Az idei első kilenc hónap adait nézve kiderül, hogy 30 százalékkal nőttek a fizetésképtelenségi eljárások - közölte Kárpáti Gábor, a Coface Hungary ügyvezetője. Ennek oka, hogy drasztikusan növekedtek a kényszereljárások, összességében 50 százalékkal több végelszámolás és 14 százalékkal több a felszámolás volt idén, mint tavaly ilyenkor. (A cégek árbevétele az áremelések miatt növekszik, amit szinte minden második magyar kkv tervez jövőre.)
Ezzel az adattal jelenleg Magyarországon a legnagyobb a fizetésképtelenségi eljárások aránya az EU-ban, ám az újraalapítások miatt még így sem csökken a cégek létszáma. Ezzel kapcsolatban Kárpáti Gábor a Piac&Profitnak elmondta, hogy eddig folyamatosan könnyítették a cégalapítást, ám a mostani tervek szerint szigorítanának, így például nem lehet majd egy órán belül céget alapítani. A szakember szerint a legjobb megoldás az lenne, ha a magánszemélyeket szankcionálnák, az adóhatóság például beleszólhatna egy cégalapításnál, vagy átvételnél, hogyha az adott személy korábban tartozással hagyott hátra egy céget. "A kormányzati kommunikáció szerint vannak ilyen irányú elképzelések, ám hogy mi lesz a végleges szabályozás, azt megjósolni ma még nem lehet" - közölte lapunkkal a Coface ügyvezetője.
A Coface üdvözli azon kormányzati intézkedéseket, melynek köszönhetően kikerülnek a piacról a valósan nem működő cégek, ám kiemelik, hogy ezzel egyúttal sok cégnek megadják a lehetőséget arra, hogy komolyabb felelősségre vonás nélkül tűnjenek el a piacról. "Mivel számos szabály kiskapun keresztül megkerülhető, ezért szigorúbb törvénykezés kell, amihez nélkülözhetetlen lenne a gyors végrehajtás is" - közölte Kárpáti Gábor.
Nagyon kockázatosak a magyar cégek
Kárpáti elmondása szerint a félmillió társas vállalkozás fele nem befektetési kategória, azaz jelentős üzleti kockázatot rejt, míg 10 százalék egyenesen fizetésképtelen. Ezek után nem meglepő, hogy a Coface előrejelzése szerint az év végére akár a 8 százalékot is elérheti a csődhányad, és minden 12. cég megszűnik, vagy eljárás alá kerül.
Állandó és visszatérő probléma a magyar kiscégek tőkehiánya, ami nem javult az elmúlt időszakban, a magyar cégek többsége továbbra sem hitelképes a bankok számára, így mára az a helyzet állt elő, hogy 1000 forintból 800-at - kényszerből - a szállítók hiteleznek, nem a pénzintézetek. "Fél éve még optimisták voltunk a cégek hitelképességét illetően, mára azonban változott a helyzet, jelenleg nem látni pozitív jeleket" - adott hangot pesszimizmusának lapunknak nyilatkozva Kárpáti Gábor. Szerinte sokat segíthetne a helyzeten a hitelezői védelem, hiszen azok vállalják a legnagyobb kockázatot, akik a hitelt adják.
Iparági és területi lebontás
Ha az egyes ágazatokat nézzük, akkor jól látható, hogy jelenleg az építőipar és a kereskedelem van a legnehezebb helyzetben, itt van számszerűleg a legtöbb eljárás. Sokatmondó adat az is, hogy mára elértük a tavalyi éves teljes csődhányad átlagot. Ezen a két iparágon kívül nem pozitív a helyzet a turizmusban, az építőiparban és a faiparban sem, mindhárom ágazatban 8 százalék felett van a fizetésképtelenségi eljárások aránya, ami jelentősen magasabb a tavaly ilyenkor mért adatoknál. Ugyancsak átlag feletti romlást produkált az acélipar és a mezőgazdaság; tavaly ilyenkor még némi csökkenést lehetett felfedezni mindkét ágazatnál.
Nem meglepő módon Budapesten és Pest megyében van a legtöbb eljárás, a legnagyobb csődhányadot pedig Nógrád (10,7%), Jász-Nagykun-Szolnok (8,4%) és Borsod-Abaúj-Zemplén (5,54%) megyében mérték.
Jövőre még rosszabb lesz?
A helyzet idén sem volt rózsás, jövőre azonban egy még nehezebb év elé nézünk - közölte Kárpáti Gábor. Magyarázatként elmondta, hogy sok bizonytalanság marad 2012-ben is, így továbbra is visszafogják a hitelezést az euróövezetben, ami az export-húzta magyar gazdaságnak komoly nehézségeket okoz, ráadásul legfőbb kereskedelmi partnerünk, Németország befektetői bizalmi indexe is romlik.
Ugyancsak gondokat okoz, hogy a kormányzati intézkedéseknek - nőnek a járulékok, az áfa, illetve a minimálbér - köszönhetően nehezednek a gazdálkodás körülményei, ami sok céget a szürke, vagy feketegazdaság felé taszíthat - véli Kárpáti Gábor. "A legnagyobb gond ezzel, hogy a tisztességes cégek kerülnek ismét nehéz helyzetbe, ők lehetnek a jövő év legnagyobb vesztesei." A negatív hatásokat erősíti a gyenge és állandóan ingadozó forint, hiszen nemcsak a lakosságnak, hanem a cégeknek is jelentős devizahitel állománya van. A hazai kereslet valószínűleg nem fog nőni, ha pedig az euróválság nem múlik el, akkor az export is visszaesik, ami negatívan hathat a magyar GDP-re, így a Coface a 1,5 százalékos növekedést is optimistának tartja.
Romlik azoknak a helyzete, akik hitelezik a cégeket, márpedig enélkül itthon nemigen lehet üzleti életben megjelenni, mivel a pénzintézetek nem adnak hitel a legtöbb magyar cégnek. "Ha mindezeket összeadjuk, akkor azt látjuk, hogy várhatóan tovább fog nőni a fizetésképtelenségi eljárások száma." - közölte a Coface Hungary ügyvezetője.