Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) égisze alatt működő, Climate-KIC program hazánkban másodszor hirdeti meg európai módszertanú, inkubációs programját, amely 2012-től hat európai régió részvételével zajlik. Az idei programba március 18-tól lehet jelentkezni a MyCo Incubation website-ján, olyan innovatív mikrovállalkozásokkal, amelyek „önfenntartó” és „környezettudatos” szellemiség alapján működnek vagy terveznek nemzetközi piacra lépni.
A jelentkezés során kiemelt témák az alternatív energiával, az organikus anyagtechnológiával, a hulladékgazdálkodással, valamint a fenntartható mezőgazdasággal kapcsolatos innovációk. Továbbá a programba jelentkezhetnek még azok a startupok, amelyek ún. Smart Cities vagy akár ún. Green Vehicles innovációs területen tevékenykednek, vagy szoftveres és informatikai megoldásokat nyújtanak a fenti témában működő vállalkozásoknak.
A 3 szinten zajló oktatási modellben a részt vevő startupok piaci „gyorsító” támogatást, ún. akcelerációt kapnak. Ennek során szintenként 8 hetes képzésben sajátítják el az üzleti tervezés és pénzügyi modellezés fortélyait, továbbá elkészítik a komplett üzleti és befektetési tervet. Az akceleráció része – a nemzetközi piaci működésre történő aktív felkészítés mellett – a kockázatitőke-szerzéshez szükséges üzleti, retorikai képzés. Az akceleráció direkt pénzügyi támogatást tartalmaz, amely európai uniós, brüsszeli forrásból származik. A támogatást a sikerrel teljesítő és fejlődő startupok kapják cégenként 5–10–20 ezer euró értékben.
A program célja, hogy olyan innovatív mikrovállalkozások létrejöttét és piacra lépését támogassa, amelyek
- termékei és szolgáltatásai csökkentik a globális szén-dioxid-kibocsátást, továbbá
- biztosítják az önfenntartó gazdasági fejlődést és
- innovatív üzleti megoldások révén élhetőbb világot alakítanak ki.
„A MyCo Incubation olyan egyedi startup-módszertan és -tudás hazai elterjesztését valósítja meg a Climate-KIC programban, amely a startupok nemzetközi piaci fejlődését szolgálja. Ennek során 2013-ban sikerrel inkubáltunk 14 db innovatív kisvállalkozást, közülük négy sikeres piaci bevezetést abszolvált. Egyikük, a Recobin Kft. kockázati tőkebefektetést kapott, és további 3 cég befektetés előtt áll” - tájékoztat Kovács Zoltán, a MyCo ügyvezetője.
A Climate-KIC 6 régiós partneri hálózat révén olyan európai tudásháttérhez és kapcsolati hálóhoz juttatja a programban részt vevő startupokat, amely révén már az indulástól nemzetközi üzleti fejlesztést valósíthatnak meg, és piaci implementációjukat az európai partnerrégiókban indíthatják. Így azonnali üzleti kapcsolatokat építhetnek ki a hat Climate-KIC régió bármelyik partnerországában (azaz a KIC régióiban): Nagy-Britanniában, Németországban, Hollandiában, Spanyolországban, Lengyelországban és a régiós startup-központot biztosító Magyarországon. A nemzetközi programban tudáspartnerek többek között a következő egyetemek: Imperial College (London, Nagy-Britannia), Technische Universiteit Delft (Hollandia), illetve inkubációs partnerként 6 ország inkubátorai dolgoznak együtt.
„A fenntartható fejlődés és az innováció kéz a kézben jár. Eddigi tapasztalatunk és a nemzetközi befektetői vélemény is azt mutatja, már most fontos a magyar startup cégekre odafigyelni. Az EY-nál hiszünk abban, hogy apró ötletek értékes változást hozhatnak világunkban, ha megkapják a kellő figyelmet és lehetőséget. Ezért a program támogatójaként célunk, hogy a sikeres pályázókat továbblendítsük a nemzetközi piacok felé akár külföldi befektetők szerzésével, akár az általunk nyújtott üzleti tudással” – mondta Tüske Balázs, a hazai programhoz idén kiemelt partnerként csatlakozó EY Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások partnere.
„Az IBM szeretné megosztani tudását azokkal a feltörekvő fiatal vállalkozásokkal, amelyek kreatívan közelítenek az intelligens városfejlesztés ügyéhez. De nemcsak Smarter Cities szakértőként számíthatnak ránk a résztvevők – piaci ismereteinket, üzletfejlesztési tapasztalatainkat is igyekszünk átadni a startupoknak a tréningek során” – mondta Achilles Georgiu, az IBM Magyarország okosváros-szakértője. Az IBM Magyarország – stratégiai partnerként – szakmai coach-okat és mentorokat delegál az inkubációs programba, de részt vesz a startup-ötletek zsűrizésében és a workshopok lebonyolításában is.
További partner a fiatal vállalkozókat segítő szervezet, a FIVOSZ.