Gyászos kilátások, a válság veszélyesebb, mint valaha

Az európai kilátások gyászosak, az Európára és a világgazdaságra ható kockázatok magasak - mondta hétfőn David Lipton, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgató-helyettese. Az IMF korábban figyelmeztetett arra, hogy a világgazdasági válság veszélyes új szakaszába lépett. Lipton most azt mondta: ez a szakasz már nem új, de veszélyesebb, mint valaha, a szeptemberben azonosított negatív irányú kockázatok megvalósultak. A hét végén kilenc eurótagállamot leminősítő Standard & Poor's szerint az európai döntéshozók „nem diagnosztizálták helyesen" a válság okait.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!


David Lipton: „Ismerjük a kiutat jelentő politikákat, és éppen az ehhez szükséges
pénzügyi háttér megteremtésén dolgozunk"
Fotó: IMF/flickr

Világszinten gyengült a gazdasági aktivitás, mondta David Lipton, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgató-helyettese egy hétfői beszédben Hongkongban. A szakember - az IMF által az MTI-nek megküldött szöveg szerint - kifejtette: annak ellenére, hogy amerikai gazdasági mutatók az elmúlt időszakban pozitív meglepetést okoztak, összességében romlott a világgazdasági aktivitás 2011 utolsó negyedévében, és a rövid távú kilátások észrevehetően rosszabbak a szeptemberben közölteknél. Az akkor azonosított negatív irányú kockázatok megvalósultak - tette hozzá.

Amennyiben van erre irányuló politikai szándék, akkor nagy eséllyel megoldódhatnak az európai gondok.

A növekedés az eddigi prognózisnál is rosszabb lehet

Lipton szerint a rosszabb gazdasági helyzet legfőbb oka az euróövezeti válság. Elmondta: különösen a fiskális fenntarthatóság és a banki veszteségek miatt nőttek a kötvényhozamok az euróövezeti államokban. A banki finanszírozás majdhogynem megszűnt, mivel a legnagyobb bankok azzal javítanak tőkepozícióikon, hogy eszközöket értékesítenek, és korlátozzák a hitelezést - értékelt az amerikai közgazdász. Az eszközleépítés immár azzal a veszéllyel jár, hogy a növekedés a jövő héten közlendő, felülvizsgált prognózisnál is rosszabb lesz - tette hozzá.


Fotó: IMF/flickr

Lipton megerősítette: „igen, az európai kilátások gyászosak, az Európára és a világgazdaságra ható kockázatok magasak (...) De ahelyett, hogy engednénk, hogy a pesszimizmus megbénítson minket, itt az idő, hogy a válságból való kilábalás reményteli munkájára összpontosítsunk" - tette hozzá. Kijelentette: „ha van jó hír, az az, hogy ismerjük a kiutat jelentő politikákat, és éppen az ehhez szükséges pénzügyi háttér megteremtésén dolgozunk". Amennyiben van erre irányuló politikai szándék, akkor nagy eséllyel megoldódhatnak az európai gondok - mondta a közgazdász.

Az euróövezeti kilábalás négy legfontosabb elemének nevezte, hogy több banki és állami likviditás, több költségvetési konszolidáció, több növekedés és több integráció legyen. Dicsérettel illette az európai vezetők megállapodásai nyomán körvonalazódó gazdasági csomagot, ám elmondta: 2012 legnagyobb kihívása, hogy Európa továbblépjen ezeken a területeken, együttműködjön a végrehajtásban, de szükség esetén menet közben is hajtson végre apróbb kiigazításokat.

Németország az államadósság-válság nyertese
Németországban az államadósság kezelésének kamatköltsége csaknem húsz éve nem volt olyan alacsony, mint tavaly, 2011 végén pedig már a befektetők fizettek azért, hogy német állampapírban tarthassák a pénzüket. A Der Spiegel című hírmagazin szerint Berlin tavaly összesen 32,8 milliárd euró kamatot fizetett állampapírokra, ami a legalacsonyabb érték 1993 óta, holott maga az államadósság a kilencvenes évek közepén 500 milliárd euró alatt volt, tavaly pedig már megközelítette az 1300 milliárdot. Németország így az euróövezeti államadósság-válság nyertesének számít, hiszen a finanszírozási költségek azért csökkentek csaknem két évtizedes mélypontra, mert számos euróövezeti tagország iránt megrendült a piaci bizalom, és a befektetők ezért a rendkívül biztonságosnak számító német állampapírokba csoportosítottak jelentős forrásokat. Decemberben olyan állampapír-aukció is volt, amelyen negatív hozamszint alakult ki, vagyis a befektetők fizettek azért, hogy hitelt nyújthassanak a német államnak.

Lipton figyelmeztetett: „nagy a tét". Markáns lépések nélkül Európát az összeomló bizalom, a stagnáló növekedés és a kevesebb munkahely spirálja ragadná el, és a mai világgazdaságban egyetlen ország sem úszná meg a katasztrófa hatásait - tette hozzá.

Nagy a recesszió esélye az euróövezetben

A valutaunió „számos, egymáshoz kapcsolódó rendszerszintű kockázatnak van kitéve", a döntéshozók „nem diagnosztizálták helyesen" a válság okait, és mindemellett idén jelentős a recesszió esélye az euróövezetben - mondták a Standard & Poor's szakértői szombat délutáni londoni telekonferenciájukon, miután a nemzetközi hitelminősítő az előző éjjel kilenc eurótagállamot leminősített. Franciaországtól - a második legnagyobb eurógazdaságtól - és Ausztriától a cég megvonta a lehetséges legjobb, AAA besorolást, Portugáliát és Ciprust pedig befektetésre már nem ajánlott adósosztályzati szintre sorolta vissza. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a valutauniós országok jelenlegi adósbesorolásaiban nem szerepel tényezőként az eurózóna szétesése.

A valutauniós országok jelenlegi adósbesorolásaiban nem szerepel tényezőként az eurózóna szétesése.

A hitelminősítő szombat délutáni londoni telekonferenciáján elhangzott, hogy a cég véleménye szerint az euróövezeti döntéshozók eddigi válaszintézkedései „nem tartottak lépést a növekvő kihívásokkal". Moritz Kraemer, a Standard & Poor's szuverén besorolásokért felelős részlegének elemzési igazgatója elmondta azt is, hogy az S&P jelenleg 40 százalékos eséllyel jósol recessziót az euróövezetnek 2012-re, ennek bekövetkezte esetén pedig a cég becslése szerint átlagosan 1,5 százalék körüli mértékben eshet vissza a valutauniós GDP-érték. Kraemer a szombati telekonferencián ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az S&P idei évre szóló alapeseti forgatókönyve nem visszaeséssel, hanem „jórészt stagnálással" számol.

A leminősítések oka
Moritz Kraemer, a Standard & Poor’s szuverén besorolásokért felelős részlegének elemzési igazgatója a leminősítések egyik fő tényezőjének nevezte az euróövezeti döntéshozók „nyilvános és elhúzódó vitáit” arról, hogy mi lenne a megfelelő válasz a pénzügyi válságra. Mindez olyan időszakban történik, amikor az euróövezeti országok refinanszírozási igénye „szokatlanul magas”. Az S&P szerint a politikai döntéshozók által a válságról felállított diagnózis „csak részben ismeri fel a válság eredetét”. A döntéshozók „a belső költségvetési helyzetek orvoslására próbálnak koncentrálni, jóllehet mi úgy gondoljuk, hogy a helyes diagnózisban nagyobb súlyt kellett volna kapnia a növekvő külső fizetési egyensúlyhiányoknak és annak, hogy ezeket jórészt a valutaunión belüli versenyképességi divergencia okozta”.

Az euróövezeti recessziót más nagy londoni házak is jósolják ez évre. A JP Morgan bankcsoport prognózisa szerint az eddigi adatok azt valószínűsítik, hogy az euróövezeti gazdaság teljesítménye már 2011. utolsó negyedévben csökkenni kezdett, s a cég új előrejelzése szerint a recesszió 2012 harmadik negyedévének végéig eltart. A ház elemzői a valutauniós GDP-érték 1 százaléknál valamivel nagyobb visszaesését várják a vizsgált ciklusban a legutóbbi csúcshoz mérve. A legsúlyosabb helyzetben lévő Görögországban azonban, ahol az adósságválság kirobbanása óta 12 százalékkal zuhant a hazai össztermék, még további legalább 10 százalékos GDP-visszaesést és 2014-ig elhúzódó recessziót valószínűsítenek. Németországban nem jósolnak recessziót, de 2012-re mindössze 0,3 százalékos német gazdasági növekedést állítottak be idei első előrejelzésükbe.

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) idei alapeseti prognózisa szerint a valutaunió GDP-értéke 2012 egészében átlagosan 0,6 százalékkal csökken. A CEBR „kockázati forgatókönyve" azzal számol, hogy a politikai döntéshozóknak idén sem sikerül megegyezniük az euróválság megoldásának mikéntjéről, és ez „egy vagy több tagállam" távozásához, egyes államadósok törlesztésképtelenné válásához és bankcsődökhöz vezet. E forgatókönyv megvalósulásának esetére a CEBR 2,0 százalékos átlagos euróövezeti GDP-visszaesést valószínűsít 2012-re.

Magyar növekedési terv
Két év alatt 70 ezerrel nőtt a dolgozó emberek száma, de megelégedésre nincs ok, a növekedési terv segítségével Közép-Európa termelési központjává és legversenyképesebb gazdaságává kell tenni Magyarországot – közölte Szijjártó Péter vasárnap az MTI-vel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb elemzésére reagálva. A miniszterelnök szóvivője közleményében hangsúlyozta: a nemzeti ügyek kormánya a spekuláció helyett a munkára alapozza Magyarország megújítását, ezért vezette be a munkát és a családokat támogató adórendszert, ezért törli el a vállalkozások működését ellehetetlenítő buta szabályokat, és ezért újítja meg a teljes oktatási rendszert.
A KSH Statisztikai tükör című kiadványában az olvasható, hogy a kedvezőtlen külgazdasági környezet ellenére javult a munkaerő-piaci helyzet Magyarországon 2011 első három negyedévében: a válság mélypontját jelentő 2009 harmadik negyedévéhez képest 2011 azonos időszakában mintegy 70 ezerrel több munkavállalót foglalkoztattak a nemzetgazdaságban. A KSH adatai szerint ez a 15–64 éves népesség esetében 56,4 százalékos foglalkoztatási rátát jelentett. A javuló foglalkoztatás mellett a munkanélküliek száma nem változott, míg a munkanélküliségi ráta 2011 harmadik negyedévére a foglalkoztatotti létszám növekedése miatt egy év alatt 0,2 százalékponttal csökkent, és így 10,7 százalékra mérséklődött.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo