A pénz tényleg nem boldogít

Vissza kell térni a régi, az anyagi javakat háttérbe szorító elvekhez - hangzott el egyebek között a Piac&Profit szervezte Magyar Fenntarthatósági Csúcs 2011 című konferenciájának második napján. Most már a tudomány is alátámasztja, hogy az emberiség elpusztítja saját magát, így egyre többen „ébrednek fel" olyanok is, aki korábban elégedettek voltak az eddigi életvitelükkel.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ökonomizmus inkább vallás, mint tudomány, hiszen inkább hisznek benne az emberek, minthogy gazdasági törvényszerűségekkel támasszák alá - mondta „Egy fenntartható gazdaság esélyei" című előadása során Tóth Gergely, a Pannon Egyetem docense. Szerinte a fejlődés krédója, hogy hiszek a fejlődésben, a mindenható gazdasági növekedésben, a versenyben, így sokan magukénak vallják azokat az elveket, melyeket ő a haszonökonómia tízparancsolatának nevezett. „Ilyen az, hogy az ember önző, valamint az, hogy igyekezz legyőzni versenytársaidat, a versenyképesség fejleszti folyamatosan képességeidet, hiszen így van ez a természetben is." - mondta az egyetemi docens.

Ha megnézzük a mai termékeket, azok olyan erőkkel reklámozzák magukat, amivel a legtöbbünk nem tud azonosulni - mondta Tóth Gergely. Példaként az energiaitalokat említette: a Hell (pokol), a Burn (égés) névvel próbálják eladni magukat, ami a szakember furcsának nevezett, mondván, miért nem angyali energiával reklámozzák magukat.

Az egyetemi docens egy MÁV-esettanulmánnyal folytatta előadását, egy cég lehetséges felelősségét, fenntarthatóságát mutatva be. Ennek során megállapította, hogy a vasút Janus-, azaz kettős arcú: egyfelől környezetbarát, olcsó és közösségi, más részről pedig koszos, büdös, lassú és bár közösségi, nem mindegy kivel kell megosztanunk a helyünket. „Mint cég, elmondhatjuk a MÁV-ról, hogy hagyománytisztelő, fegyelmezett (gondoljunk bele mi történne, ha rossz vágányokra terelnék a vonatokat) és alapvetően nem profitorientált. A másik oldalról viszont azt halljuk, hogy mekkora végkielégítéseket kapnak a vezetők, milyen vagyonok tűnnek el, illetve a közmegítélésük sem a legjobb."

Ozone Zöld Díj
Az Ozone Network csatorna idén két céget is díjazott.
Nagyvállalat: JUB Kft.
Kisvállalat: Justice Security Kft.

Versenyképes-e a MÁV? - tette fel a kérdést Tóth Gergely, majd rögtön meg is válaszolta. Szerinte nem is kell neki annak lennie, hiszen közel sem biztos, hogyha növelnék a versenyképességét, akkor a százmilliárdokból felújított sínpályának, illetve a jobb kocsiknak köszönhetően többen utaznának vele. Szerinte a MÁV nem csinálja „bután" a dolgát, de olyan alapelveket követ, ami megbénítja a működést.

Boldogok legyünk

A mai világban az számít örömhírnek, hogy az amerikaiak újra fogyasztanak, míg az számít szomorú hírnek, hogy a világgazdaság még nem állt vissza a régi kerékvágásába - mondta Demcsák Mária, a Piac&Profit főszerkesztője a Mi lett a pénzzel, a vagyonnal? Lehet-e tovább folytatni az egyéni profitérdekek mindenek elé helyezésének gyakorlatát?" című előadása során. Szerinte ez is mutatja, hogy milyen ferde tudatrendszerben élünk, hiszen például a világgazdaság régi állapota okozta azt a válságot, amelyet most szenvedünk.

A főszerkesztő ugyanakkor megosztott egy jó hírt is: a civilizált, nyugati típusú társadalom értékrendjei veszélybe sodorták az emberiség jövőjét a Földön. És hogy ez miért jó hír? Mert most már a tudomány is alátámasztja, hogy az emberiség elpusztítja saját magát, így egyre több olyan ember is elkezdett a témával foglalkozni, aki korábban elégedettek voltak az eddigi életvitelükkel.

Jelenleg mindenért a pénzt okoljuk, hiszen a pénz utáni vágy (és a pazarlásra hívó reklámok) vezetett a túlfogyasztáshoz, ami a jelenlegi katasztrófákat okozta, ugyanakkor azt is el kell ismerni, hogy a vágy alapvető tulajdonság. „De ezzel párhuzamosan azt is be kell látni, hogy a GDP megtöbbszöröződése semmit sem változtatott a boldogságszinteken, így továbbra is igaz az az ősi igazság, miszerint ha csak az anyagi javak és hatalom birtoklására törekszünk egész életünkben, egyre távolabb kerülünk mindattól, ami valóban fontos." - hangsúlyozta Demcsák Mária. Ehhez kapcsolódóan elmondta, hogy dőreség lenne azt mondani, hogy a pénz elvetése lenne a megoldás. „Öntsük ki a fürdővízzel a gyereket is?" - tette fel a kérdést, majd hozzátette, hogy az sem megoldás, hogy mindenki egyenlően kapjon a javakból, mivel „az emberek különbözőek, mások a vágyai, más a komfortérzetük"

Mára oda jutottunk, hogy alig tudjuk magunkat fenntartani, minden kapkodásba, káoszba megy át, így felmerül a kérdés, hogy mi már hiába gondolkozunk, hogy mit kellene tenni, mert a folyamat már megállíthatatlan? - kérdezte Demcsák Mária, majd egyből megnyugtatott mindenkit, van remény. Ehhez azonban valódi megoldásokat kell keresni és visszatérni a régi, az anyagi javakat háttérbeszorító elvekhez.

Szerinte alapvető gond, hogy különböznek a vágyak és a realitás. A vágy, hogy visszatérjünk, a 2008-as válság előtti állapothoz, míg a valóság az, hogy az egész élet a változásról szól, semmi sem megy visszafelé, még a remény sem hozza vissza azt, ami már elmúlt. Demcsák Mária szerint a legfontosabb, hogy boldogok legyünk abban amit csinálunk, hiszen „boldog emberként, boldog cégként is lehet működni."

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo