékelésükben a kelet-közép-európai gazdaságokra, köztük Magyarországra adott jövő évi növekedési előrejelzésüket londoni felzárkózó piaci elemzők, miután új, ugyancsak rontott prognózisuk szerint az euróövezet 2012 egészét recesszióban tölti.
Példátlan visszaesésben feldolgozóipar
Októberben 48,2 volt a Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított értéke, ami 2,5 százalékponttal alacsonyabb a szeptemberinél, a mostani érték 2009 novembere óta a legalacsonyabb - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
2012: visszatér a recesszió Magyarországra?
Magyarország, Lengyelország és Csehország gazdasági növekedése jövőre várhatóan meredeken lassul a romló külső környezet miatt, sőt Magyarországon most már valószínűsíthető az újabb recesszió, jósolták keddi előrejelzésükben londoni felzárkózó piaci elemzők. Több nagy londoni elemzőház is jelentősen csökkentett az utóbbi napokban a kelet-közép-európai térségre adott növekedési előrejelzéseiket, de eddig a Capital Economics új, keddi prognózisa az egyetlen, amely a magyar gazdaságban 2012-re visszaesést valószínűsít.
Lassuló gazdaság, növekvő bizonytalanság
Idén korábbi prognózisukál kisebb, 1,7 százalékos GDP-növekedésre számítanak a TakarékBank elemzői. A külső és belső feltételek romlása miatt azonban nemcsak az idei, de a 2012-re szóló előrejelzést is jelentősen mérsékelték. Jövőre további lassulásra, mindössze 1,5 százalékos növekedésre számítanak, 2013-ben viszont amennyiben a gazdaság kiszámítható pályán marad 2,5 százalékos gyorsulást várnak. A nagyfokú bizonytalanság miatt azonban a következő évekre kidolgoztak egy pesszimista és egy optimista verziót is.
Recesszió lesz jövőre
Magyarországon jövőre szinte biztosan recesszió lesz, csak az a kérdés, hogy mekkora. A lakosság a hiteleit fizeti majd vissza, fogyasztani nem tud.
Vesztébe rohan Magyarország?
A magyar gazdaság helyzete 2011-ben döntő pontokon rosszabb az előző évinél, a kisvállalkozások és a magánszemélyek jövedelemtartalékai kimerülőben vannak. Pénzpiaci megítélésünk romlik, a reálkeresetek csökkennek - ilyen sötét képet fest A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése 2011-2012-re.
A romló energiaminőség is közrejátszik a gazdasági válságban
Kevéssé vizsgált szempontot rángatott elő nemrég a ScienceDaily: az energiaminőség immár egy évtizede tartó romlása észrevétlen faktora a gazdasági tevékenység és termelékenység visszaesésének. Energiaminőség alatt az adott energiamennyiség létrehozásához bevitt energia és az abból kinyert energia arányát (az EROI-értéket) érti a szaklap. Ennek mérésére újabb mutatót is kidolgoztak.
Milliók éheznek Amerikában
Nem lenne teljes, sőt félrevezető lennek a kép, ha az Egyesült Államokat csak az elhízottak kánaánjaként ábrázolnánk. A recesszió miatt nagyot ugrott a munkanélküliség aránya, és milliók kényszerülnek állami élelmiszersegélyre. Havonta 200-300 dollár értékben is kaphatnak élelmiszervásárlásra jogosító jegyeket.
Ennyi volt: véget ért a recesszió
Úgy tűnik, véget ért a recesszió Magyarországon, mivel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) felülvizsgált adatai szerint már az egymás utáni második negyedévben emelkedett a bruttó hazai termék (GDP) - mondták az MTI által megkérdezett elemzők szerdán.