2012 sem lesz a kiugrás éve

A cégek árbevétele az áremelések miatt növekszik, amit szinte minden második magyar kkv tervez jövőre. A jövőbe vetett bizalom a válság éveiben sem volt ilyen alacsony, ráadásul továbbra is nehéz forráshoz jutni.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Helyzetben a mezőgazdaság, válságban a kereskedelem
Az egyes ágazati szektorokat tekintve az ipari, építőipari cégek a legpesszimistábbak, átlagosan 5,7 százalékos árbevétel növekedést feltételeznek a következő egy évben. Ezzel szemben a mezőgazdasági kisvállalkozások átlagosan 8,6 százalékos bevétel növekedést várnak és a következő egy év nyereségét tekintve is övék a legoptimistább álláspont a 4,3 százalékos bővüléssel. A legkisebb mértékű, mintegy 3,2 százalékos nyereség növekedést a kereskedelmi vállalkozások valószínűsítik.

Az elkövetkezendő egy évben átlagosan 6,4 százalékos árbevétel növekedést feltételeznek a hazai kkv-vezetők, ami gyakorlatilag nem jelent elmozdulást az idén eddig jellemző 6,5% körüli értékhez, alulmarad azonban a tavaly ilyenkor jellemző 6,7-7 százalékos sávtól - derül ki a K&H friss kutatásából. „Mivel az MNB legutóbb 3,9 százalékra módosította a jövő évre vonatkozó inflációs előrejelzését, így ennek az árbevétel növekedésnek legnagyobb része az áremelések hatására történhet, így a reál növekedés továbbra sem számottevő. Ezzel összecseng, hogy a megkérdezett vállalkozások között azok vannak legnagyobb arányban - mintegy 45% -, amelyek kisebb-nagyobb mértékben áremelést terveznek" - kommentálta a kutatás eredményeit Németh László, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.

Legnagyobb arányban (42%) továbbra is azok a vállalkozások vannak, amelyek a 0-6 százalék között növekvő nominális bevétel növekedéssel számolnak, és a kkv-k mintegy 36 százaléka ennél nagyobb mértékű árbevétel növekedést tervez, azonban majd minden hetedig cég árbevétel csökkenést valószínűsít.

A profitvárakozások nem romlottak az előző negyedéves adatokhoz képest, az elkövetkező egy évre a cégek többsége (72%) továbbra is növekedést prognosztizál, és az átlagos elvárás a 3,6 százalékos nyereségnövekedés. „Ennek oka az lehet, hogy miközben az ún. chipsadó eredményt csökkentő hatása már beépült a várakozásokba, addig az adótörvény újabb módosítása, valamint a jövőre életbe lépő áfa-emelés még nem volt ismert a megkérdezés idején" - mondta el Németh László.


Forrás: K&H
(Kattintson a nagyobb méretért)

Pesszimizmus az úr

Még a gazdasági válság időszakában sem volt ilyen alacsony a hazai kkv szektor cégvezetőinek jövőbe vetett bizalma - derül ki a Policy Agenda - Ipsos október elejei kis- és középvállalkozói konjunktúra indexéből. Az előző két negyedév stagnálása után jelentős, majd 8 százalékponttal esett vissza ez a mutatószám, és így 42,2 százalékon áll.

A korábbi negyedévekhez képest főképpen a magyar gazdaságba vetett bizalom, illetve a saját cégének jövőbeli perspektívái estek a legnagyobbat. Míg három hónappal ezelőtt még a cégvezetők 30 százaléka gondolta csupán, hogy romlani fog a magyar gazdaság helyzete a következő félévben, addig ez az arány felment 64 százalékra. Az optimisták száma is kisebb lett, mivel a javulást várók aránya negyedéve még 32 százalék volt, most már csak 11 százalék. Ugyanígy romlott a helyzet a saját cégének jövőjét illetően is, mivel a korábbi 27 százalékhoz képest már 53 százalék várja, hogy romlik vállalkozásának általános gazdálkodási helyzete, csupán 18 százalék számít javulásra (negyedéve ez még 35 százalék volt).

A válság jeleit mutatja az is, hogy a következő hat hónapban a cégek 69 százaléka nem látja esélyét a bővítésnek, ez korábban 57 százalék volt. Akik bővítésben gondolkodnak, azok is csak minimális 0-5 százalék közöttit látják reálisnak (19 százalék). Kisebb elmozdulás érezhető abból a szempontból, hogy a következő évben számítanak olyan nehézségekre, amelyek alapvetően megingathatják a vállalkozás helyzetét. A Policy Agenda - Ipsos korábbi mérése szerint erre a cégvezetők 52 százaléka számított, most valamivel többen 59 százalék mondja ezt.

Pénz nélkül nehéz

Az Európai Bizottság arra ösztönzi a tagállamokat, hogy életerős és összehangolt ipar- és kkv-politikát hajtsanak végre annak érdekében, hogy az európai gazdaság sürgősen visszataláljon a növekedést jelentő pályára. Számos olyan javaslatot is megfogalmaztak, amely a kkv-k életét tenné könnyebbé. Ilyen például, hogy csökkenjen a vállalatokra nehezedő adminisztratív teher, induljon be a verseny a szélessávú, energetikai és közlekedési infrastruktúrákat használó szolgáltatók között és maradéktalanul hajtsák végre az egyes tagállamok a szolgáltatási irányelvben megfogalmazottakat (A szolgáltatási irányelv maradéktalan alkalmazása uniós szinten 140 milliárd eurós gazdasági haszonnal járhatna, amely a GDP 1,5 százalékos növekedési potenciálját jelentené).


A kkv-kat támogatná José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke

Szintén fontos „uniós követelmény", hogy a kkv-k jussanak forrásokhoz, segítsék elő az egyes tagállamok a kisebb cégek külpiacra jutását, továbbá az államigazgatás csökkentse a fizetési határidőket. A hazai vállalatoknak évek óta éppen a forráshiány a legnagyobb proglémája, amit jól jelez az is, hogy miközben a nyugat-európai országokban a kkv-k többsége a bankok számára hitelképes, addig a hazai kis-és középvállalkozások mindössze ötöde tudja ezt a szintet megütni. Ugyancsak beszédes adat, hogy idén körülbelül ugyanannyival esett vissza a kkv-szektor hitelezése, mint a válság kitörését követő évben. Ennek oka többek közt, hogy a mikro- és kisvállalkozások hitelei nem nagyon kezelhetők, a méretgazdaságossági problémák miatt túlságosan magas költségek járulnak a hitelekhez, miközben a hitelhez szükséges biztosítékok nehezen teremthetők elő.

Elrettentheti a cégeket az is, hogy a válság hatására nagyon sok hitel dőlt be. A források nem lettek olcsóbbak, ráadásul szigorodtak a kért biztosítékok. Sokakat visszavonulásra késztethet a hitelfelvételtől az is, hogy tavaly közel 40 százalékkal emelkedett a hitelgarancia ára, miután a bedőlések révén a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. komoly veszteséget halmozott fel. A veszteségek részbeni ellensúlyozása miatt 20 százalékkal nőttek a díjak, és módosították a kalkulációs eljárást is, amely ugyancsak 20 százalékkal növelte a hitelfelvevő költségét. Ráadásul a 2011-es költségvetési törvény alapján április elseje óta a Garantiqa már nem állhat a beruházási hitelek mögé.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo