Az ingatlanhitelezés felelőtlen meglódulásán, a bedőlő kölcsönök, a "toxikos" kintlévőségek feltorlódásán túl a növekvő energiaárak is közrejátszottak abban, hogy a háztartások szorult helyzetbe kerültek.
Carey King, az austini székhelyű University of Texas energia-szakértője szerint bő tíz éve folyamatosan növekednek a fosszilis energiaforrások árai és a családok egyre nagyobb összegeket voltak kénytelenek e célra költeni. E kategóriába tartozik a járművek üzemanyaga, az elektromos áram, s a fűtésre használt földgáz. Így egyre kevesebb pénz maradt a családi kasszákban a lakáshitelek törlesztésére.
Ha egy olajvállalat egy barrel (158 liter) 10 százalékát használja el (energiaként) az adott barrel kitermelésére és finomítására, akkor a finomított, tankolásra kész üzemanyag EROI-értéke 10.
Történelmi áttekintés: romló energiaminőség
King szerint -bár több recessziót éltünk át- az igazán nagy és hosszan tartó gazdasági válságokat mindig az energiaminőség romlása előzte meg - gyakorlatilag a fosszilis energiák összes fajtájában. Ha az EIR elér egy bizonyos kedvezőtlen szintet, a gazdaság növekedése megáll. 1972-ben 5,9-nél állt az üzemanyag EIR-értéke, 2008-ban 5,5-nél. A 90-es évek növekedési periódusában viszont rendre 8 fölött volt az EIR. (Érdemes lenne megvizsgálni, vajon elmélete érvényes-e az 1929-es tőzsdekrachra is?)
King úgy látja, ahhoz, hogy az amerikai és a világgazdaság növekedési pályára álljon, elengedhetetlen, hogy megtaláljuk az energia előállításának és felhasználásának hatékonyabb módjait. Ezért vezették be az USA-ban a járművek üzemanyagtakarékosságára vonatkozó jogszabályokat, növelték a földgáz szerepét a háztartások fűtésében és fejlesztették az olajkitermelő technológiákat. De ezeknek az eszközöknek is megvan a maga határa, amin túl a hatékonyság aligha növelhető.
Kutatásában ugyan kitér a kukoricából készülő etanolra, és annak alacsony energiaértékére (amit az EROI-mutatókkal is észrevettek már), King mégsem fogalmaz meg ajánlásokat a megújuló energiákkal kapcsolatban.