Feldolgozóipar: 1987-ben volt ilyen rossz a helyzet

A Kopint-Tárki 1989 óta méri a feldolgozóipari vállalatok jelenlegi helyzetét, valamint azoknak a kilátásait. A friss számok szerint ezek a vállalatok második éve recesszióban vannak, megrendelésük gyakorlatilag nincs. A kilátások tavaly nyáron 1987-es szintekre zuhantak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„A legújabb eredmények szerint a magyar gazdaságban a feldolgozóipari vállalatok most már negyedik negyedéve súlyos recesszióban vannak. Ez azért is intő jel, mert a 2008-2009-es gazdasági válságban mindössze három olyan negyedév volt, amikor a méréseink szerint a vállalatok recesszióban vannak” – mondta Vakhal Péter a Kopint-Tárki tudományos munkatársa a GazdaságTV-nek adott interjújában.

 

A szakértő szerint a magyarországi feldolgozóipari cégek helyzete régóta nem volt ennyire rossz: gyakorlatilag nincs megrendelésük. „Ez az egész gazatra igaz, régebben az exportáló vállalatok kicsit jobb helyzetben voltak, de ez most már teljesen megszűnt. A kis- és középvállalati szektor nagyon rossz helyzetben vannak. kapacitáskihasználtságuk ötven százalék alatti” – mondta Vakhal Péter. A nagyobb vállalatok helyzete valamivel jobb, de a kapacitáskihasználtságuk nekik islegfeljebb hetven százalék körüli.
Azt sem tudják, hova kapjanak a kkv-k
Nagyfokú bizonytalanság tapasztalható a vállalkozások körében, mivel az elmúlt egy évben folyamatos ingadozás jellemzi a K&H kkv bizalmi indexet. Az előző negyedéves hangulatjavulás után most ismét romlottak a várakozások, így jelenleg -35 ponton áll az index. A kkv-k pesszimizmusa leginkább azzal magyarázható, hogy tovább romlott a gazdaságpolitika, a közterhek és a versenyhelyzet változásának értékelése. Emellett a bankok megítélése mélypontra került, feltételezhetően a növekvő közterheknek köszönhető emelkedő díjszabások miatt, ezen túl a válaszadók a hitelkamatok növekedését prognosztizálják
„Ami a kilátásokat illeti, itt talán még súlyosabb a helyzet, itt negatív rekordokat döntenek a felmérések. 2012 nyarán olyan mélyre süllyedtek a mért értékek, amilyenre 1987 óta nem volt példa a magyar gazdaságban” – hangsúlyozta a szakértő, aki szerint a szereplők belátható időn belül nem is számítanak a helyzet javulására.

Hasonló adatokat jelez a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság által számított mutató. A felmérések még 2010 júliusa és 2011 szeptembere között a feldolgozóipar folyamatos bővülését jelezte, azóta az eltelt hónapokban azonban csak hétszer történt hasonló, amire a 2008-2009-es válság óta nem volt példa. A 2012-es évben a decemberi volt az ötödik, mértékében a második legalacsonyabb szűkülő hónap volt.

A december havi index 3,2 százalékponttal maradt el a novemberitől (52,1). Az esztendő utolsó 31 napja ugyanakkor összességében átlagon felüli hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 51,9), a hosszú távú decemberi átlag pedig 1996 óta (52,5) lényegesen felülmúlja az e hónapban mért értéket is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo