Mit tegyenek a kisebb megtakarítással rendelkezők?

2011 nem volt könnyű év az alapkezelőknek. A bizonytalan nemzetközi klíma és a hazai gazdaságpolitika váratlan lépései különleges befektetési stratégiát igényeltek. Várhatóan 2012 is tartogat kihívásokat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világ tőkepiacain 2008 óta időről időre fellángol a pánik egy-egy kedvezőtlen makroadat, vagy váratlan esemény miatt, majd lecsillapodik. 2011 végén is épp nyugvóponton álltak a piacok, bár a december eleji EU csúcson született döntés egyáltalán nem oszlatta el a félelmeket, a fiskális unió irányába tett kezdeti lépések nem állították helyre a befektetők bizalmát és a recessziós fenyegetettség sem kedvez a tőkepiacoknak.

A magyarországi piaci szereplők sincsenek könnyű helyzetben. Az IMF tárgyalások kimenete bizonytalan, sőt az Európai Bizottság közleménye szerint egyelőre nem született döntés arról, hogy folytatódnak-e, és ha igen, akkor mikor a megbeszélések a magyar kormánnyal akár formális, akár informális keretek között. Vagyis az EU-tól és az IMF-től kért esetleges pénzügyi segítség sorsa bizonytalan. A lassuló nemzetközi környezet az ország jövő évi költségvetését is bizonytalanná teszi, és az sem használ a befektetéseknek, hogy a Moody’s és az S&P leminősítették az országot. A számtalan utolsó pillanatban, több pontban módosított törvények is kiszámíthatatlanságot sugallnak, ami ugyancsak árt a tőkepiaci teljesítményeknek.


Kép: flickr/SFalkow

Ennek ellenére akadtak a piacon olyan termékek, amelyek még a rendkívül kedvezőtlen körülmények ellenére is helytálltak különleges befektetési stratégiájuknak köszönhetően. A kiemelkedő hozamokat produkáló alapok teljesítményéről, az elmúlt év tapasztalatairól és a 2012-es évvel kapcsolatos várakozásaikról az OTP Alapkezelő szakemberei számoltak be a vagyonkezelő által szervezett háttérbeszélgetésen, ahol kiderült az is, hogy a magánnyugdíjpénztári változások és a végtörlesztés kedvezőtlenül hatott a megtakarítási kedvre. (A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) közlése szerint viszont számottevő veszteséget kell elkönyvelni, melynek oka az állampapírok hozamszintjének emelkedése, valamint a nyugdíjpénztári vagyonátadást követő vagyonértékesítés.)

- A hagyományos részvényalapoknál komoly tőkekivonást tapasztaltunk. Ez a teljes piacra jellemző volt és elsősorban a külső körülmények hatásának tekinthető - elemezte az idei évet értékesítési szempontból Gáti László, az OTP Alapkezelő marketing és értékesítési igazgatója. Mindemellett az abszolút hozamra törekvő alapokban tartott vagyon jelentősen növekedett, és ez a folyamat várhatóan a következő évben is folytatódik.

Az abszolút hozam stratégiát követő származtatott befektetési alapok különlegessége abban rejlik, hogy a klasszikus, indexkövető eszközök helyett folyamatosan változó pozíciókat vesznek fel, így az árfolyamok emelkedéséből és eséséből is tudnak profitálni. Általában azoknak ajánlják ezt a befektetési formát, aki hosszabb időre tudnak megtakarítani és a kockázatmentes hozamoknál magasabb teljesítményű befektetést keresnek a részvényeknél kisebb rizikó mellett.

- Az idei év számunkra legfontosabb tanulsága az volt, hogy nem szabad ragaszkodni a befektetési pozíciókhoz, folyamatosan figyelni kell és igazodni a körülményekhez a nagyobb ingadozások elkerülésének érdekében – számolt be Büki András, az OTP egyik alapkezelője.
Egy másik alapkezelő, Szalma Csaba szerint is a folyamatos és villámgyors alkalmazkodás hozott nyereséget idén. „Tudni kell korrigálni a korábbi várakozásokat”, vélekedett a szakember. A befektetési szakértők azonban mindenkit óvva intenek attól, hogy az abszolút hozam befektetési stratégiát a válság elleni csodaszernek tekintsék, hiszen folyamatos pozícióváltásokban benne van a veszteség lehetősége is, amint azt több vezető külföldi befektető példája mutatja.

2012 sem lesz könnyű

A jövő évi kedvező befektetési lehetőségekkel kapcsolatos kérdésekre válaszolva a sajtóreggelin az alapkezelők elmondták, hogy számos hazai stabil nagyvállalat euró denominált kötvényei komoly hozampotenciált rejthetnek magukban. Mivel a nagy névértékű, gyakran 100 ezer eurós értékpapírok közvetlen megvásárlása nehézségekbe ütközhet a kisebb megtakarítással rendelkezőknek, számukra optimális megoldás lehet egy erre létrehozott alapon keresztül történő befektetés. A portfolió.hu kilenc alapkezelő megkérdezésével készült felmérése is az óvatosság előtérbe kerülését mutatja. Az alapkezelők többsége inkább a kisebb kockázatú és likvid pénzpiaci eszközök súlyát növelné, míg a részvények arányát csökkentené.

A szakemberek legnagyobb részben a hazai kötvények súlyának csökkentésével kompenzálnák a pénzpiaci eszközök súlyának növekedését. A legtöbben szabadulnának a forintos államkötvényektől az IMF-megállapodás körüli nehézségek és a várható hozamemelkedés miatt. 2012 tanulságos lesz, mondta a Portfolió.hu decemberi kérdésére válaszolva a Raiffeisen alapkezelője például, aki szerint átértékelődik az elmúlt évtizedek globális növekedési modellje, az adósság (és a kötvényfinanszírozás) helyes aránya és a kockázatának árazása. Kérdés, hogy helyesen osztottuk-e el a szűkös erőforrásokat (tőkét) a lehetőségeinket növelő (beruházás, oktatás, aktívak és adófizetők, kutatás, stb.) és az ezeket csökkentő (állami vállalatok, nyugdíjak, túlfogyasztás) tevékenységek, illetve csoportok között, olvasható a portfolió.hu-n megjelent írásban. A Budapest Alapkezelő szakembere szerint pedig az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján tartós emelkedésre olyan környezetben nem lehet számítani, amelyet az adósságállományok leépülése jellemez. A Dialóg Alapkezelő szakértője viszont optimista, szerinte több olyan jel is látszik, ami a kockázatosabb eszközök felé terelheti a befektetőket.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo