pénzügyi háttér megteremtésén dolgozunk"
Fotó: IMF/flickr
Világszinten gyengült a gazdasági aktivitás, mondta David Lipton, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgató-helyettese egy hétfői beszédben Hongkongban. A szakember - az IMF által az MTI-nek megküldött szöveg szerint - kifejtette: annak ellenére, hogy amerikai gazdasági mutatók az elmúlt időszakban pozitív meglepetést okoztak, összességében romlott a világgazdasági aktivitás 2011 utolsó negyedévében, és a rövid távú kilátások észrevehetően rosszabbak a szeptemberben közölteknél. Az akkor azonosított negatív irányú kockázatok megvalósultak - tette hozzá.
A növekedés az eddigi prognózisnál is rosszabb lehet
Lipton szerint a rosszabb gazdasági helyzet legfőbb oka az euróövezeti válság. Elmondta: különösen a fiskális fenntarthatóság és a banki veszteségek miatt nőttek a kötvényhozamok az euróövezeti államokban. A banki finanszírozás majdhogynem megszűnt, mivel a legnagyobb bankok azzal javítanak tőkepozícióikon, hogy eszközöket értékesítenek, és korlátozzák a hitelezést - értékelt az amerikai közgazdász. Az eszközleépítés immár azzal a veszéllyel jár, hogy a növekedés a jövő héten közlendő, felülvizsgált prognózisnál is rosszabb lesz - tette hozzá.
Lipton megerősítette: „igen, az európai kilátások gyászosak, az Európára és a világgazdaságra ható kockázatok magasak (...) De ahelyett, hogy engednénk, hogy a pesszimizmus megbénítson minket, itt az idő, hogy a válságból való kilábalás reményteli munkájára összpontosítsunk" - tette hozzá. Kijelentette: „ha van jó hír, az az, hogy ismerjük a kiutat jelentő politikákat, és éppen az ehhez szükséges pénzügyi háttér megteremtésén dolgozunk". Amennyiben van erre irányuló politikai szándék, akkor nagy eséllyel megoldódhatnak az európai gondok - mondta a közgazdász.
Az euróövezeti kilábalás négy legfontosabb elemének nevezte, hogy több banki és állami likviditás, több költségvetési konszolidáció, több növekedés és több integráció legyen. Dicsérettel illette az európai vezetők megállapodásai nyomán körvonalazódó gazdasági csomagot, ám elmondta: 2012 legnagyobb kihívása, hogy Európa továbblépjen ezeken a területeken, együttműködjön a végrehajtásban, de szükség esetén menet közben is hajtson végre apróbb kiigazításokat.
Lipton figyelmeztetett: „nagy a tét". Markáns lépések nélkül Európát az összeomló bizalom, a stagnáló növekedés és a kevesebb munkahely spirálja ragadná el, és a mai világgazdaságban egyetlen ország sem úszná meg a katasztrófa hatásait - tette hozzá.
Nagy a recesszió esélye az euróövezetben
A valutaunió „számos, egymáshoz kapcsolódó rendszerszintű kockázatnak van kitéve", a döntéshozók „nem diagnosztizálták helyesen" a válság okait, és mindemellett idén jelentős a recesszió esélye az euróövezetben - mondták a Standard & Poor's szakértői szombat délutáni londoni telekonferenciájukon, miután a nemzetközi hitelminősítő az előző éjjel kilenc eurótagállamot leminősített. Franciaországtól - a második legnagyobb eurógazdaságtól - és Ausztriától a cég megvonta a lehetséges legjobb, AAA besorolást, Portugáliát és Ciprust pedig befektetésre már nem ajánlott adósosztályzati szintre sorolta vissza. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a valutauniós országok jelenlegi adósbesorolásaiban nem szerepel tényezőként az eurózóna szétesése.
A hitelminősítő szombat délutáni londoni telekonferenciáján elhangzott, hogy a cég véleménye szerint az euróövezeti döntéshozók eddigi válaszintézkedései „nem tartottak lépést a növekvő kihívásokkal". Moritz Kraemer, a Standard & Poor's szuverén besorolásokért felelős részlegének elemzési igazgatója elmondta azt is, hogy az S&P jelenleg 40 százalékos eséllyel jósol recessziót az euróövezetnek 2012-re, ennek bekövetkezte esetén pedig a cég becslése szerint átlagosan 1,5 százalék körüli mértékben eshet vissza a valutauniós GDP-érték. Kraemer a szombati telekonferencián ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az S&P idei évre szóló alapeseti forgatókönyve nem visszaeséssel, hanem „jórészt stagnálással" számol.
Az euróövezeti recessziót más nagy londoni házak is jósolják ez évre. A JP Morgan bankcsoport prognózisa szerint az eddigi adatok azt valószínűsítik, hogy az euróövezeti gazdaság teljesítménye már 2011. utolsó negyedévben csökkenni kezdett, s a cég új előrejelzése szerint a recesszió 2012 harmadik negyedévének végéig eltart. A ház elemzői a valutauniós GDP-érték 1 százaléknál valamivel nagyobb visszaesését várják a vizsgált ciklusban a legutóbbi csúcshoz mérve. A legsúlyosabb helyzetben lévő Görögországban azonban, ahol az adósságválság kirobbanása óta 12 százalékkal zuhant a hazai össztermék, még további legalább 10 százalékos GDP-visszaesést és 2014-ig elhúzódó recessziót valószínűsítenek. Németországban nem jósolnak recessziót, de 2012-re mindössze 0,3 százalékos német gazdasági növekedést állítottak be idei első előrejelzésükbe.
A Centre for Economics and Business Research (CEBR) idei alapeseti prognózisa szerint a valutaunió GDP-értéke 2012 egészében átlagosan 0,6 százalékkal csökken. A CEBR „kockázati forgatókönyve" azzal számol, hogy a politikai döntéshozóknak idén sem sikerül megegyezniük az euróválság megoldásának mikéntjéről, és ez „egy vagy több tagállam" távozásához, egyes államadósok törlesztésképtelenné válásához és bankcsődökhöz vezet. E forgatókönyv megvalósulásának esetére a CEBR 2,0 százalékos átlagos euróövezeti GDP-visszaesést valószínűsít 2012-re.