Fenntartható fejlődés cikkek
Nemzetközi konferencia a fenntartható fejlődésről
2014. október 2–3-án Budapesten új távlatok nyílnak a fenntartható fejlődésben, hiszen az Antall József Tudásközpont által életre hívott SUSCO Budapest 2014 nemzetközi konferencián elsők között lesz alkalmuk a szakembereknek, hogy megvitassák az ENSZ által néhány nappal korábban kiadott határozatot a 2015-től életbe lépő Fenntartható Fejlődési Célokról.
Szemétszigeteket építene New York
New York mesterséges komposztálószigetekkel, a „zöld hurok” rendszerrel akarja megoldani a hulladékgazdálkodást. Tíz mesterséges zöld sziget alkotná a komposztáló egységeket, amelyek belsejében működne a hulladékfeldolgozó rendszer.
A világ nem elég: mától a jövőnket fogyasztjuk
Idén minden eddiginél korábban, már augusztus 19-én elérkeztünk a globális túlfogyasztás napjához, már most felhasználtuk azokat az erőforrásokat, amelyeknek fenntartható módon egy teljes évig elegendőnek kellett volna lenniük. Idén tehát a mai naptól kezdve év végéig, azaz 134 napon keresztül a jövő évi erőforrásokat fogyasztjuk.
Miért fontos a GDP?
Absztrakt valaminek gondolnánk, pedig megélhetések függnek tőle. Laikusok számára is közérthetően, sztorikba ágyazva, olvasmányosan foglalta össze Diane Coyle, miért oly fontos korunkban a GPD.
Tíz év alatt kitakaríthatók az óceánok?
Tudósok százai vizsgálták már, hogyan lehetne az óceánokban felhalmozódott 20 milliárd tonnányi műanyag hulladékot eltávolítani, de a legnagyobb élővizek megtisztítása korábban lehetetlennek tartott ötlet volt.
Irdatlan mennyiségű energia megy el telefontöltésre
A környezetvédők most vigyázó szemeiket az okostelefonokra vethetik. A legfrissebb számítások szerint ugyanis az ezek miatt kibocsátott széndioxid mennyisége több mint kétszeresére nő 2019-ig.
Töltsd ki a világod! – magyarok a fenntartható fejlődésért
Május elsején hazánk is bekapcsolódott az ENSZ fenntartható fejlődésről szóló felmérésébe, a My World kezdeményezésbe, így szeptember végéig mi magyarok is elmondhatjuk véleményünket arról, hogy milyen világban szeretnénk élni.
A pénztárcánkat is kíméli a zöld életmód
Talán nem is gondoljuk, mennyi rejtett és felesleges költség bújik meg a szokásos háztartási tevékenységeink mögött. A zöld életmód nemcsak a környezetünket, de a pénztárcánkat is kíméli. Egy kevés odafigyeléssel sokkal gazdaságosabbá tehetjük a háztartásunkat.
Meredeken nő a nyári áramfogyasztás
Az ország energiafelhasználásának egyre nagyobb részét teszi ki a nyári időszakban történő fogyasztás, ezáltal a téli és nyári energiafelhasználási csúcsok közötti különbség a tavalyi év végére 1,8 százalékra csökkent.
Egyre olcsóbbak lesznek az elektromos kocsik
Egy év alatt csaknem 20 százalékkal esett az elektromos autók ára Németországban. Bár ezek a járművek még mindig jóval drágábbak a benzines vagy dízelüzemű kocsiknál, az árkülönbség egyre mérséklődik.
Üzletelni értékalapon
Sikeres, sőt, szexi vállalkozást építeni úgy, hogy az alapvető küldetés a fogyatékkal élő emberek foglalkoztatása, nem tűnik egyszerűnek. A Fruit of Care azonban éppen ezt tette. Kézműves dizájnt árul nyereségesen, és közben a társadalom számára is hasznos.
Az egymilliós kérdés: mi köze a méheknek az olajhomokhoz?
Vajon mi a közös a tengeri leguánban, a mézelő méhben és az olajhomokban? Brian Gregg, a GE Global Research munkatársa szerint az említett triumvirátus választ adhat egy régóta fejtörést okozó termelési dilemmára. Ha van rá ötlete, egymillió dollárt nyerhet.
Olcsó, tiszta akkumulátor készül
Hosszú élettartamú, olcsó és tisztán előállítható akkumulátort fejlesztett ki egy amerikai kutatócsoport. Az áttörés megoldást jelenthet a megújuló energiaforrásokból származó energia tárolására.
A szociális gazdaság klasszikus motorja
A szövetkezetek a fenntartható fejlődést valósítják meg mindenki számára, ez a szociális gazdaság motorja az Országos Szövetkezeti Tanács (OSZT) elnöke szerint. Új, háromszintű modellt javasolnak a rendszer fejlesztésére.
Kihívás, hogy mit eszünk 30 év múlva
Hogyan manipulálja a modern agrár-, feldolgozó- és vegyipar az érzékeinket? Miként használják ki az időhiányban szenvedő embert a gyors és ízletes ételeket kínáló áruházláncok? Meddig lehet terhelni még környezetünket, hogy kiszolgálja az egyre növekvő élelmiszerkeresletet? – Globál menü címmel készült el az az ismeretterjesztő film, amely megkísérel választ adni ezekre és más, hasonló kérdésekre a Médiatanács Kollányi Ágoston-pályázatának köszönhetően. A filmről a rendező, Novák Tamás beszél.
Nem is kellene nekünk orosz gáz
Az EU Bizottság országspecifikus ajánlása szerint hazánknak komoly lépéseket kell tenni az energiahatékonyság javítására, különösen a lakóépületek terén. Az ajánlások fontos iránymutatót jelentenek az uniós források felhasználása terén. Az energiahatékonyság növelése azonban az EU-ajánlásoktól függetlenül is nemzeti érdek.
Hiába érné meg, nem újítanak fel a társasházak
A társasházi lakók között a legkisebb a hajlandóság házaik korszerűsítésére, pedig a teljes körű felújítással megtakarítható energiamennyiség elérheti a 40-50 százalékot. A magyar lakások harmada van többlakásos épületben.
Beindul az olajkitermelés
2013-ban Ecuador olyannyira eladósodott, hogy az elnök, Correa Delgado nem látott más alternatívát: engedélyt adott az olajkitermelésre a Yasuni Nemzeti Parkban.
A világ érdeke a saját érdekünk
Talán túlzásnak hangzik, de az üzleti etika már nem csak egy filozófiai elgondolás, hanem az emberiség túlélésének a záloga - hangzott el többek között a Piac&Profit által szervezett Üzleti Etikus Cégek Fórumán. A délután során az etikus üzleti fejlődés lehetséges irányait vizsgálták a gazdasági élet szereplői és elméleti szakemberek a profit, a társadalom és a környezet hármas egységének függvényében.
Szükség van zöld cégre!
A környezet megóvása az egész világon nagyon fontos kérdés, a különböző országok kormányai is egyértelműen optimalizálni kívánják a környezet megóvásával kapcsolatos intézkedéseket, ezért egyre nagyobb nyomást gyakorolnak nem csak a vállalkozásokra, de a szakmai szervezetekre, az ellátási láncokra és más szociális és pénzügyi érdekeltekre is ez ügyben.
A minőségi munkahelyek a gazdaságot is segítik
A minőségi munkahelyek a feltörekvő és a fejlődő országokban a fenntartható növekedés motorjaként működhetnek - állapítja meg a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) Munka világa című 2014-es jelentésében, amely 140 fejlődő és feltörekvő gazdaság részletes elemzését tartalmazza.
Új esélyt kap a Zöld Pokol
A brazil kormány egyezményt írt alá partnereivel, köztük a WWF-fel, mely 215 millió dollárt fordít az Amazonas mentén fekvő esőerdők kulcsfontosságú területeinek védelmére, amely közel 60 millió hektárnyi esőerdőnek, az Amazonas-medence 15 százalékának védelmét hivatott támogatni.
Egyre hódít a közösségi kertészkedés
Míg régebben a kerteknek szokványos helyük volt, napjainkban váratlan helyeken is felbukkanhatnak és meglepő formákat is ölthetnek. A nagyvárosokban újra kezd divatossá válni a közösségi kertészkedés, egyre több használaton kívüli területen indul meg a növénytermesztés.
Olcsóbb és hatékonyabb is, ami zöldebb
A zöld gondolkodásmód bármely vállalkozásban elültethető és követhető, mérettől függetlenül. A kisvállalatok éppúgy meg tudják tenni a magukét a környezet megóvásáért, mint a nagyobb társak. Nem is kell hozzá sok, csak egy kicsivel jobban át kell gondolni az IT-források használatát.
Szó szerint úszunk a szemétben
Több óriási szemétsziget is kering az óceánokon, az egyik legnagyobb ilyen úszó szörnyeteg mérete - a legoptimistább becslést alapul véve is - Magyarország területének több mint a hétszerese!
Ez így nem mehet tovább!
Sürgősen és drasztikusan csökkentenünk kell a szén-dioxid-kibocsátásunkat, szakítanunk kell a fosszilis energiaforrások nyakló nélküli használatával – ez az ENSZ klímajelentésének fő üzenete. A költségek magasak, de vállalhatók lesznek.
A zöld reklám többszörösen megtérül
Ha a vállalkozása még nem hozza a remélt eredményeket, akkor gondoljon arra, hogy ennek a rossz kommunikáció mellett akár a rossz kommunikációs csatorna is lehet az oka.
Szörnyű változások jönnek, ha visszatáncol Európa
Az európai napelem-gyártók az uniós energiapolitika felülvizsgálatát kérik, miután megjelent a Kormányközi Éghajlatváltozási Testület (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) legfrissebb beszámolója.
Beindult a világ első öntisztító naperőműve
A napelemek hatékonysága függ tisztaságuktól is, hiszen minél kevesebb por és egyéb lerakódás van rajtuk, annál több napfényt képesek elnyelni és elektromos energiává alakítani. Egy izraeli cég automatizált tisztítási megoldással állt elő.
Paks 2 feléből az összes magyar rezsije feleződhetne
Paks árának feléből, azaz 1,6 ezer milliárd forintból 25 év alatt megvalósítható lenne egy, az összes magyar családi ház leszigetelésére irányuló energiahatékonysági program, ám a fejlesztéseket már mindössze 64 milliárd forintból el lehetne indítani.
Gyorsító támogatás a jobb világért dolgozóknak
Sok ezer eurós támogatást és az üzleti tervezésben segítséget is kapnak a fenntarthatóság iránt elkötelezett, innovatív mikrovállalkozások a Klimate-KIC programban.
Adókedvezmény jöhet az elektromos kocsikra
Adókedvezményekkel és támogatással erősítené a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az elektromos autók elterjedését Magyarországon; a Jedlik Ányosról elnevezett intézkedéscsomagon már dolgoznak a minisztériumban – jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.
A fenntarthatóság 12 pontja
Hatvannégy környezetvédő civil szervezet elvárásait juttatta el a választáson induló pártok elnökeinek a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ). A civilek azt javasolják a pártoknak, hogy a képviselőjelöltjeik vállaljanak számon kérhető kötelezettséget ígéreteik megvalósítására.
Ők a legkiválóbbak energiahatékonyság terén
A Virtuális Erőmű Program keretében működő Energiahatékonysági Kiválósági Pályázaton az idén három kategóriában 19 társaság nyert – mondta Fürjes Balázs Zoltán, a Virtuális Erőmű Program Nonprofit Kft. ügyvezetője a díjkiosztást megelőző sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten.
Milyen lesz a világ 2050-ben?
Alapvetően megváltozik ma ismert világunk néhány évtizeden belül: még megjósolni sem lehet, hogy technika milyen forradalmi változásokat hoz az életünkbe, de néhány trend már most látható.
Jönnek az új generációs napelemek!
A jelenlegi napelemek hatékonysága alig harminc százalékos és környezetszennyező anyagokból készülnek. Mindez hamarosan megváltozhat: a jövőben lehetőség nyílik arra, a ritka földfémeket természetes alkotórészek váltsák fel.
Családi gazdaságok kezében a jövő kulcsa
2014 a kristálytan és a palesztin néppel való szolidaritás mellett a családi gazdaságok éve lett, még pedig azért, hogy az ENSZ felhívja a világ figyelmét arra, mekkora szerepet töltenek be ezek a gazdasági egységek a szegénység és az éhezés felszámolásában.
Davos: mikor lesz etikus a kapitalizmus?
Egy magára valamit is adó vállalatnak már nem elég átutalnia tekintélyes éves összegeket non-profit, társadalomjobbító szervezetek számára. Az etikus magatartásnak a cég alaptevékenységét is át kell hatnia. És nem árt, ha a polgármesterrel is szóba áll a menedzsment, ez derült ki a davosi Világgazdasági Fórumon, ahol a gazdagok félnek a szegényektől.
Csökkentené az élelmiszer-pazarlást Bloomberg
Michael R. Bloomberg, New York polgármestere az utóbbi időben a komposztálás mellett kampányol. Tavaly nyáron a város háztartásait biztatta az ételmaradékok komposztálás útján való felhasználására, most pedig az éttermeket vette célba.
Csak aprópénz jut klímavédelemre
A 2010-es mexikói klímacsúcs egyik fontos vívmánya volt annak az alapnak a létrehozása, amely a szegény országokat segíti a klímaváltozáshoz történő alkalmazkodásban és a katasztrófák orvoslásában. De a beígért pénzeknek csak töredékét kapta meg az alap.
Már nemcsak divat, hanem szükséglet is a fenntarthatóság
Egyre több vállalatvezető gondolja úgy, hogy az ipari energiafogyasztás csökkentése nemcsak a környezetnek létfontosságú, hanem saját vállalatának fejlődéséhez is elengedhetetlen.
Szénre nem lesz pénz
Szigorúbban korlátozza a szenes projektek támogatását és bővíti a megújuló energiákat támogató portfólióját az EBRD. A szénerőművek esetében csak az energiahatékonyság növelését és a gázüzeművé alakítást támogatnák a jövőben.
20 éves a Budapest Klub
A Budapest Klub elsősorban azokhoz szól, akik felismerték, hogy felelős, planétánk sorsáról tudatos cselekvésre van szükség. Tiszteletbeli tagjai a Dalai Láma, Peter Gabriel, Milos Forman, Elie Wiesel, Mihail Gorbacsov, Edgar Mitchell, Václav Havel, Göncz Árpád, s több mint ötven más világhírű személyiség.
Nem eszünk klónozott húst
Három uniós jogszabálytervezetet fogadott el az Európai Bizottság az állatok klónozása és az úgynevezett újszerű élelmiszerek vonatkozásában. Ezek közül kettő megtiltja a klónozási technikák haszonállatok esetében történő EU-beli alkalmazását, az ilyen állati klónok importját, valamint az állati klónokból származó élelmiszerek forgalmazását.
Ökolábnyom után ökokéznyom
Nemcsak a természetben okozott károkat kellene számon tartani, hanem az elért eredményeket is. Egy világhírű kutató szerint ugyanis a környezetvédők hathatósabban felkelthetnék a figyelmet, ha nem csak riogatnának.
Újratervezés kormányoldalon
Az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületének álláspontja szerint egyre bizonyosabb, hogy a világszerte tapasztalható szélsőséges és veszélyes éghajlati jelenségek az emberiség rovására írhatók. Ez a tény önmagában arra predesztinál minket, hogy komolyan vegyük felelősségünket az éghajlatváltozás mérséklése és az ahhoz való alkalmazkodás területén. Hizó Ferenc Zöldgazdaság Fejlesztéséért, Klímapolitikáért és Kiemelt Közszolgáltatásokért felelős helyettes államtitkár beszélt lapunknak a kormányzat elképzeléséről.
Mindenki meg kell, hogy találja a maga útját!
A magyarok fizikai és mentális állapota egyre rosszabb, ami kihat a környezetünkre, a munkánkra és az egész társadalom állapotára. De mitől romlik a helyzet? Milyen kölcsönhatásban vagyunk a romló környezettel? Van-e esélye az egymásra tekintettel élés tömeges elterjedésének? Ezekre a kérdésekre próbált választ találni a IV. Fenntarthatósági Csúcs második szekciójában életre hívott kerekasztal.
Elismerés az etikus üzletért
Az eddigi ötven díjazott mellett újabb öt magyarországi bejegyzésű cég kapta meg az Üzleti Etikai Díjat. A Piac & Profit által november 20-án este rendezett ünnepélyes díjátadó gálára idén is a Magyar Fenntarthatósági Csúcs konferencia zárását követően került sor, ezzel is erősítve az üzleti etikus magatartás és a fenntartható fejlődés egymáshoz tartozását.