Ezt az adatot nem tesszük ki az ablakba

Magyarország bruttó hazai terméke 2012 III. negyedévében 1,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az információ, kommunikáció, a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás és az építőipar nemzetgazdasági ág teljesítménye növekedett. A csökkenést jelentősen befolyásolta a mezőgazdaság teljesítmény-visszaesése, valamint a költségvetési szigor fékező hatása. 2012 első három negyedévében a magyar gazdaság teljesítménye 1,3%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kilátástalan a kkv-k helyzete
A 2008-2009-es válságot alulmúló szinteken állnak a feldolgozóipari mutatók. A Kopint-Tárki negyedéves konjunkturatesztjének eredményei alapján a magyar feldolgozóipar 2013-as teljesítménye legfeljebb stagnálás közeli állapotban lehet, ami pedig azt jelentené, hogy a 2008-2009-es válság után, a 2012-2013-as évet is a recesszió fogja jellemezni az ágazatban.
2012 III. negyedévében a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző év azonos negyedévéhez képest 1,6%-kal, az előző negyedévhez képest 0,2%-kal csökkent. Az Európai Unió (EU-27) bruttó hazai terméke 0,4%-kal csökkent a harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest.

A III. negyedévben a mezőgazdaság hazai teljesítménye az előző évi magas bázist követően és az idei aszálykárok következtében 21,4%-kal esett vissza, ezzel a 2010. évi szintre süllyedt. Az ipar hozzáadott értéke 0,2, ezen belül a feldolgozóipar 0,4%-kal csökkent. A feldolgozóiparon belül egyre nagyobb súllyal rendelkező járműgyártás területén továbbra is növekedést, míg a számítógépek, elektronikai és optikai termékek gyártásában továbbra is jelentős visszaesést mértünk, elsősorban a hazai gyártású híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek keresletének mérséklődése miatt. Az építő-ipar teljesítményének évek óta tartó visszaesése ebben a negyedévben növekedésbe fordult (2,3%), első-sorban az elkerülő és összekötő utak építésének, vasúti fővonalak felújítási munkáinak köszönhetően.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 0,7%-kal csökkent. Legnagyobb mértékben a pénzügyi, biztosítási tevékenység teljesítménye csökkent (3,9%). A bankok hitelkamatainak emelése, valamint a hitelkereslet visszaesése miatt a hitelek volumene mérsékelt maradt, ugyanakkor a teljesítményükben a kamatkülönbözet – a kismértékű csökkenés ellenére – továbbra is meghatározó szerepet játszott.

Cím
Az elmúlt hónapokban lehullott csapadék mennyisége jelentősen elmaradt a sokéves átlagtól. A vízgazdálkodásban nem okozott gondot az aszály, az állat- és haltenyésztők, valamint szántóföldi gazdálkodók komoly károkat szenvedtek. Szakemberek szerint a jövőben fel kell készülnünk arra, hogy a hasonló időszakok gyakrabban sújtják majd a Kárpát-medencét. Persze nem mindenhol jelentett gondot a szárazság: a turizmusban viszonylag jó szezont zártak a Balatonnál és parlagfűből, szúnyogból is jóval kevesebb volt az idén. A Piac&Profit korábban összefoglalta az elmúlt hónapok eseményeit.
A biztosítási ágazatban a biztosítási díjbevételek jelentősen visszaestek, ugyanis a befektetési egységekhez kötött életbiztosítási termékek értékesítése egyre nehezebb, a lakás- és az új autóértékesítés alacsony szintje pedig a nem-életbiztosítási tevékenység csökkenő teljesítményét magyarázta. A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzáadott értéke 1,5%-kal csökkent, ezen belül a kereskedelem teljesítménye csökkent, míg a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás nemzetgazdasági ágé növekedett. A szállítás, raktározás ágazat teljesítménye 1%-kal esett vissza, összhangban az ipar teljesítményével. A szakmai, tudományos, műszaki és adminisztratív tevékenység együttes hozzáadott értéke 0,4%-kal emelkedett, míg a közigazgatás, oktatás, egészségügy együttes teljesítménye lényegében változatlan maradt. Ugyanakkor 3,7%-kal nőtt az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág hozzáadott értéke az információtechnológiai szolgáltatások bővülése következtében.

A GDP felhasználási oldalán a háztartások tényleges fogyasztása 2012 harmadik negyedévében 3,9%-kal csökkent. A tényleges fogyasztás összetevői között a legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása szintén 3,9%-kal maradt el az egy évvel korábbitól. A háztartások fogyasztási kiadásán belül nagy súlyú kiadási csoportok majd mindegyikénél (többek között az élelmiszerek, a közlekedés és a lakhatással kapcsolatos szolgáltatások kiadási csoportok esetében) csökkent a volumen. Mind a külföldiek magyarországi fogyasztása, mind a magyarok külföldi fogyasztása csökkent. A kormányzattól kapott természetbeni juttatások mértéke 4,0%-kal esett vissza, míg a közösségi fogyasztás 1,4%-kal emelkedett.

A bruttó állóeszköz-felhalmozás visszaesése – a második negyedévinél kisebb ütemű – 3,6%-os volt. Mindez 0,6 százalékponttal mérsékelte a GDP változását. Az építési beruházások továbbra is jelentős mértékben elmaradtak az egy évvel korábbitól, miközben a gép- és berendezés-beruházások emelkedtek. Az ágazatokat tekintve a feldolgozóipar beruházásai nőttek.

Valami történt az építőiparban
Az építőipari termelés szeptemberben 6,8 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az épületek építése 4,2, az egyéb építményeké pedig 9,4 százalékkal nőtt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint. 2010 eleje óta (tavaly november és idén július után) ez a harmadik alkalom, hogy bővülést mértek a statisztikusok. Az úgynevezett fix bázisú volumenindex-adatok tanúsága szerint az építőipar szeptemberi teljesítménye a 2005-ös havi átlag 63,8 százalékán állt. A KSH adatai szerint szezonálisan kiigazítva a termelés 5,1 százalékkal volt nagyobb az előző havinál, amikor viszont 4,7 százalékkal visszaesett júliushoz képest. Az év első háromnegyedében a termelés összesen 5 százalékkal esett vissza 2011 azonos időszakához képest.
A nagy súlyt képviselő ipari alágak közül kiemelkedően emelkedtek a beruházások a járműgyártásban, a gép-, gépi berendezés-gyártásban és a villamosberendezés-gyártásban. A szállítás, raktározás nemzetgazdasági ágban kiugróan emelkedtek a beruházások, míg az információ, kommunikáció, a kereskedelem és a mezőgazdaság nemzetgazdasági ágakban pedig csökkentek. Kisebb mértékű visszaesés figyelhető meg az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ágban.

A készletek állománya a III. negyedévben folyó áron 97 milliárd, míg az előző év azonos időszakában 140 milliárd forinttal nőtt. A bruttó felhalmozás 9,1%-kal maradt el az egy évvel korábbitól, így 1,5 százalékponttal mérsékelte a GDP változását. A belföldi felhasználás az III. negyedévben összességében 4,2%-kal csökkent.

A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában, folyó áron továbbra is kiemelkedően magas, 629 milliárd forint aktívum keletkezett, kevésbé romló cserearányok mellett. Az export 1,9%-kal nőtt, míg az import 0,7%-kal csökkent. Az áruforgalom kivitele 2,2%-kal nőtt, behozatala 0,6%-kal mérséklődött. A feldolgozott termékek exportja és importja és az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportja az átlagnál nagyobb mértékben növekedett, míg a gépek és szállítóeszközök exportja kismértékben csökkent. Az energiahordozók importvolumene csökkent, a kőolaj és kőolajtermékek behozatalának csökkenése mellett a természetes és mesterséges gáz behozatala sem érte el az egy évvel korábbit. A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmán belül a szolgáltatások (beleértve az idegenforgalmat is) exportja 0,7%-kal növekedett, míg az importja 1,4%-kal csökkent.

A szezonálisan kiigazított adatok1 szerint 2012 III. negyedévében a gazdaság teljesítménye 0,2%-kal csökkent az előző negyedévhez képest. A mezőgazdaság 2,4%-kal csökkent, míg az ipar stagnált. Az építőipar hozzáadott értéke 2,8%-kal nőtt, a szolgáltatásoké pedig 0,2%-kal mérséklődött. A háztartások fogyasztási kiadása 1,4%-kal csökkent. A kormányzattól származó természetbeni juttatások 0,2%-kal növekedtek. A közösségi fogyasztás 0,1%-kal emelkedett, míg a végső fogyasztás 1,0%-kal csökkent. Az export 0,8%-kal, míg az import 1,3%-kal kisebb lett.

Az Eurostat gyorsbecslése szerint az Európai Unió tagországainak együttes bruttó hazai terméke 2012 III. negyedévében 0,4%-kal csökkent az előző év azonos negyedévéhez viszonyítva. Magyarország mellett még 10 tagországban, többek között Csehországban, Finnországban, Hollandiában, Romániában és Szlovéniában volt alacsonyabb a GDP volumenindexe az EU átlagánál.

Elemzői vélemények a gazdasági kilátásainkról
Korábbi, londoni prognózisok szerint - főleg az euróövezeti kockázatok miatt - a magyar gazdaság a jövő évet is recesszióban tölti, bár nem ez a konszenzusos londoni előrejelzés.
Capital Economics
Neil Shearing, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott részlegének főközgazdásza közölte: a magyar és a térségi adatokból egyértelműen látszik, hogy az euróövezet adósságválsága terheli a kelet-európai gazdaságokat. Shearing szerint azonban nem ez a kizárólagos ok: Magyarországon - csakúgy, mint Romániában - a gyenge idei terméshozamok miatt valószínűleg csökkent a teljes agrárszektor termelése a harmadik negyedévben. A Capital Economics vezető londoni elemzője szerint még alapvetőbb fontosságú tényező, hogy a térség számos országában - de főleg Magyarországon és Csehországban - a költségvetési szigor is terheli a növekedési kilátásokat, éppen olyan időszakban, amikor a magánszektorbeli és a külső kereslet gyengül. Az elemző a közeljövő kilátásaival kapcsolatban közölte, hogy a Capital Economics véleménye szerint az euróövezeti válság a következő egy évben eszkalálódni fog, és megkezdődik a valutaunió felbomlása, ami "komoly ellenszelet" jelent majd az európai felzárkózó térség gazdaságai számára. Mindezek alapján Shearing közölte, hogy a Capital Economics jelenleg érvényes előrejelzése szerint a magyar gazdaság teljesítménye 2012 egészében 1,5 százalékkal, 2013-ban 0,5 százalékkal visszaesik.
Barclays
A Barclays felzárkózó térségekre szakosodott vezető elemzője, Daniel Hewitt korábban annak a véleményének adott hangot, hogy "enyhülni látszik" a magyar gazdaság recessziójának intenzitása, mivel a negyedéves összevetésben számolt visszaesés mértéke csökkent. Hewitt szerint ebből az következhet, hogy a magyar gazdaság teljesítménye a következő negyedévekben stabilizálódhat, 2013-ban pedig növekedésnek indulhat. A Barclays vezető londoni elemzője szerint azonban a ház ezzel együtt is rontotta Magyarországra adott idei előrejelzését a vártnál gyengébb harmadik negyedévi teljesítmény miatt, és most már 1,4 százalékos GDP-mínuszt jósol 2012 egészére az eddig valószínűsített 1,2 százalékos visszaesés helyett. Hewitt szerint a cég jövőre 0,2 százalékos GDP-növekedést vár a magyar gazdaságban. Az elemző megjegyezte, hogy ez is elmarad a konszenzusos előrejelzéstől.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo