Orbán Viktor szerint a versenyképesség hanyatlása az EU legnagyobb baja – mi Magyarország válasza?

Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés szerint, hogy a globális gazdasági versenyben megállja a helyét. Az EU-nak olyan világos versenyképességi célokat kell meghatároznia, amelyek javítják az emberek jóllétét, csökkentik a gazdasági, társadalmi és környezeti kockázatokat, és a tagállamok erejét kihasználva építik a jövőt. A versenyképesség növelése számos kulcsterületet érint, beleértve az innováció ösztönzését, a digitális átalakulást, az energiahatékonyságot, a munkaerőpiac reformját és a kereskedelem élénkítését is. A GKI elemzése.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az EU Versenyképességének 7 pontja

  1. Béke: A versenyképesség alapja

A béke alapvető feltétele a versenyképességnek. Az energiaellátás és annak költségei nagymértékben megsínylették az orosz-ukrán háborút. A béke segítene stabilizálni az energiaárakat, ezáltal csökkentve a költségeket mind a vállalatok, mind a lakosság számára. A béke a kereskedelem stabilitását is elősegítené, helyreállítva az olyan kulcsfontosságú ágazatok, mint a mezőgazdaság és a feldolgozóipar kereskedelmi útvonalait, ami felgyorsíthatná az EU gazdasági fellendülését. A háború megszűnése növelné a befektetői bizalmat, és lehetőséget biztosítana arra, hogy a fegyverkezés és válságkezelés helyett a versenyképességi célok megvalósítására lehessen használni az így felszabaduló forrásokat.

Milyen lépések kellene a versenyképességhez?
Milyen lépések kellene a versenyképességhez?
Fotó: Depositphotos

  1. Az innováció támogatása

Az innováció területén az EU lemaradt az USA és Kína mögött, nagyrészt mivel az EU jelenleg egy technológiai csapdában van, azaz a kevésbé produktív iparágakra fókuszál és csak mérsékelt az IKT kutatás és innováció, valamint az ipari dinamizmus. Az EU-nak növelnie szükséges a K+F beruházásokat, illetve fontos, hogy minden tagállam elérje a GDP 3 százalékát ebben a kiadásban. Fontos, hogy a kisvállalkozások és startupok számára kedvezőbb környezetet alakítson ki az innovációs támogatások és egyszerűbb szabályozási keretek révén. Továbbá, az EU támogathatná a határokon átívelő innovációs központok létrehozását, különösen a technológia, a biotechnológia és a megújuló energia területén. Fontos továbbá az innováció létrehozóinak ösztönzése, a jövő innovátorainak képzése is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo