Warren Buffett is érzi, hogy újabb válság jön

A 86,7 milliárd dolláros magánvagyonnal rendelkező, hosszú távú befektetésekben utazó Buffett idén nem tudott nagy cégfelvásárlásokat bonyolítani, mert szerinte túl vannak árazva a cégek, a kelleténél magasabbak a részvényárfolyamuk. Márpedig ha az egész mezőny túl van árazva, akkor hamarosan jön a korrekció. A lufi kipukkadása. Csúnyább nevén: az összeomlás.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Buffett szilárd alapelvekkel, számokkal és arányokkal méri fel, mely cég a kecsegtető befektetési célpont. Ő az értékalapú befektetés guruja. Ott vásárol, ahol olcsó a részvény, vagyis alulárazott a cég, vagy olyan lehetőségek vannak, hogy javítani lehet a vállalat teljesítményét, amitől nyereségesebb és – piaci kapitalizáció tekintetében – értékesebb lesz. Hosszú távon tartja meg részesedését, majd évtizedeken múltán adja el, amikor csúcson van a részvényárfolyam. (Nemcsak Buffett, hanem Jeremy Grantham szerint is közel a lufi kipukkanásának ideje.)

Óvatos volt idén

Pogátsa: hosszú távon nagy a baj
A következő években a paksi orosz és a kínai hitel, a Belgrád–Budapest gyorsvasút elősegíthetik Magyarországon a növekedést, de később már súlyos államháztartási hiányként üthetnek vissza. Ezek nem értelmes beruházások, de törleszteni kell majd őket, véli Pogátsa Zoltán közgazdász, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense.
Az éveken át a világ leggazdagabb embereként számon tartott 86 éves tőzsdeguru nem ül fel a múló tőzsdei divatoknak, technológiai trendeknek. Ritkán vett részesedést techcégekben, mert nem ért hozzá, és szerinte a technológiai fejlődés ugrásszerű változásai nem kedveznek az olyan biztos működéshez, amit ő kíván meg egy cégtől. (Bár az Apple-be azért 2017-ben végül csak bevásárolta magát, és idén szeptember is napvilágot látott a tény, hogy növelte részesedését a cégben.)

A nagyvállalatok fúziós és felvásárlási hulláma felpörgött idén, rekordszinteket döntöget az eddigi hónapok ügyletértéke (a felvásárlási ár és a létrejövő vállalatok értéke), májusig 2000 milliárdra nőtt a volumen.

Buffett mégis ülve maradt a pálya szélén. Nemcsak idén, már 2017-ben is. Ezért konglomerátuma, a Berkshire Hathaway készpénzállománya 111 milliárd dollárra nőtt, amire eddig nem volt példa a cég sok évtizedes történetében.

Warren Buffett
Fotó: Fortune Live Media

Ez azonban rossz hír nekünk. Mert ha Warren Buffett nem száll be egy éppen tomboló üzleti hullámba vagy trendbe, annak jelentése van. Vagy ahogy a Business Insider elemzője írta, tétlensége „rossz előjel a piac egészségéről”. Buffett  maga februárban az éves levelében, amit a részvényesekhez intéz, úgy magyarázta távolmaradását az újsütetű M&A-mániától (mergers and acquisitions: fúziók és cégfelvásárlások), hogy lett volna egy-két ígéretes falat, cégek, amiket megvett volna, de túl voltak árazva. Részvényárfolyamuk és piaci kapitalizációjuk – vagyis az összes részvény összértéke, a vállalat tulajdonképpeni ára – magasabb volt, mint amennyiért ő megvette volna őket.

Tőzsdeguruk nyomában
Minden kisbefektető, aki a tőzsdén próbál szerencsét, és nem indexalapokba fektet, a nagy guruk húzásait igyekszik ellesni. Megnéztük, mely részvényekben lát fantáziát most Soros, Buffett és más tőzsdeguruk.
És ez nem csak fukarság a részéről, bár való igaz, hogy bagóért szeret értékes vagy értékes jövőjű cégeket vásárolni. 2018-ban is összefont karokkal nézte, hogyan vásárolják fel a piaci szereplők egymást egyre magasabb vételárakon. Ami azt jelenti, hogy a túlárazottság még inkább súlyosabb méreteket öltött.

Túlárazás után korrekció

Amikor a tőzsdei mezőnyre általában jellemző a túlárazottság, az azt jelenti, hogy felfújódott egy lufi. És csak idő kérdése, mikor pukkad ki, s mikor zuhannak a mélybe az árfolyamok. Az pedig recessziót hoz magával. Magyarán a válságok előtt, amikor túlfűtött lett az ügyletelés, és elszabadult a cégek és részvények spekulatív, nem valós értékeken alapuló beárazása, Buffett  becsukta a tárcáját. Ez történt 1999-ben, a dotkomlufi kipukkadásakor, és 2007-ben is, amikor a toxikus jelzáloghitelek magával rántották a bankokat és a gazdaságot. Mindkét esetben megnőtt a Berkshirey Hathaway készpénzállománya, mert a cég élén Buffett úgy döntött, nem csap bele egy megaakvizícióba.

Ahogy Russ Mould, az AJ Bell befektetési igazgatója a Business Insidernek elmondta: „A fúzió és a felvásárlás akkor éri el a csúcsát, amikor az állati ösztön felerősödik, és a cégvezetők úgy érzik, a részvényeik elég drágák ahhoz, hogy felvásárlási fizetőeszközként szolgáljanak.”

(Business Insider)

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo