Gki cikkek


Elszomorító adat: csak a románok és a bolgárok keresnek nálunk rosszabbul

Elszomorító adat: csak a románok és a bolgárok keresnek nálunk rosszabbul  

A hazai keresetek az EU sereghajtói között vannak, a helyzet 2010 óta alig javult – derült ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. elemzéséből. 
Ennyire rosszul legutóbb Gyurcsány idején érezték magukat a nyugdíjasok

Ennyire rosszul legutóbb Gyurcsány idején érezték magukat a nyugdíjasok 

A nyugdíjasok pénzügyi helyzetük drasztikus romlását várják idén.
Kőkemény spórolásra fogta a cégeket az elszálló energiaárak

Kőkemény spórolásra fogta a cégeket az elszálló energiaárak  

A háromszorosára növekvő áramár a cégek villamosenergia felhasználását 6 százalékkal mérsékelte.
Vergődik a magyar turisztikai ipar

Vergődik a magyar turisztikai ipar 

Decemberben romlottak a turisztikai cégek kilátásai.
Recesszió, gyorsuló infláció, folytatódó eladósodás - mi elé néz a magyar gazdaság?

Recesszió, gyorsuló infláció, folytatódó eladósodás - mi elé néz a magyar gazdaság? 

Átfogó elemzést tett közzé a GKI a magyar gazdaság negyedik negyedévéről, valamint a 2023-as kilátásokról. 
Már bőven a szankciók előtt emelkedtek Magyarországon a villamosenergia-árak

Már bőven a szankciók előtt emelkedtek Magyarországon a villamosenergia-árak 

Egy év alatt három és félszeresére nőttek a szabadpiaci villamosenergia árak Magyarországon.
A túlkínálat miatt megállt az áremelkedés a lakáspiacon

A túlkínálat miatt megállt az áremelkedés a lakáspiacon  

A lakáspiaci kilátások 2022 során csaknem folyamatosan romlottak, nem volt kivétel ez alól a novemberi felmérés sem.
Pesszimizmusba dőlt a magyar

Pesszimizmusba dőlt a magyar 

Több mint fél éve csökken a GKI konjunktúraindexe.
Sokkal kevesebbet keresnek a vidékiek, mint a budapestiek

Sokkal kevesebbet keresnek a vidékiek, mint a budapestiek  

Átlagosan közel 40 százalékkal keresnek kevesebbet a munkavállalók a községekben, mint a fővárosban.
Nehezebben mernek lakásfelújításba vágni a magyarok

Nehezebben mernek lakásfelújításba vágni a magyarok 

A lakosság lakásfelújítási és -korszerűsítési tervei a negyedik negyedévben kissé visszaestek negyedéves és éves összevetésben egyaránt.

A magyar gazdagok még gazdagabbak lettek a járvány alatt 

Nagyot nőttek a tőkejövedelmek.

Zuhan a magyarok életszínvonala 

A Covid-járvány mélypontjánál is alacsonyabb szintre esett a magyar lakosság fizetőképessége.

Több száz háziorvos hiányzik Magyarországról  

Szeptemberében a háziorvosi praxisok 11 százaléka volt betöltetlen.

636 milliárd forinttal emeli a szolgáltatók árbevételét a rezsinövelés 

A költségvetés a villany- és a gázáremelés hatására 135 milliárd Ft többletbevételhez jut évente.

A turisztikai cégek nem hárították át teljesen megnövekedett költségeiket vendégeikre, ennek ellenére további romlást várnak 

A turizmus minden alágazatára kiterjedő, reprezentatív turizmus konjunktúra index (tki) augusztusban mínusz 13 ponton állt.

A magyarok új autó vásárlása kijöhet a gödörből 

A GKI kereslet előrejelző modellt készített a háztartások személygépkocsi vásárlásainak becsléséhez. A modell a lakossági bizalmi index adataira épül (melyek között gazdasági, pénzügy, megtakarítási stb. várakozások szerepelnek).

Már több a pesszimista cég, mint az optimista - a magyarok hangulata is mélyrepülésben 

Augusztusban már negyedik hónapja tart az üzleti és fogyasztói várakozások folyamatos romlása.

Jönnek az első emelt rezsiszámlák - tartanak is tőle a magyarok 

A háztarások kétharmada szerint a rezsicsökkentés szabályainak megváltozása érinteni fogja saját anyagi helyzetüket. Leginkább a családi házak és a 100 négyzetméter feletti ingatlanokban élők, a kisvárosi és községi lakosok, valamint a gyereket nevelő családok tartanak ettől. A megkérdezettek átlagosan havi 27 ezer forint tehernövekedésre számítanak – derül ki GKI és a Masterplast közös, augusztusi kutatásának eredményeiből.

Hogyan hat a klímaváltozás a hazai cégekre? 

Viszonylag kevés információ van arról, hogy a magyarországi cégek miként vélekednek a klímaváltozásról.

Mennyi energiát spórolnak meg a cégek a beruházásokkal? 

A GKI Gazdaságkutató Zrt. arra kereste a választ, hogy a vállalkozások hajtottak-e végre energiamegtakarító beruházásokat az utóbbi 3 évben, és ezzel mekkora energia megtakarítást értek el.

Lakásfelújításra késztetheti a megugró rezsi a magyarokat 

Az idei harmadik negyedév elején a lakosság lakásfelújítási és -korszerűsítési tervei kissé visszaestek az előző negyedévhez képest, de a korábbiaknál jórészt így is erőteljesebbek. Az Otthonfelújítási program támogatásai továbbra is népszerűek, a felújításra készülő családok fele igénybe venne állami támogatást is – derül ki GKI és a Masterplast közös kutatásának eredményeiből.

Elkezdtek környezetbarát termékben gondolkodni a cégek 

A GKI Gazdaságkutató Zrt. egy 2022. májusi, 964, 5 fő feletti vállalkozásra kiterjedő reprezentatív felmérésre alapozva vizsgálta meg a hazai vállalkozások környezettudatossággal kapcsolatos attitűdjeit és a cégek tevékenységének fenntarthatóságát.

Tovább romlott a magyar gazdaság helyzetének megítélése 

A GKI konjunktúraindexe júliusban több mint egyéves mélypontra esett; idén április óta az üzleti várakozások mintegy 8, a fogyasztóiak több mint 20 ponttal estek, ugyanakkor júliusban a cégek és a lakosság pesszimizmusa hasonló mértékben erősödött.

A katások lefejezése és a rezsiemelés előtt még növekedésre számítottak a szállásadók 

A következő három hónapban az előző év azonos időszakához képest a szállásadók 50 százaléka növekedést vár a vendégéjszakák számában, 46 százalékuk stagnálást, és csupán 4 százalékuk vár visszaesést a turizmus minden alágazatára kiterjedő, reprezentatív Turizmus konjunktúra index (tki) júniusi adatai szerint - közölte a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ), és a GKI Gazdaságkutató.

Ársapka nélkül egy 4 fős család havi 88 ezer forinttal fizetne többet 

2022 májusában hazánk az Európai Unió tagországai közül a 9. legmagasabb árnövekedéssel szembesült. A 10,8 százalékos adat annak fényében különösen magas szint, hogy nálunk az árbefagyasztás széles köre működik, amely a többi tagállamra (az üzemanyagokat nem tekintve) nem jellemző. Ha nagyobb időtávot nézünk, akkor még inkább igaz, hogy hazánk ezen a téren rosszul teljesít: 2015-höz képest nálunk a fogyasztói árak 31,2 százalékkal nőttek, amellyel a 3. legmagasabb inflációjú uniós ország vagyunk (tavaly novemberig pedig az élen álltunk) . Mindez azt mutatja, hogy az árrögzítés nélkül messze vernénk az európai uniós mezőnyt!

Mennyire fontos a környezetvédelem a hazai vállalkozásoknak? 

Tudatosabbak lettek a vállalatok.

Vége az ingatlanbiznisz aranykorának 

A lakáspiaci kilátások 2021 végén tetőztek, az idei első negyedévben romlottak, s ez az elbizonytalanodás a második negyedévben is csak vidéken oldódott kissé. Összességében gyengültek az ingatlanos szakma áremelkedési várakozásai.

Javult Magyarország várható GDP-je 

A GKI felülvizsgálta növekedési előrejelzését. 2022-re a korábbi 2,5-3 százalékról 3,5-4 százalékra emelte, 2023-ra 3,5-4 százalékról 2,5-3 százalék közöttire csökkentette GDP-prognózisát. A módosítás az első negyedévi vártnál gyorsabb növekedés és a korábban gondoltnál erőteljesebb megszorítás és infláció, a romló világpolitikai helyzet, az EU-val kialakult feszült kapcsolat következménye.

A járvány kirobbanásakor voltak a mostaninál pesszimistábbak a magyarok 

A GKI konjunktúraindexe május után júniusban is 5 ponttal, 15 havi mélypontjára csökkent. A GKI Gazdaságkutató által végzett felmérés szerint júniusban az üzleti várakozások ismét bő 3, a fogyasztóiak viszont újra mintegy 10 pont-tal estek az előző hónaphoz képest.

Nincs már ingyen kenyér, a cégek át fogják hárítani az extraadót a vevőkre 

Az extraprofit-adó nagy megdöbbenést keltett a magyar gazdasági élet szereplői között, sokak szerint jelentős áremelkedéshez és egyes beruházások elhalasztásához vezet az új sarc. A gazdaságfejlesztésért felelős miniszter szerint „… jobban kellene félnünk a recessziótól, mint az inflációtól”, illetve „nem számít arra, hogy az új adókat áthárítják a lakosságra”. Ezzel a GKI Gazdaságkutató Zrt. több szempontból sem ért egyet. A továbbiakban elemezzük az extraprofit adó súlyát ágazatonként és megbecsüljük a többlet adóból keletkező potenciális áremelkedés mértékét.

Állami támogatással fürdőszobafelújítás a legnépszerűbb célja a háztartásoknak 

Az Otthon-felújítási program sokak fantáziáját mozgatta meg, az elmúlt egy évben mindvégig magas volt a lakossági érdeklődés a támogatási lehetőségek felhasználása iránt. Nem hozott e téren érdemi változás az idei második negyedév sem – ezt mutatják a GKI és a Masterplast közös kutatásának, felmérésének eredményei. A májusi megkérdezés eredménye szerint 2022 végéig az összes háztartás 7,8 százaléka biztosan, 12,4 százaléka valószínűleg élne a program nyújtotta lehetőségekkel. A legnépszerűbb célok a fürdőszoba, a fűtési rendszer korszerűsítése, illetve a tetőfelújítás, de sokan szeretnének külső nyílászárókat cseréltetni, illetve napelemes és kollektoros rendszereket kiépíttetni.

Nagy népámítás, hogy az extraprofit adózna 

A Kormány a költségvetési túlköltés miatti elszaladó hiányt speciális adókkal (extraprofit adókkal) kívánja finanszírozni. A hivatkozás az, hogy egyes ágazatok az áremelkedések miatt jelentős többlet nyereséget érnek el. Ennek ellenére mégsem a nyereséget (profitot, adó előtti eredményt), hanem az adott ágazatok, cégek árbevételét adóztatja, ami nincs tekintettel a költségszerkezetre. Az, hogy a megszokáson kívül mi okozta az adóztatni kívánt cégek kiválasztását, más hivatalos magyarázat nem született.

Rettenetesen rossznak ítélik a magyarok nemzetgazdaságunk jövőjét 

A GKI konjunktúraindexe az áprilisi 8 pontos javulás után májusban 5 ponttal csökkent. Ez nagyon jelentős hullámzás, ugyanakkor a májusi érték nagyjából megegyezik az egy évvel korábbival.

Miért érezzük duplájának a drágulást? 

A hivatalos inflációs adat szerint a fogyasztói árak áprilisban 9,5 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. Ehhez képest a GKI, ezer háztartás körében végzett, reprezentatív felmérése szerint a lakosság 22 százalékos áremelkedést érzékelt.

Több százezer lakás és ház újulhat meg a következő hónapokban 

Bár valamelyest lankad a magyarok felújítási kedve az év elejéhez képest, így is nagyjából 840 ingatlanon terveznek valamilyen renoválást.

Kevésbé tartunk a háborútól, de a cégek áremelési tervei változatlanok 

A GKI konjunktúraindexe áprilisban 2019 tavaszi, vagyis jóval Covid-válság előtti szintjére ugrott. Ezt a szintet a válság óta csak egyetlen hónapban, 2021 októberében sikerült megközelítenie. Minden ágazat és a fogyasztók várakozása is jelentősen javult. Áprilisban az Ukrajna elleni orosz támadást követő aggodalmakra már szinte csak a magyar gazdaság jövőjével kapcsolatos, csökkenő, de még mindig nagy pesszimizmus emlékeztet.

Miért jár a magyar magánegészségügybe? 

Rugalmasság, megbízhatóság, kevesebb várakozás – főleg e három okból választják az emberek a magánegészségügyet az állami ellátás helyett a Dokio egészségplatform felmérése szerint. Több egészségügyi területen – például ortopédia, bőrgyógyászat és szemészet – a privát orvosi ellátás egyre nagyobb népszerűségnek örvend.

Kisebb lehet a GDP a vártnál - mivel kell szembenéznie a magyar gazdaságnak? 

A gyorsuló infláció és a vártnál lassúbb globális dinamika egyre súlyosabb problémát okoz.

A magyar ingatlanpiacot sem kerülheti el a háború - mire számítanak a cégek? 

2022 első negyedévében az ingatlanos cégek kilátásai alig változtak az előző felméréshez képest, de a lakossági szándékok – nyilván nem függetlenül a háborús félelmektől – valamelyest elbizonytalanodtak. Végeredményben az országos és a fővárosi lakáspiaci index értéke is 10-10 ponttal csökkent negyedéves alapon. Az áremelkedési várakozások erősödtek: a használt lakások ára a következő 12 hónapban 5-6 százalék, az új lakásoké 10 százalékkal emelkedhet - derül ki a GKI és a Masterplast közös felméréséből.

Egy sor bizonytalansággal néz szembe a magyar gazdaság 

Az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború, az ennek következtében meghirdetett széleskörű nemzetközi gazdasági szankciók új, rövid- és középtávon egyaránt nagy bizonytalansággal prognosztizálható gazdasági pályára kényszerítik a világ- és ezen belül a magyar gazdaságot. A GKI Gazdaságkutató elemzése szerint Rövid távon a markánsan megugró infláció, az általános tőzsdei áresés, a dollárhoz viszonyított általánosan jellemző leértékelődés, a globális ellátási-szállítási láncok (az energiától az élelmiszereken és nyersanyagokon át az alkatrészekig) bizonytalanná válása a legszembetűnőbb. Ez utóbbiak, főleg az energiaellátás középtávon új világgazdasági kapcsolatrendszer gyors kialakításának szükségességével szembesítik a kormányokat, miközben a környezetvédelmi szempontokra is tekintettel kell lenni.

Áremelési kényszer, súlyosbodó pesszimizmus - siralmas hónapokat vetítenek előre a hazai vállalkozások 

A GKI konjunktúraindexe márciusban 2021 késő tavaszi szintjére esett, ami elsősorban a fogyasztói bizalmi index romlásának következménye. Az üzleti várakozások csak az iparban és a szolgáltató szektorban lettek rosszabbak, az építőiparban és a kereskedelemben nem. Minden ágazatra jellemző, hogy a magyar gazdaság helyzetének megítélése a Covid-járvány megjelenésekor tapasztalt, drámai mértékben lett pesszimistább, de a cégek a maguk helyzetén ezt még alig érzékelik.

Az orosz-ukrán háború a magyar cégek háromnegyedét közvetlenül érinti 

A GKI Gazdaságkutató Zrt. 2022. március 4. és 18. között gyorsfelmérést végzett az üzleti szféra körében a február 24-én kitört orosz-ukrán háborúnak a cégek üzletmenetére gyakorolt várható hatásáról. Összesen 742, egyenként legalább 10 főt foglalkoztató vállalat válaszolt.

A magyarok úgy érzik jelentősen romlani fog pénzügyi helyzetük 

Márciusban hatalmasat esett a Gazdaságkutató Intézet (GKI) fogyasztói bizalmi indexe.

Lesújtó kutatás: a magyar települések több mint felében nincs már gyógyszertár sem 

Egészségünk függ az orvosi ellátáshoz való hozzáféréstől.

Pesszimisták a cégek - a többségük áramelésre készül 

A GKI Gazdaságkutató felmérése szerint az üzleti várakozások – főleg az iparban – romlottak, a fogyasztói várakozások viszont kissé javultak. Az üzleti szféra áremelési szándéka tovább erősödött, főleg a februárban amúgy is minden tekintetben optimistábbá vált szolgáltató cégek körében.

Szenzáció, Felcsútot letaszította a trónról Somogycsicsó tőkejövedelmek tekintetében - FOTÓ 

A magyar tőkésosztály jelenleg 30 ezer emberből áll, akik fejenként 48 millió forint tőkejövedelmet vihetettek haza 2020-ban.

Nézze meg települését, hogy a vesztesek, vagy a nyertesek közé tartozik-e a Covid miatt 

Az életminőség egyik fontos szegmense a vásárlóerő. Minél több árut és szolgáltatást tud megvásárolni a lakosság, annál több kiskereskedelmi egység, étterem, szórakozóhely lesz helyben, s egyre több kulturális, egészségügyi, oktatási és egyéb szolgáltatót tud fenntartani egy-egy település. Ezek pedig önmagukban is növelik a foglalkoztatást, ami tovább javítja az életminőséget.

Egyre inkább árat emelnének a cégek 

A tavaly év végi pesszimizmus után januárban javultak az üzleti és fogyasztói várakozások is; a GKI konjunktúraindexe a tavaly utolsó kéthavi csökkenés után januárban ismét elérte a tavaly novemberi szintjét.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában 

Amikor a világ változik, akár kis mértékben is, valaki éppen dokumentálja azt fényképezőgéppel, mozgó- vagy állóképen.
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Jogi kisokos

Új világ kezdődhet a taxisok, futárok foglalkoztatásában

Új világ kezdődhet a taxisok, futárok foglalkoztatásában 

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról.

Cégblog

Kamu csomagokra figyelmeztet a posta

Kamu csomagokra figyelmeztet a posta  

A Magyar Posta elhatárolódik a "kamu csomagok" tartalmi ellenőrzésének felelősségétől. 

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo