Fenntartható fejlődés cikkek
Fűtésre is jó az adatközpont
Zöld adatközpont épül Svédországban. A szerverek és informatikai eszközök hőfeleslegével a Falun beli épületeket a terület fűtőrendszerén keresztül fogják fűteni, a nyári időszakban pedig a helyi erőmű gőzfeleslege működteti majd az adatközpont hűtőrendszerét.
A kínai szennyezés miatt drágulhat az élelmiszer
A kínai fellendülés sötét oldala az egyre szennyezettebb levegő, ivóvíz és talaj, aminek következtében a világ legnépesebb országa mindinkább importra szorul majd élelmiszerellátásában és ennek az egész világra kiható következményei lesznek.
Még bőven a Föld kárára élünk
Néhány kedvező, rövid távú trend ellenére Európa még messze jár attól, hogy az Unió hosszú távú, 2050-re megfogalmazott jövőképét, azaz a bolygó felélése nélküli jólétet elérje - állapította meg az Európai Környezetvédelmi Ügynökség által közzétett, "Európa környezeti állapota és kilátásai 2015" jelentés.
Iskolazöldítési verseny kamaszoknak
Idén márciusban a tavalyi nagy sikerre való tekintettel az Antall József Tudásközpont ismét megrendezi a SuSchool (Sustainable School) 2015 kétfordulós fenntartható fejlődés középiskolás versenyt.
Mobilappal is védenék a cápákat
Nyugodtabb életet ígér az ikonikus halnak a FAO új digitális eszköze, amely révén gyorsan beazonosíthatóvá válnak bizonyos fajtái. Az újonnan kifejlesztett iSharkFin nevű szoftver segít megóvni a veszélyeztetett cápafajokat és az illegális cápauszony-kereskedelemben is hasznos eszköz lehet.
Megmenekülhet a kihalástól a világ legritkább nagymacskája
A szigorú védelemnek köszönhetően megduplázódott, a 2007-ben összeszámolt 35-ről 70 körülire emelkedett mára a vadon élő leopárdok száma Oroszország távol-keleti részén és azzal határos kínai vidékeken.
Mennyit ér az utolsó tonhal?
A WWF aggodalmát fejezte ki a kékúszójú tonhalra vonatkozó halászati kvóta túl hírtelen és túlságosan nagymértékű emelése miatt, a halfaj ugyanis már most is drámai mértékben túlhalászott.
5 + 1 szabály a növekedés menedzseléséhez
Tegyük fel a lehető legpozitívabb forgatókönyvet: egy csodásan növekedésnek induló céget vezetünk. Megvannak a munkatársak, a termékünket pedig „zabálja” a piac. A rossz hír, hogy ekkor sem dőlhetünk hátra, különben nem sokáig örülhetünk a sikernek. Ahhoz, hogy az hosszú távú legyen, tudatosan kell készülni a továbbiakra. Adunk néhány tippet a növekedés menedzseléséhez!
Fenntarthatósági szakértők: irány Európa
A Climate-KIC, Európa legnagyobb klímainnovációs közössége 2015. március 23-ig várja fenntarthatósági szakértők és fogadó szervezetek jelentkezését a Pioneers into Practice (PiP) elnevezésű, 12 EU régió részvételével zajló, nemzetközi szakértőcsere programra.
Házikence: hobbiból üzlet
A házi szappanok készítése sokak számára érdekes hobbi, de a Házikence Tanoda ennél sokkal többet ad azoknak, akik náluk tanulnak: az önmagukért vállalt felelősség és egy sikeres üzlet lehetőségét.
CSV: az új versenyelőny
Felelősségvállalás helyett közös értékteremtés – röviden így fogalmazható meg a legújabb fenntartható cégműködési elv. Ami tulajdonképpen lehet, hogy egyáltalán nem is új. Az viszont biztos, hogy mindenki jól jár vele. Tényleg.
Energiatermelő sétányok egy biomasszamezőn
Német fejlesztők olyan piezoelektromos sétányt terveztek egy biomasszatelepre, mely energiát termel, miközben sétálnak rajta az emberek. A Golden Roots mező elsősorban biomassza-technológiával állít elő energiát. A piezoelektromos sétányok pedig mozgás által termelnek plusz energiát.
A fejlesztés évébe léptünk
A 2015-ös évvel kezdetét veszi a Fejlesztés Európai Éve (European Year for Development – EYD2015) tematikus év, amelynek a célkitűzése az, hogy felhívja a polgárok figyelmét az EU nemzetközi fejlesztési együttműködésére. Azokra a fejlesztési együttműködési támogatásokra, amelyeket az EU a határain kívüli fejlődő országokkal és régiókkal folytat a szegénység felszámolása és a világ fenntartható jövőjének biztosítása érdekében.
Csak egy újabb értelmetlen sarc
A napelemekre vonatkozó környezetvédelmi termékdíj jelenlegi formájában több kárt okoz, mint hasznot, hiszen így jelentősen emelkedik a napelemes rendszerek ára, hátrányba kerülnek a magyar vállalkozások, miközben húsz éven belül nemigen kell foglalkozni a napelemek újrahasznosításával.
Világmegváltásból profitálnak
Nem adakozás, nem CSR. Az impact investing társadalmi vállalkozásokba fektet, a világjobbító célokat társítja a profitérdekkel. Magyar kifejezés sincs igazán rá. Hatásbefektetés? Hatástőke?
Megújuló energiát termel a „Nagy alma”
A 70 méter magas Tudás Fája elnevezésű óriási fa megújuló energiát termel piezoelektromos kristályszálakkal és mikro-szélturbinákkal. Egyetlen ilyen „almafa” száznál több otthont láthat el megújuló energiával.
Semmit nem hagyunk hátra - gazdaság szemét nélkül?
A szakemberek szerint a körkörös gazdaság lehetséges, sőt nyereséges is lenne, de sokat kell még tennünk érte. A szűkülő és dráguló források hatékonyabb kihasználása nem opció, hanem már elkerülhetetlen valóság.
Az elhivatottság gazdasága a megoldás?
A fenntartható gazdaságnak szükségszerűen lélekbarátnak és tehetségösztönzőnek kell lennie. Mert akik lélekölő munkát végeznek, azok aligha építhetnek egy fenntarthatóbb világot. A The Purpose Economy című könyvében Aaron Hurst arra kínál receptet, hogy az egyén miként tudatosíthatja és fogalmazhatja meg, mi az ő személyes küldetése.
Lehetőség gazdának és vásárlónak
A fenntartható fogyasztás elmélete és gyakorlata egy kézből – ezt kínálja a Szatyorbolt. Egyesületük révén a tudást, praktikákat és közösséget, üzletükkel pedig a konkrét beszerzés lehetőségét segítik.
Az államoknál is erősebbek már a cégek?
Az egyes államoktól egyre jobban függetlenedő multi- és transznacionális üzleti konglomerátumok érdekérvényesítése már a nagyhatalmi státuszú államokénál is erősebb – véli Garaczi Imre a Pannon Egyetem docense. Az, hogy a globalizálódott és óriási tőkeerejű üzleti érdekek továbbra is a nyugati univerzalizmus köpönyegét magukra öltve képviselik-e érdekeiket, avagy stílust váltva megkezdődhet egy új nemzetközi rend alapján egy új típusú párbeszéd a nyugati és nem nyugati civilizációk között, a következő évtizedek nagy kérdése.
A kevesebb sem kényelmetlen
A fenntarthatósággal egyes kritikák szerint a „kényelmetlenség kora” jönne el. De kutatások alapján az átlagfogyasztásunk 30%-ával is jó körülmények közt élhetnénk. A jelenlegi rendszerünk azonban nem ismeri a kevesebb kategóriát, ezen azonban változtatni kell. De az emberek csak akkor lesznek elkötelezettek a fenntarthatóság mellett, ha mellé felvesszük a társadalmi egyenlőség és igazságosság témáját is.
A karácsony maradjon a szeretet és ne a hulladék ünnepe!
Az év utolsó hónapjában a fejenkénti átlagos havi 7,8 kg-os papírfogyasztásunk az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ) adatai szerint 10-15 százalékkal, akár 9 kilóra is nőhet, köszönhetően a felfokozott ünnepi vásárlási láznak.
Nem is olyan rossz a bio
A növényvédő szereket és műtrágyákat hasznosító gazdálkodás súlyos környezeti károkat okoz, de magasabb termésátlagok érhetőek el vele – ez a jelenlegi mezőgazdaság egyik alaptétele. Most egy független és átfogó kutatás bebizonyította, hogy ez nem egészen igaz.
Növekedés vagy fenntarthatóság?
A Goethe Intézet meghívására Budapestre érkezik Harald Welzer professzor. A fenntartható fejlődés és az alternatív gazdasági formák világszerte ismert teoretikusa magyar szakemberekkel beszélget a jövőtudatos fejlődési modellek létjogosultságáról és perspektíváiról december 9-én, a Corvinus Egyetemen.
Jöhetnek a vízalatti városok
Utópia vagy valóság? Az Ocean Spiral tervezői szerint 15 éven belül felépülhet az első víz alatti város, mely 5000 embernek biztosítana otthont és megtermelné a saját energiaszükségletét.
Vásárlási tilalom vs. shopping őrület
November utolsó péntekje a kereskedelem számára egyike az év legfontosabb napjainak - legalábbis pár éve. A "fekete péntek" a karácsonyi vásárlási szezon kezdete, az őrült akciók és mániákus vásárlás napja. Erre válaszul pedig a túlzó fogyasztás ellen küzdő, hivatalos "Ne vásárolj semmit" nap is.
Így fognak össze a vállalatok a fenntarthatóságért
Az Action 2020 Magyarország program első szakaszban az érintettek bevonásával kerültek azonosításra az elkövetkezendő bő fél évtized azon legsürgetőbb hazai környezeti és társadalmi kihívásai, amelyek esetében az üzleti szféra válaszainak potenciálisan komoly stabilizáló hatása lehet.
A természetvédelmi területek ötödére tette rá a kezét a földalap
Egy a napokban született kormányzati döntés értelmében a nemzeti park igazgatóságok vagyonkezelésben lévő védett természeti területek közel 20 százaléka – mintegy 50 ezer hektár - a Nemzeti Földalapkezelő Szervezethez kerül.
A világ első repülő szélturbinája Alaszka felett lebeg
Hamarosan héliummal töltött repülő szélturbinák (Buoyant Airbone Turbine) szolgáltatnak megújuló energiát Alaszkában. A prototípus már tesztelés alatt áll.
Fenntarthatósági Csúcs 2014: Fókuszban a pazarló fogyasztás
Nagy sikerrel zajlott le az idén ötödik alkalommal megrendezett Magyar Fenntarthatósági Csúcs konferencia, melynek fókuszában a klímaváltozás hatásainak érzékelhető erősödése, kiváltó okai és közülük is a pazarló fogyasztás szerepe állt.
Túl késő, túl kevés?
Megjelent a novemberi Piac & Profit, az innovatív üzletemberek magazinja. Ez a lapszám a fenntartható fejlődés kérdésére koncentrál: szó van a klímaváltozásról és annak hatásáról, a nyugati társadalmak előtt álló kihívásokról, a megtérülő etikáról. Az elméleti cikkek mellett bemutatunk egy vállalkozást, amely a zöld körforgásra épül és olyat is, amelyik a társdalom, profit és környezet hármas érdekét tartja szem előtt üzleti modelljében. Tájékozódjon szórakozva a Piac & Profitból!
Van még idő megmenteni a klímát – de nem sok
Legalább a felével csökkenteni kellene 2050-ig az üvegházhatású gázok kibocsátását, hogy kordában tarthassuk a globális felmelegedés okozta klímaváltozás hatásait. – figyelmeztet az ENSZ jelentésének zárófejezete.
Nap, szél és mozgás termel energiát a művészi hurkokban
A különböző technológiákkal működő eMotions hurokrendszer napelemmel, mikro szélturbinák és mozgás által termeli az áramot. Az eMotions (energiamozgások) elnevezésű hurokrendszer két olasz tervező, Antonio Maccà és Flavio Masi alkotása.
Egy homokórára hasonlít az idei év legjobb naperőműve
Kihirdették a 2014-es Land Art Generator Initiative pályázat győzteseit. A dánok Solar Homokórája (Solar Hourglass) nyerte az első díjat, amely Koppenhága új látványossága is lehet.
Épül a világ legnagyobb és legfenntarthatóbb repülőtere
Mexikóváros új repülőtere a világ egyik legnagyobb és legfenntarthatóbb repülőtere lesz, mely 2018-ra fog elkészülni. Már az építkezésnél is ügyelnek arra, hogy a lehető legkevesebb környezeti kárt okozzák.
A nád írja át a Duna-delta jövőjét?
Az éghajlatváltozás hatásai egyre jobban fenyegetik a Duna élővilágban és természeti erőforrásokban is gazdag torkolatvidékét. A WWF szakértői már három éve dolgoznak a páratlan élővilágnak otthont adó deltavidék állapotának javításán, amely a helyi közösség megélhetését is segíti.
A világ 2030-ban: alga hajtja a bioléghajót?
A hidrogéntermelő algafarmok újrahasznosítják a szén-dioxidot, és ellátják bioüzemanyaggal a függőleges léghajókat, melyek megépítését 2030-ra tervezik.
Sikeresen zárult az első nap a SUSCO Budapest konferencián
Sikeresen zárult az első nap az Antall József Tudásközpont szervezésében megvalósuló SUSCO Budapest 2014 nemzetközi fenntartható fejlődés konferencián és a hozzá kapcsolódó SUSCO Expón.
Kerékpárút a város felett?
A város feletti biciklis hálózat megépítését 2020-ra tervezik az ötlet megálmodói, a Foster&Partners építészei. A tervezők célja, hogy teljesen átalakítsák a londoni kerékpározást, egy „magaslati” biciklis hálózat kiépítésével.
Naperőmű is lehet turistacsalogató
A hatalmas szív alakú napenergia farm a csendes-óceáni Új-Kaledónia szigetén épül, és a jövő év elején kezdi meg működését. nemcsak 750 otthont lát majd el, de turistalátványosság is lesz.
35 ezer jár gépenként! Itt a háztartásigép-csere pályázat!
A vissza nem térítendő pályázati támogatás által lehetővé válik a magyarországi lakhellyel rendelkező nyugdíjas és nagycsaládos magánszemélyek számára, hogy állami támogatással, csökkentett vételáron szerezzék be új, magas energiahatékonyságú hűtő- vagy fagyasztó-berendezéseiket.
Épül a legnagyobb árapályerőmű
Hamarosan startol a világ legnagyobb víz alatti energiaprojektje, a MeyGen, amelynek keretében tömegesen telepítenek majd turbinákat a vízfenékre. Az ezzel nyert energiamennyiséggel 175 ezer skóciai otthon áramellátását fogják biztosítani.
Csúcsra járatjuk az emissziót
Nem sikerült visszafognunk az emissziónkat: erről tanúskodnak a legfrissebb adatok, amelyek szerint tavaly rekordmagasságba emelkedett a légköri szén-dioxid szintje a kibocsátásunk pedig még sosem volt ilyen magas.
Háromszor annyi erdőt pusztítunk el, mint az ukránok
Magyarországon fejenként kb. 85 kilogrammnyi a „papírlábnyomunk”, vagyis átlagosan ennyi papírt használunk el évente. Ennek jelentős részét a napi vásárlásainkból adódó csomagolóanyag mennyisége teszi ki.
Magyar siker a fenntartható építészetben
Magyar díjazott is van a Holcim Awards fenntartható építészeti világverseny európai színterén! A fiatalokat díjazó "Next Generation" szekcióban egy költői jelzővel illetett sótalanító berendezés nyerte el a zsűri tetszését.
New Yorkban épülhetne a függőleges kert
A Szitakötő egy önfenntartó ökováros víziója, amely a forradalmi függőleges farmgazdálkodással teljesen önellátó, és csak megújuló erőforrásokból táplálkozik. A világ egyik legzsúfoltabb városán segíthetne.
Legyen kiskert a balkonládában
A városokban sok olyan családos és egyedülálló ember él, akinek van kiskertje vagy házi kiskert kialakítására alkalmas területe. Az AGRO.bio Hungary Kft., az AGRYA és partnereik által indított Városi Kertészek program keretében a résztvevők megismerik, hogyan lehet vegyszermentesen, a termőföldet megújítva, egészséges körülmények között termeszteni zöldségeket a kiskertben, másrészről a program megoldást nyújthat azoknak is, akik régóta szeretnének kiskertet kialakítani, de nem tudják, hogyan vágjanak bele.
Jövőre újra a bálnák után erednek a japánok
Megint elindulnak a japán bálnavadászok jövőre, a szigetország a jelek szerint nem törődik a nemzetközi kritikákkal és újra az Antarktisz közeli vizeken vadásznak majd a tengeri emlősökre.