„A legújabb eredmények szerint a magyar gazdaságban a feldolgozóipari vállalatok most már negyedik negyedéve súlyos recesszióban vannak. Ez azért is intő jel, mert a 2008-2009-es gazdasági válságban mindössze három olyan negyedév volt, amikor a méréseink szerint a vállalatok recesszióban vannak” – mondta Vakhal Péter a Kopint-Tárki tudományos munkatársa a GazdaságTV-nek adott interjújában.
A szakértő szerint a magyarországi feldolgozóipari cégek helyzete régóta nem volt ennyire rossz: gyakorlatilag nincs megrendelésük. „Ez az egész gazatra igaz, régebben az exportáló vállalatok kicsit jobb helyzetben voltak, de ez most már teljesen megszűnt. A kis- és középvállalati szektor nagyon rossz helyzetben vannak. kapacitáskihasználtságuk ötven százalék alatti” – mondta Vakhal Péter. A nagyobb vállalatok helyzete valamivel jobb, de a kapacitáskihasználtságuk nekik islegfeljebb hetven százalék körüli.
Hasonló adatokat jelez a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság által számított mutató. A felmérések még 2010 júliusa és 2011 szeptembere között a feldolgozóipar folyamatos bővülését jelezte, azóta az eltelt hónapokban azonban csak hétszer történt hasonló, amire a 2008-2009-es válság óta nem volt példa. A 2012-es évben a decemberi volt az ötödik, mértékében a második legalacsonyabb szűkülő hónap volt.
A december havi index 3,2 százalékponttal maradt el a novemberitől (52,1). Az esztendő utolsó 31 napja ugyanakkor összességében átlagon felüli hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 51,9), a hosszú távú decemberi átlag pedig 1996 óta (52,5) lényegesen felülmúlja az e hónapban mért értéket is.