A közép-európai hármak - Csehország, Lengyelország és Magyarország - gazdasága sem immunis az euróövezeti válságra, és „a legjobb esetben is" a növekedés lelassulása várható az exportkereslet gyengülése miatt, szól a Capital Economics - az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház - 2012-re szóló prognózisa. A szoros pénzügyi kapcsolatok azonban azt jelentik, hogy ennél "sokkal rosszabb" következhet akkor, ha az euróválság átterjed a nyugat-európai bankokra. Az elemzőház szerint ebben az esetben egészen új helyzet állna elő, és az ennek következtében kialakuló recesszió vetekedne a 2008-2009-essel.
Rosszról még rosszabbra forduló kilátások
Neil Shearing és William Jackson, a ház két vezető felzárkózó piaci közgazdásza - a 2012-re szóló átfogó prognózis összeállítói - szerint a három ország részvénypiacain mostanában tapasztalható fellendülés azokra a reményekre alapul, hogy az euróövezeti döntéshozók tartós megoldást találnak a valutauniós adósságválságra. Az euróválság azonnali és tartós megoldásával kapcsolatos remények azonban szerintük „elhibázottak", de a piacok ettől függetlenül is „lazán átsiklottak" afelett, hogy a közép-európai térség növekedési kilátásai „rosszról még rosszabbra" fordultak - fogalmaznak előrejelzésükben a Capital Economics londoni elemzői. A két szakértő szerint ennek legújabb bizonyítéka a héten közzétett előzetes októberi euróövezeti beszerzési menedzserindex (PMI), amely a valutauniós gazdasági aktivitás további esését jelzi. Tekintettel az erőteljes beszállítói kapcsolatokra, valószínűnek tűnik, hogy a közép-európai hármak feldolgozóipara „követi a recesszióba" az euróövezeti gyáripart - jósolták a Capital Economics londoni elemzői.
Csekély reagálási mozgástere van a három ország gazdaságpolitikai döntéshozóinak a ház szakértői szerint. Magyarországon a kormány éppen most húzza még feszesebbre a költségvetési politikát, Lengyelországban pedig az alkotmányos adósságlimit szintén azt jelenti, hogy - 2009-től eltérően - most nincs mód a költségvetési ösztönzésre.
Mindent egybevetve a londoni közgazdászok azt jósolják, hogy 2012-ben Lengyelországban 1,5 százalékos - a 2009-ben mértnél is lassabb - lesz a gazdasági növekedés, Csehország GDP-je 0,7 százalékkal bővül. Magyarországon viszont - a csökkenő külső kereslet és a feszesebbé váló hazai költségvetési politika együttes hatásaként - a cég 0,5 százalékos visszaesést vár jövőre.
Magyarországon lesz a leggyengébb a gazdasági növekedés
Más nagy londoni házak is jelentősen csökkentették az utóbbi napokban a kelet-közép-európai térségre és Magyarországra adott növekedési előrejelzéseiket, de a Capital Economics mellett, csak a GKI valószínűsített a magyar gazdaságban recessziót 2012-re. A JP Morgan bankcsoport londoni közgazdászai minap kiadott, felülvizsgált prognózisukban közölték, hogy a magyar gazdaságban az általuk eddig várt 1,3 százaléknál 0,8 százalékponttal alacsonyabb, mindössze 0,5 százalékos növekedéssel számolnak 2012 egészére. A ház londoni elemzői szerint jövőre Magyarországon lesz a leggyengébb a gazdasági növekedés a kelet-közép-európai országcsoportban. (A Kopint-Tárki szerint a legvalószínűbb GDP növekedési ütem jövőre 0-1 százalék közé esik.)
A magyar gazdaság idei növekedési ütemére adott prognózisukat az eddigi 1,9 százalékról 1,2 százalékra gyengítették, a 2012 egészére szóló magyar GDP-növekedési becslésüket pedig megfelezték a Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci közgazdászai minap ismertetett, frissített térségi előrejelzésükben: a korábbi prognózisban szereplő 2,2 százalék helyett most már csak 1,1 százalékos növekedést várnak jövőre, miután most már „enyhe" recessziót jósolnak az euróövezetben, és várakozásaik szerint a valutauniós gazdaság teljesítményének visszaesése még az idén elkezdődik.