Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ egyik legnagyobb gazdasági-politikai előrejelző intézete - májusra szóló, havi világgazdasági előrejelzésében „viszonylag csekély esélyűnek" nevezte egy újabb koreai háború kitörését. A ház szerint ugyanis Észak-Koreának egyszerűen nincs kapacitása a phenjani rezsim által hangoztatott fenyegetések jelentős részének valóra váltására, így képtelen lenne például nukleáris támadást intézni az Egyesült Államok ellen. Észak-Korea azonban azzal is politikai-gazdasági katasztrófát okozhat, ha hagyományos tüzérségi eszközökkel venné tűz alá a határától alig 50 kilométernyire fekvő, tízmilliós dél-koreai főváros, Szöul belterületét – idézte az MTI az elemzőház anyagát.
A probléma lehetséges következményeit jól érzékelteti a dél-Koreai gazdaságról néhány adat. Az ázsiai ország a világ egyik legnagyobb exportőre, éves kivitele meghaladja a trilliárd dollárt. Kivitelében kiemelkedő szerepe van az iparnak, azon belül is az elektronikának, elektrotechnikának, hajó- és autógyártásnak. A fő exporttermékek: petrolkémiai termékek, gépjárművek, integrált áramkörök, hajók, LCD eszközök. A legnagyobb felvevőpiacok: Kína, USA, EU, Japán. Az LCD eszközök piacán a két legnagyobb gyártó az LG és a Samsung piaci részesedése közel egyharmad, a világon értékesített okostelefonok mintegy ötöde Samsung. Mindemellett beszállítóként is igen jelentős részesedésük.
A 2011-ben bekövetkezett japán földrengésnek és szökőárnak, valamint a természeti csapást követő nukleáris válságnak világszerte érezhető logisztikai kihatásai voltak. Egy súlyos koreai fegyveres konfliktus következményei mellett azonban „eltörpülnének" a japán katasztrófa utóhatásai, mivel a háború közvetlenebbül érintené a világ két legnagyobb gazdaságát, az Egyesült Államokat és Kínát. Így, ha a Koreai-félszigeten kialakult jelenlegi feszültség háborúba torkollna, az a világgazdaság kulcsfontosságú erőcentrumait nagy valószínűséggel recesszióba sodorná, különös tekintettel arra, hogy a háborúba az Egyesült Államok óhatatlanul belekeveredne.
Európa: nem javultak a növekedési kilátások
Az EIU londoni elemzői szerint az euróövezet koreai háború nélkül is várhatóan recesszióban marad az idén, ráadásul a valutauniós gazdaság visszaesése valószínűleg nagyobb mértékű lesz a cég által eddig vártnál. Az általa eddig jósolt 0,4 százalékos GDP-mínusz helyett most már az eurógazdaság teljesítményének 0,7 százalékos csökkenésével számol az EIU 2013 egészében, és jövőre is csak 0,5 százalékos növekedésre lát lehetőséget.
Az euróövezet gazdasági teljesítményére más nagy londoni befektetési és elemzőházak is egyre rosszabb előrejelzéseket adnak. A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közgazdászai az eddigi prognózisukban szereplő 0,2 százalékról 0,6 százalékra módosították az euróövezeti gazdaság idei egész évi átlagos visszaesésére vonatkozó becslésüket.
A Standard & Poor's (S&P) nemzetközi hitelminősítő az idei európai kilátásokról befektetőknek összeállított, „A recesszió gödrében" címet viselő - új prognózisában azzal számol, hogy az euróövezet hazai összterméke 2013-ban átlagosan 0,5 százalékkal csökken, és jövőre is csak 0,8 százalékkal növekszik. Az S&P azonban kidolgozott egy igen negatív alternatív forgatókönyvet is a vártnál esetleg hosszabb ideig elhúzódó recesszióra. Ennek megvalósulása esetén az euróövezetre még két évi recesszió várna: a Standard & Poor's e negatív forgatókönyve szerint a valutauniós GDP-érték az idén 1,6 százalékkal, 2014-ben 0,3 százalékkal csökkenne.