Fenntartható fejlődés cikkek
Középpontban a jól-lét közgazdaságtana
Megalakult a New Economics Forum Budapest. A „think-and-do tank" célja, hogy a társadalomról, gazdaságról való gondolkozás középpontjába egy új, a növekedési elméleteket kiegészítő gazdasági szemléletet, a jól-lét közgazdaságtanát (economic well-being) helyezze. A NEF Budapest célja továbbá, hogy a jóllét és a fenntarthatóság közgazdaságtanára épülő gondolkodást közpolitikai javaslatokban, kiadványokban, konferenciákon is megjelenítse.
Teljesítménynövelés optimizmussal
Csíkszentmihályi Mihály, az Egyesült Államokban élő tudós tudományos munkája során egyebek között „összekapcsolta" a szeretetet, a boldogságot és fenntartható fejlődést. De erről nem ő maga adott elő a Piac & Profit konferenciáján, hanem Vécsey Zsadány, az ALEAS Simulations nevű cég ügyvezető igazgatója, aki cégével egyetemben szoros együttműködő partnere Csíkszentmihályi professzornak.
Mindenkibe be kell csepegtetni az egyéni felelősséget
A boldogságot fogyaszthatta nagykanállal a Piac & Profit konferenciájának hallgatósága, mintegy felüdülésnek is tűnt Bagdy Emőke pszichológus előadása a két világvégi hangulatú korábbi referátumhoz képest.
Mit is eszünk meg?
Globális szinten még vannak tartalékaink? - kérdezte a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa, Fülöp Sándor. Sőt, meg is válaszolta, az igenje azonban nem volt teljességgel optimista.
Platform a megújuló energiákért
A hazai megújuló energia szövetségeket tömörítő Magyar Megújuló Energia Platform (MEP) 2011 novemberében hivatalosan is zászlót bontott - értesült az OGH Hírügynökség. A Platform az egyesületi törvény alapján működik. Tagjai azok a hazai megújuló iparági szövetségek, amelyek európai uniós szinten működő érdekképviseletekben tagsággal rendelkeznek, továbbá tagja lett a legjelentősebb hazai energetikai kutatóintézet is. A Platform alakuló ülése Glattfelder Bélát választotta elnökévé.
Adjuk össze amink van
Különleges aukción licitálhatnak idén is cégek társadalmi és környezeti fenntarthatóságot elősegítő szolgáltatásokra november 17-én a Néprajzi Múzeumban.
Van, ami a cégeknek és az országnak is jó
A vállalati energiahatékonyság válhat a magyarországi energetikai szektor egyik húzóterületévé a következő években. A potenciált jelzi, hogy becslések szerint akár 10 százalékos azonnali energiamegtakarítás is elérhető egy átlagos magyar vállalatnál kiugró erőforrás-ráfordítás nélkül. Nemzetgazdasági szinten a vállalati energiahatékonyság évente mintegy 40 PJ megtakarítást hozhat - ez a teljes hazai energiafelhasználás 4 százaléka.
30 pont a fenntarthatóságért
Új koncepciót fogalmazott meg az Európai Bizottság a vállalatok társadalmi felelősségvállalásáról. A 30 pontból álló akcióterv sokmindenre kitér, de elmaradt az egységes monitoring rendszer felállítása és vita van még abban is, hogy a vállalatok nem-pénzügyi jelentéstétele a jövőben önkéntes vagy kötelező lesz-e.
Hogyan lesz környezetbarát Magyarország?
A lehető legnagyobb energia megtakarítás, a zöld ipar versenyképességének fokozása és a társadalom szemléletének megváltoztatása a fő céljai az Energiahatékonysági Cselekvési Tervnek.