2012 cikkek
Forró január: meneküljön ki merre lát!
Valószínűleg sokan gondolják úgy, hogy soha többé nem szeretnék egy évet az ideihez hasonlóan kezdeni. Decemberben még úgy tűnt a kormány bármit megtehet a piacok nem bűntetnek, januárban ránk szakadt az ég. Pedig az év elején (a lassan már szokásosnak is tekinthető cégműködést alapvetően befolyásoló) szabályváltozásokhoz való alkalmazkodás is épp elég feladatot adott volna a vállalkozásoknak.
"Elszakadt a cérna" a magyar cégeknél
Mindössze a vállalkozások 4 százaléka akarja növelni a létszámát, míg 29 százalék csökkentést tervez - derül ki a GKI felméréséből. A cégek többsége eddig megpróbálta tartani a létszámot, de már nem bíznak a kedvező kimenetelben
Gyászos kilátások, a válság veszélyesebb, mint valaha
Az európai kilátások gyászosak, az Európára és a világgazdaságra ható kockázatok magasak - mondta hétfőn David Lipton, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgató-helyettese. Az IMF korábban figyelmeztetett arra, hogy a világgazdasági válság veszélyes új szakaszába lépett. Lipton most azt mondta: ez a szakasz már nem új, de veszélyesebb, mint valaha, a szeptemberben azonosított negatív irányú kockázatok megvalósultak. A hét végén kilenc eurótagállamot leminősítő Standard & Poor's szerint az európai döntéshozók „nem diagnosztizálták helyesen" a válság okait.
Nehéz lesz talpon maradni 2012-ben
A tavalyinál is rosszabb lehet a magyar cégek szempontjából 2012: míg 2011-ben ugyanis „csak” a gazdasági válsággal, illetve annak utóhatásaival kellett megbirkózniuk, addig az idén ehhez hozzáadódik egy nagyfokú bizonytalanság, ami a gazdasági élet földrajzi és tartalmi területére kiterjed.
Kemény lesz
Európa vezetői arra figyelmeztetnek, hogy 2012 nehezebb év lesz, mint 2011 volt. Akkor az adósságspirál politikai változásokat kényszerített ki Olaszországban és Spanyolországban, és az euró túlélését is veszélyeztette. Idén is nehéz döntések előtt állnak az egyes országok és maga az unió is.
Mit tegyenek a kisebb megtakarítással rendelkezők?
2011 nem volt könnyű év az alapkezelőknek. A bizonytalan nemzetközi klíma és a hazai gazdaságpolitika váratlan lépései különleges befektetési stratégiát igényeltek. Várhatóan 2012 is tartogat kihívásokat.
"Nehéz volt 2011? Nem lesz jobb jövőre sem!"
Nehéz évet zárnak a magyar vállalkozások 2011-ben, és nem lesz jobb a helyzetük 2012-ben sem - nyilatkozta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.
Háromoldalú fórum: ismét OÉT?
Orbán Viktor és Matolcsy György azoknak a munkaadói és munkavállalói érdekképviseleteknek a vezetőivel egyeztetett csütörtökön, akik aláírták a munka törvénykönyvéről szóló megállapodást. A találkozó után a miniszterelnök és a nemzetgazdasági miniszter bejelentette: létrejön a versenyszféra és a kormány új állandó konzultációs fóruma, amely arra lesz hivatott, hogy a versenyszektorban a munkaadók, a munkavállalók és a kormány álláspontját egyeztessék. Demján Sándor szerint az új konzultatív testület gyakorolhatja mindazokat a jogosítványokat, amelyekkel korábban az Országos Érdekegyeztető Tanács is rendelkezett.
Magánnyugdíjpénztárak: van még remény
A parlament elfogadta a társadalombiztosításról szóló törvény módosítását, amely a Stabilitás Pénztárszövetség szerint tartalmaz bíztató elemeket annak a 100 ezer embernek, akik a magánnyugdíjpénztárban maradtak. Ennek ellenére Bába Julianna, a szövetség elnöke lemondott.
"A fizetésem? Az biztosan csökkenni fog!"
Jövőre a munkavállalók nagy többsége az anyagi helyzete romlásával számol, ennek megfelelően több mint 80 százaléka nem számít fizetésemelésre 2012-ben - derül ki a Randstad Workmonitor legfrissebb eredményeiből.
Orbán-recept a recesszió ellen
Zárt rendezvényen tartott beszédet kedden Orbán Viktor. A Széll Kálmán Alapítvány által szervezett eseményen a magyar miniszterelnök azt mondta, reális, ám nehezen elérhető célkitűzésnek tartja, hogy a magyar gazdaság jövőre ne csússzon recesszióba. A kormányfő szólt arról is, hogy az év végére törvényi szinten készen áll az a konstrukció, az az átszervezés, amelytől azt reméli, hogy Magyarország eléri a kitűzött célokat. A miniszterelnök szerint végre áttérhetünk a konszolidációs politikára, „ugyanis végre vannak rendszerek, amelyeket lehet konszolidálni".
Így változik az életünk jövőre!
Az Országgyűlés hétfőn elfogadta a jövő évi adószabályokat. A változtatások értelmében a jelenlegi 30-ról 37 százalékra emelkedik az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) kulcsa, a munkaadó által fizetendő tb-járulék pedig 27 százalékos, szociális hozzájárulási adóvá változik.
Kkv-k nélkül nincs magyar gazdaság
A multinacionális vállalatokra illetve a kisvállalkozásokra is szüksége van a magyar gazdaságnak, és fontos, hogy ezek együtt tudjanak működni - hangsúlyozta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára csütörtökön a Világgazdaság és a Magyarországon működő bilaterális kamarák Multik nélkül nem megy című konferenciáján, Budapesten.
Orbán eldöntötte: viszlát eva!
Orbán Viktor miniszterelnök határozott és kemény volt a Fidesz-KDNP hétfői frakcióülésén abban, hogy meg kell szüntetni az egyszerűsített vállalkozói adót, az evát; a kormánypárti frakció azonban arra kéri a kabinetet, vizsgálja meg annak lehetőségét, hogy jövőre emeljék meg az eva kulcsát 35 százalékra, és csak 2013-tól szűnjön meg - közölte Lázár János budapesti sajtótájékoztatóján. Rogán Antal arról beszélt, elképzelhető, hogy jelentősen csökken a gépjárművek után fizetendő regisztrációs adó.
Mi lesz az eva után?
Az adónem megszüntetésével a jelenlegi állapothoz képest csökkenhet a gazdasági aktivitás, illetve alacsonyabbak lehetnek az összesített költségvetési bevételek is – véli az Intézet a Demokratikus Alternatíváért (IDEA) elemzése, mely az eva esetleges kivezetésének következményit vizsgálta. Az eva kivezetése az adóadminisztrációs terhek kormányzati kommunikációban számos alkalommal hangoztatott csökkentésének deklarált szándékával is ütközik.
"Most nehéz és jövőre sem lesz jobb"
Továbbra is nehéz helyzetben a kereskedelmi szektor, amit mind a magas euróárfolyam, mind a dízelár lefelé húz. A kormányzat átfogó stratégiát készítene, a szakmabeliek leginkább a nehéz környezetet és a feketekereskedelem még mindig magas arányát csökkentenék.
Rosszabb helyzetbe kerülnek jövőre a munkavállalók
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket - írja a Napi Gazdaság csütörtöki számában.
Mi várható 2012-ben?
Az infláció gyorsul, az államháztartás hiánya a tervezettnél nagyobb, de feltehetőleg 3 százalék alatti lesz - olvasható a GKI Gazdaságkutató Zrt. legújabb előrejelzésében. A külső egyensúly tovább javul, de ez a belső kereslet csökkenésének tükörképe. Az államadósság GDP arányos rátája valószínűleg nem csökken.
2012: visszatér a recesszió Magyarországra?
Magyarország, Lengyelország és Csehország gazdasági növekedése jövőre várhatóan meredeken lassul a romló külső környezet miatt, sőt Magyarországon most már valószínűsíthető az újabb recesszió, jósolták keddi előrejelzésükben londoni felzárkózó piaci elemzők. Több nagy londoni elemzőház is jelentősen csökkentett az utóbbi napokban a kelet-közép-európai térségre adott növekedési előrejelzéseiket, de eddig a Capital Economics új, keddi prognózisa az egyetlen, amely a magyar gazdaságban 2012-re visszaesést valószínűsít.
Ennél már csak rosszabb lesz?
Mind az üzleti, mind a fogyasztói várakozások romlottak, s szintjük egyaránt a 2009 végi, 2010 elei, meglehetősen alacsony értéknek felelt meg - derül ki a GKI-Erste - az EU támogatásával készült - konjunktúraindexéből.
Lassuló gazdaság, növekvő bizonytalanság
Idén korábbi prognózisukál kisebb, 1,7 százalékos GDP-növekedésre számítanak a TakarékBank elemzői. A külső és belső feltételek romlása miatt azonban nemcsak az idei, de a 2012-re szóló előrejelzést is jelentősen mérsékelték. Jövőre további lassulásra, mindössze 1,5 százalékos növekedésre számítanak, 2013-ben viszont amennyiben a gazdaság kiszámítható pályán marad 2,5 százalékos gyorsulást várnak. A nagyfokú bizonytalanság miatt azonban a következő évekre kidolgoztak egy pesszimista és egy optimista verziót is.
Egyre rosszabb helyzetben a magyar cégek
Egyre több cég fizetésképtelen, ám nemhogy javulna a helyzet, inkább tovább romlik, jövőre még többen juthatnak csődbe. A legnagyobb gond, hogy ezek a cégek nem tűnnek el, hanem újra és újra megjelennek, ráadásul a jövő évi változásoknak köszönhetően ismét sok kerülhet a szürke- és feketegazdaságba.
2012 sem lesz a kiugrás éve
A cégek árbevétele az áremelések miatt növekszik, amit szinte minden második magyar kkv tervez jövőre. A jövőbe vetett bizalom a válság éveiben sem volt ilyen alacsony, ráadásul továbbra is nehéz forráshoz jutni.
Felemel, vagy tönkretesz az új minimálbér?
Közel a megegyezés a munkaadókkal és a munkavállalókkal a minimálbér-emeléssel kapcsolatos kompenzáció ügyében - közölte Orbán Viktor az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. A szakmai szövetségek kevésbé bizakodóak, szerintük az öt százalékos kötelező béremelés komoly gondokat okozhat a magyar gazdaságban.
Gázár 2012: november végén lesz döntés
Idén már biztosan nem változik a gáz ára a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közlése szerint, az új szabályozást november végére ígérik, így januártól lehetnek érvényesek az új árak.
Egyre biztosabb, hogy tarthatatlan a kormány terve
Recesszióba fordul a magyar gazdaság, mert bár az export képes növekedésre, de a beruházás nem emelkedik, a fogyasztás pedig csökken 2012-ben - erről Akar László, a GKI alelnöke beszélt szerdán Salgótarjánban. Tegnap a Kopint-Tárki is pesszimistán nyilatkozott, de ők legalább minimális bővülést várnak.
Jövőre lehal a magyar gazdaság?
Az idei 1,5 százalékos GDP növekedés után a korábban várt 3,0 százalékkal szemben már csak 0,5 százalékos bővülést vár a Kopint-Tárki jövőre - hangzott el az intézet szerdai budapesti tájékoztatóján, ahol bemutatták az új konjunktúra jelentést.
A csődök éve lesz 2012?
A pénteken benyújtott Matolcsy-csomag érzékenyen fogja érinteni a hazai kkv-kat, mint a gazdaság szereplőit általában is, és különösképpen mint jelentős foglalkoztatókat. Kérdés, hogy megússza-e Magyarország a recessziót, a még talpon lévő kisebb cégek pedig az összeomlást.
Magyarország lefékez, de legalább alig lesz infláció
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint a friss nemzetközi és hazai statisztikai adatok illetve várakozások a korábban vártnál lényegesen lassúbb, csak 1,5-2% közötti idei és jövő évi növekedést alapoznak meg. A gyenge belföldi kereslet megnehezíti a költségvetési célok elérését, ugyanakkor javítja a külső egyensúlyt és visszafogja az inflációt.
500 milliárdos megszorító csomag jön?
Az LMP szerint 2012-re ráadás Orbán-csomag jön, ez derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legújabb számításaiból. Scheiring Gábor az ellenzéki párt gazdasági kabinetjének vezetője csütörtöki közleményében leszögezi: "a bukott egykulcsos adó, a belföldi fogyasztás visszaesése és így a tervezettet jelentősen alulmúló költségvetési bevételek miatt a Széll Kálmán Terv megszorításait 560 milliárddal kell megfejelni, hogy a költségvetés jövőre tartható legyen." Az LMP felszólítja a kormányt, hogy haladéktalanul szakítson a gazdagoknak kedvező egykulcsos adóval és a megszorításokra épülő gazdaságpolitikával.