Recesszió cikkek
Recesszió 2009: mélypont közeleg
A világgazdaság, s ezzel Magyarország 2008. III. negyedévében pénzügyi-gazdasági-bizalmi válságba került. A 2009. I. negyedévi adatok világszerte rosszabbak a korábbi prognózisoknál, ami májusban a nemzetközi intézményeket is idei előrejelzéseik negatívabbá tételére késztette. Ugyanakkor a világot jellemző mély pesszimizmus és piaci pánik április-májusban enyhült. A bizalmi indexek az EU-ban és Magyarországon továbbra is nagyon kedvezőtlen kilátásokat tükröznek, de kissé javulnak. Miközben a magyar gazdaság teljesítménye idén 6,5% körüli mértékben esik, a külső egyensúly látványosan javul, a belső pedig megfelel a nemzetközi követelményeknek. A recesszió mélypontja a III. negyedévben várható, gyors kilábalás azonban sehol sem valószínű.
"A visszaesés radikálisabb lesz"
A világgazdaság teljesítményének egy és két százalék közötti visszaesését jósolja erre az évre a Világbank elnöke. Robert Zoellick, aki a hétvégén tartott, Brüsszeli Fórum nevű nemzetközi konferencián beszélt a globális gazdasági válság szerinte várható alakulásáról, pesszimistább képet festett, mint ami például a Nemzetközi Valutaalap (IMF) becsléseiből olvasható ki - ez utóbbiak ugyanis nem mennek túl az egy százalékos visszaesési prognózison.
"Lehetetlen a gazdasági növekedés"
Lehetetlen a növekedés Ausztrália gazdasága számára - jelentette ki vasárnap Kevin Rudd miniszterelnök. Ausztrália is valószínűleg recessziós szakaszba lép, mivel a tavalyi utolsó negyedévben már zsugorodott gazdaságának kibocsátása és az idei első negyedévben is hasonló fejlemény várható.
Jó nekik: a románok nem félnek a recessziótól
Románia gazdasága az idén is növekedni fog, jelentette ki szerdán Traian Basescu román államfő, aki továbbra is bizakodó, jóllehet a tavalyi utolsó negyedévben a növekedési ütem hirtelen 2,9 százalékosra lassult éves egybevetésben. Az elnök szerint 1,5-2 százalékos növekedés is elképzelhető idén, dacára egyes, visszaesést jósló becsléseknek.
Meglepő: a német cégek nem rúgnak ki tízezreket
A pénzügyi és gazdasági válság ellenére a német nagyvállalatoknak csak kis része tervez elbocsátásokat az idén. Sőt: gazdaságkutatók továbbra is a szakemberhiányra figyelmeztetnek.
Londoni elemzők szerint nincs minek örülnünk
Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint a vártnál is mélyebb recesszióra utalnak a pénteken közzétett, a konszenzusnál gyengébb magyarországi ipari termelési adatok, amelyek megerősítik a meredek további jegybanki kamatcsökkentések kilátását.
Tízezrek kerülhetnek az utcára
Az építőipari megrendelések tíz százalékos visszaesésére lehet számítani. A legálisan foglalkoztatottak száma a tavalyi 12 ezres esés után az idén 15 ezer fővel csappanhat meg, az infláció miatti bevételkiesés és a lánctartozások fokozódása után a tömeges csődök jönnek majd - írta a csütörtöki Magyar Nemzet
Máris nehéz helyzetben Obama
Nehéz gazdasági helyzetet örököl Barack Obama és a demokrata adminisztráció, a gazdaság jövőre a legjobb esetben is csak stagnálni fog, és miközben takarékosságra volna szükség, Obama választói a körülmények gyors javulását várják. A piacok a demokraták gazdaságpolitikáját jobbnak minősítik, mint a vesztes republikánus koncepciót - összegezték az MTI által megkérdezett gazdasági, piaci szakértők.
"Az összeomlás veszélye még nem múlt el"
Egyre több jel utal a legnagyobb világgazdasági centrumok "mély és szinkronban zajló" recessziójára, amely valószínűleg már az előző negyedévben elkezdődött, áll a legújabb londoni előrejelzésekben, amelyek meredek idei amerikai és euróövezeti jegybanki kamatcsökkentéseket jósolnak. A citybeli elemzők véleménye eltér a magyarországi recesszió esélyeiről, de a magyar devizaadósság-törlesztést a megajánlott külső segítségek ismeretében nem látják veszélyben. A német pénzügyminiszter szerint van még miért aggódni és az 500 milliárdos kormányzati mentőcsomag fontosságát hangsúlyozta.
Szinte biztos: sokan fognak tönkremenni
Az egyre súlyosabb pénzügyi válság közepette meredeken növekedni fog a következő egy évben a kötelezettségeik törlesztésével leálló vállalatok aránya a globális cégadósi körben, áll a Moody's Investors Service szerdán Londonban kiadott előrejelzésében.