Magánnyugdíjpénztárak: van még remény

A parlament elfogadta a társadalombiztosításról szóló törvény módosítását, amely a Stabilitás Pénztárszövetség szerint tartalmaz bíztató elemeket annak a 100 ezer embernek, akik a magánnyugdíjpénztárban maradtak. Ennek ellenére Bába Julianna, a szövetség elnöke lemondott.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az átmeneti rendelkezések hiányában sok a nyitott kérdés, ezért egyelőre várakozó állásponton vannak a magánnyugdíjpénztárak, hangzott el a pénztárszövetség sajtótájékoztatóján. Amit már biztos, hogy ezentúl a 10 százalékos munkavállalói nyugdíjjárulék is csak az állami pillérbe utalható, vagyis a nyugdíjpénztárak további működésére egyelőre nincs fedezet. Ugyanakkor az elfogadott jogszabály 26. paragrafusa javítja a pénztárak túlélési esélyeit, hiszen ez kimondja, hogy a tagok önkéntes támogatása mellett a pénztárak határozhatják meg működési költségeiket, ami akár a kasszák fennmaradását is jelentheti, amennyiben a tagok élnek a lehetőséggel.

Egy tavalyi törvény alapján most a befizetések 0,9 százalékát vonhatnák le a pénztárak működésre, azonban mivel nincs befizetés, ezért ez a gyakorlatban semmilyen bevételt nem biztosít. Az már biztos, hogy a jelenlegi 8-10 pénztár mindegyike nem maradhat fenn, de a szövetség - mivel a végleges jogszabályok nem ismertek - még optimista és azon dolgozik, hogy a maradék százezer tagnak végleges megoldást nyújtson, hangzott el a sajtótájékoztatón.

– Ebben a törvényalkotási tempóba úgy tűnik, hogy nem fér bele az, hogy a kormányzat tárgyaljon a szakmai szervezetekkel – válaszolta a Piac & Profit kérdésére Borza Gábor, a szövetség új elnöke. Szerinte a pénztártagok sem tehetnek egyelőre mást, mint kivárnak.

A kedd hajnalban elfogadott jogszabály bár halvány esélyt teremt a pénztárak túlélésére, ez nagy valószínűséggel a jelenlegi tagokon múlhat. Elvileg minél többen élnek az önkéntes támogatás lehetőségével, annál több kassza menekülhet meg. Borza Gábor szerint ez mindenképpen jó döntés lehet, hiszen más megtakarításokhoz képest a nyugdíjpénztári befizetés várhatóan az egyik legolcsóbb befektetési megoldást tudja majd kínálni. Persze ehhez „kritikus tömegre” van szükség.

– Miután a részletes rendelkezéseket még nem ismerjük, nem tudjuk megmondani, hogy hány ember támogatása tudja megmenteni a szektort, vagy legalább egyet a pénztárak közül – tette hozzá az új elnök. (Fél év alatt több mint 5 milliárd forintos működési vesztesége volt a 18 magánnyugdíjpénztárnak, derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) szeptember elején megjelent idősorából.)

Új műsorhoz új elnök kell

Bába Julianna szerint a lemondásában szerepet játszott, hogy rövidesen újra kell gondolni a teljes pénztári szektor – elsősorban az önkéntes- és az egészségpénztárak – jövőjét. Bár a Stabilitás elsősorban a magánnyugdíjpénztárak képviseleti szervezeteként vált országosan ismertté, azonban a szövetség tömöríti az önkéntes- és az egészségpénztárak jelentős részét is. Számukra elengedhetetlen, hogy a kormányzat bevonja őket azokba a jogszabály előkészítő munkákba, amely a szektor jövőbeni működésének kereteit határozza meg.

- Úgy gondolom, hogy a személyem – főként a magánnyugdíjpénztárak érdekeinek védelme során végzett tevékenységem miatt – nem segíti, hanem inkább gátolhatja a párbeszédet kormányzattal, ezért döntöttem a lemondás mellett. Új műsorhoz új elnök kell – fogalmazott a leköszönő elnök.

Bába Julianna kiemelte, hogy a pénztári szektor ágai együttesen közel 2,2 millió taggal és mintegy 1160 milliárd forintos kezelt vagyonnal rendelkeznek, amely alapján a pénztári forma továbbra is az egyik legjelentősebb egyéni öngondoskodási módnak tekinthető Magyarországon. Ezek fejlesztése, működtetése viszont nehezen képzelhető el a jogalkotói és végrehajtói hatalom ellenében, azért a Stabilitás Pénztárszövetségnek minden eszközt meg kell ragadnia annak érdekében, hogy a kormányzattal és a törvényhozással párbeszédet kezdeményezzen, és ily módon tagjai érdekeit képviselni tudja.

Szerinte hiába nyilvánította ki több, mint 100 ezer ember azt az akaratát, hogy a jövőben az öngondoskodást választja az állammal szemben, nem marad olyan intézményrendszer, amely ezt biztosítani tudja számukra. Így a végeredményt tekintve a kormányzat ezt az akaratot semmibe véve a társadalom egy jelentős csoportjával szemben súlyos megkülönböztetést alkalmaz. Bába Julianna bejelentette: ezen állami diszkrimináció miatt magánszemélyként jövő januárban ismét beadja az Alkotmánybírósághoz a Stabilitás Pénztárszövetség korábbi beadványait.
 

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo