Egyre hódít a közösségi kertészkedés

Míg régebben a kerteknek szokványos helyük volt, napjainkban váratlan helyeken is felbukkanhatnak és meglepő formákat is ölthetnek. A nagyvárosokban újra kezd divatossá válni a közösségi kertészkedés, egyre több használaton kívüli területen indul meg a növénytermesztés.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A New York-i High Line most már látványosság - Kép: wikipedia.org

A közösségi kertészkedés hagyományai egészen a 20. század elejéig nyúlnak vissza. Az 1. és a 2. világháborúban is gyakoriak voltak az úgynevezett győzelmi kertek (Victory Gardens). Ezeknek a telkeknek nemcsak a közösség erősítésében volt szerepük, de művelésük segített elterelni a figyelmet a háborúról, nem utolsósorban nagy szerepet játszottak az élelmiszer utánpótlásban is. Persze nemcsak az udvarokban hódítottak a konyhakertek, a képen látható győzelmi kertet egy Londonra dobott bomba kráterében alakították ki – írta együttműködő partnerünk, az Ecolounge.hu.

Étel a hajléktalanoknak

"Miért csak virágot ültetnek a parkokba?" - tették fel a kérdést a coloradói polgárok, akik úgy döntöttek, nem nézik tovább tétlenül, hogy egyes városlakók éheznek, miközben számos termelésre alkalmas földterület akad a környéken. A szomszédokból, egyházi és más non-profit szervezetekből verbuválódott csoportok számos parkot vontak művelés alá. A közös munkájuk igen sikeresnek mondható, legutóbb 1500 fontnyi (kb. 680 kg) élelmiszert termeltek meg, melyet az aratást követően hajléktalanokat segítő szervezeteknek ajándékoztak.

Élet a sínek között

A New York-i High Line a hajdan Manhattant keresztülszelő magasvasút pályáján félig-meddig magától keletkezett kert. 1999-ben, amikor a kert ötlete megfogalmazódott a közelben lakó lelkes önkéntesekben, a vasút már nagyjából 25 éve nem üzemelt, így a terepet különböző vadnövények kezdték uralni. A vadnövények egy részét meghagyták, melléjük pedig különböző virágokat ültettek művészi elrendezésben. A vasúti híd azóta kulturális látványossággá nőtte ki magát, a róla készült fotók bejárták az egész világot.

6 üzleti modell, amely a fenntartható gondolkodás szülötte
A fenntarthatóság az üzleti életben sokszor még mindig valamiféle kiegészítésként, lehetséges „extraként” jelenik meg. Pedig akár üzleti modell is lehet. További részletek itt olvashatók!

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo