Brexit: horrorforgatókönyvre készülnek a befektetők

Beárazta a piac a brexit-tárgyalások bukását és a kemény brexitet – írja a Quartz. Kevesebb mint egy év maradt a kilépési egyezmény aláírására, de még nem látszik az új kereskedelmi egyezmény.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Egyre több befektetőt, valamint már állami intézmények is kemény brexitre készülnek a QZ.com szerint. A kemény brexit az Egyesült Királyág EU-ból való kilépésének egyik forgatókönyve, ami azt jelentené, hogy az EU nem köt új kereskedelmi megállapodást a szigetországgal, az áruk cseréje nem lenne többé vámmentes, a britek és a kontinens közötti kereskedelmet a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) paragrafusai szabályoznák.

Brexit: „A teljes szuverenitás visszaszerzése lenne a legrosszabb opció”
'Az Egyesült Királyság kilépése az EU-ból és az európai integráció' címen jelent meg a közelmúltban Losoncz Miklós közgazdász, a Budapesti Gazdasági Egyetem kutatóprofesszora monográfiája, ami az egyik első magyar nyelvű, teljes gazdaságtudományi kötet a brexit hátteréről és következményeiről.
Theresa May kormánya eredetileg ezt a forgatókönyvet szerette volna megvalósítani, csakúgy, mint az EU vezetése, azóta azonban a brit kormány a rá nehezedő nyomás miatt kénytelen volt változtatni az álláspontján. Jelenleg May kormánya azt szeretné elérni, hogy az Egyesült Királyság Norvégiához vagy Svájchoz hasonló egyezményt kötve a vámunió és a közös piac része maradhasson – csakhogy egyelőre úgy tűnik, az EU nem hajlik az egyezségre. Az Európai Tanács többször jelezte, hogy egy harmadik ország (azaz nem EU-tagállam) nem kaphat automatikusan olyan jogokat, mint egy tagország, azaz a brexit után az Egyesült Királyságot első körben harmadik országnak tekintik.

Spóroló háztartások, új északír konfliktus

Korábban az ír kormány bejelentette, hogy 1000 új vámos felvételét tervezi, akik a brit-ír határon kapnának munkát. Theresa May ugyanakkor pénteken megerősítette azt a brit álláspontot, hogy olyan megoldás nem lehetséges, amely a Brexit után Észak-Írország és az Egyesült Királyság többi országrésze közé vámhatár emelne. May üzleti vezetők előtt tartott belfasti beszédeben kijelentette: a fizikai határellenőrzés visszaállítása Írország és Észak-Írország határán elfogadhatatlan lenne annak több ezer embernek, aki naponta többször átlépi a határt, és azoknak a vállalatoknak is, amelyek beszállítói és áruterítési hálózatai átívelnek a határon.

Szerdán a brexitügyi államtitkárság már egy olyan tájékoztató kampányt hirdetett meg, amivel a brit háztartásokat látják el tanácsokkal, hogyan spóroljanak a kemény brexit esetén.

A közelmúltban számos elemzés látott napvilágot arról, hogy a hard brexit katasztrofális hatással lenne a brit gazdaságra. A brit autógyártók például a külföldi befektetései mintegy ötödét is elveszthetik, és a hazai gyáraikban félmillió embertől is megválhatnak. Az állami pénzügyi ellenőrző intézet, a Financial Conduct Authority (FCA) szerint a származtatott ügyletek bedőlésével mintegy 26 ezermilliárd font veszteséget könyvelhet el a brit gazdaság, ha a kemény brexit valósul meg.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo