Gazdasági katasztrófához vezetne egy koreai háború

Globális gazdasági katasztrófát okozna, ha háború törne ki a Koreai-félszigeten. Ennek hatásai a két évvel ezelőtti japán földrengésnél és az azt követő szökőárnál is jóval nagyobbak lennének londoni pénzügyi elemzők szerint.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ egyik legnagyobb gazdasági-politikai előrejelző intézete - májusra szóló, havi világgazdasági előrejelzésében „viszonylag csekély esélyűnek" nevezte egy újabb koreai háború kitörését. A ház szerint ugyanis Észak-Koreának egyszerűen nincs kapacitása a phenjani rezsim által hangoztatott fenyegetések jelentős részének valóra váltására, így képtelen lenne például nukleáris támadást intézni az Egyesült Államok ellen. Észak-Korea azonban azzal is politikai-gazdasági katasztrófát okozhat, ha hagyományos tüzérségi eszközökkel venné tűz alá a határától alig 50 kilométernyire fekvő, tízmilliós dél-koreai főváros, Szöul belterületét – idézte az MTI az elemzőház anyagát.

Dél-Korea a világ 9. legnagyobb exportőre

A probléma lehetséges következményeit jól érzékelteti a dél-Koreai gazdaságról néhány adat. Az ázsiai ország a világ egyik legnagyobb exportőre, éves kivitele meghaladja a trilliárd dollárt. Kivitelében kiemelkedő szerepe van az iparnak, azon belül is az elektronikának, elektrotechnikának, hajó- és autógyártásnak. A fő exporttermékek: petrolkémiai termékek, gépjárművek, integrált áramkörök, hajók, LCD eszközök. A legnagyobb felvevőpiacok: Kína, USA, EU, Japán. Az LCD eszközök piacán a két legnagyobb gyártó az LG és a Samsung piaci részesedése közel egyharmad, a világon értékesített okostelefonok mintegy ötöde Samsung. Mindemellett beszállítóként is igen jelentős részesedésük.

Recesszióba sodorná egy háború az USA-t

A 2011-ben bekövetkezett japán földrengésnek és szökőárnak, valamint a természeti csapást követő nukleáris válságnak világszerte érezhető logisztikai kihatásai voltak. Egy súlyos koreai fegyveres konfliktus következményei mellett azonban „eltörpülnének" a japán katasztrófa utóhatásai, mivel a háború közvetlenebbül érintené a világ két legnagyobb gazdaságát, az Egyesült Államokat és Kínát. Így, ha a Koreai-félszigeten kialakult jelenlegi feszültség háborúba torkollna, az a világgazdaság kulcsfontosságú erőcentrumait nagy valószínűséggel recesszióba sodorná, különös tekintettel arra, hogy a háborúba az Egyesült Államok óhatatlanul belekeveredne.

Fotó: MTI

Európa: nem javultak a növekedési kilátások

Az EIU londoni elemzői szerint az euróövezet koreai háború nélkül is várhatóan recesszióban marad az idén, ráadásul a valutauniós gazdaság visszaesése valószínűleg nagyobb mértékű lesz a cég által eddig vártnál. Az általa eddig jósolt 0,4 százalékos GDP-mínusz helyett most már az eurógazdaság teljesítményének 0,7 százalékos csökkenésével számol az EIU 2013 egészében, és jövőre is csak 0,5 százalékos növekedésre lát lehetőséget.

Egyre borúsabbak a kilátások
Az EIU folyamatosan rontja az eurógazdaságra adott előrejelzéseit. A 0,4 százalékos átlagos GDP-csökkenésről szóló, most 0,7 százalékos visszaesésre módosított korábbi becslés is már rontott prognózis volt, a ház ugyanis korábban 0,2 százalékos idei GDP-mínuszt valószínűsített az euróövezetben. Az EIU még korábbi, tavaly összeállított prognózisai 0,2 százalékos euróövezeti növekedéssel számoltak 2013-ra.
Jóllehet enyhült az euróövezet szétesésének kockázata, a növekedési kilátások azonban nem javultak, sőt inkább halványulnak az euróövezeti gazdaság idei második félévi élénkülésének esélyei. A piacokon tapasztalható javulás, például egyes eurótagországok tőkepiaci finanszírozási költségeinek csökkenése és a tőzsdei árfolyam-emelkedés egyelőre nem szűrődött át a reálgazdaságba, a háztartások a valutauniós országok zömében továbbra is csökkentik kiadásaikat, és a leggyengébb lábakon álló eurógazdaságokban, mint Spanyolországban vagy Olaszországban, az idén 1-2 százalékos GDP-visszaesés várható az EIU prognózisa szerint.
Beindulhat a növekedés?
Vannak ugyanakkor bizakodóbb előrejelzések is. Az Ernst & Young márciusi prognózisában az esztendő második felétől a növekedés beindulását várta az öreg kontinensen. Bár jelezték azt is, hogy a trendforduló ellenére 2013 egészét tekintve még a GDP csökkenésére lehet számítani a valutaunióban az első féléves adatok miatt. Magyarország szempontjából jó jelnek értékelték, hogy Németországban az élénkülés jelei látszanak.
Alternatív forgatókönyv az elhúzódó recesszióra

Az euróövezet gazdasági teljesítményére más nagy londoni befektetési és elemzőházak is egyre rosszabb előrejelzéseket adnak. A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közgazdászai az eddigi prognózisukban szereplő 0,2 százalékról 0,6 százalékra módosították az euróövezeti gazdaság idei egész évi átlagos visszaesésére vonatkozó becslésüket.

A Standard & Poor's (S&P) nemzetközi hitelminősítő az idei európai kilátásokról befektetőknek összeállított, „A recesszió gödrében" címet viselő - új prognózisában azzal számol, hogy az euróövezet hazai összterméke 2013-ban átlagosan 0,5 százalékkal csökken, és jövőre is csak 0,8 százalékkal növekszik. Az S&P azonban kidolgozott egy igen negatív alternatív forgatókönyvet is a vártnál esetleg hosszabb ideig elhúzódó recesszióra. Ennek megvalósulása esetén az euróövezetre még két évi recesszió várna: a Standard & Poor's e negatív forgatókönyve szerint a valutauniós GDP-érték az idén 1,6 százalékkal, 2014-ben 0,3 százalékkal csökkenne.

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo