A megújuló energiaforrások kihasználása az egyik nagy lehetősége az emberiségnek arra, hogy hosszú távon gondolkodhassunk ezen a bolygón. A nap, a szél és egyéb zöld energiák befogása, hasznosítása területén már most is remek eredményeket mutatnak fel a kutatók, de továbbra is komoly gondot okoz az energia tárolása – írta együttműködő partnerünk, a bitport.hu.
Ezért van nagy jelentősége a USC (University of Southern California) kutatói által kifejlesztett új akkumulátortípusnak, amely a hagyományos, lithium-ion alapú cellákhoz képest ötször annyi ideig, nehézfémek felhasználása nélkül képesek az energia tárolására. A Sri Narayan vezetésével elkészült prototípus tehát nem a mobilok akkuproblémáját oldja meg (reméljük, csak egyelőre), hanem a nap, illetve a szél energiájának tárolását akkor, amikor ezek a források éppen nem érhetők el (éjszaka, szélcsend).
A megújuló energia felhasználásának új lökést adó találmány alapjait egy organikus redox-flow akku képezi. A redox-flow akkumulátorok folyékony elektrolitban tárolják az elektromos energiát, a töltésük, illetve kisülésük úgynevezett reakciós kamrákban zajlik, amelyeken belül vékony membránok választják el egymástól a folyadékokat. Amikor az elektrolitot átpumpálják egyik kamrából a másikba, a membrán közvetítésével elektromos áram termelődik.
Ehhez a már létező technológiához képest a USC csapata azt hozta be újdonságként, hogy az ő megoldásuk nélkülözi az eddig elengedhetetlen nehézfémek és egyéb toxikus anyagok használatát. E helyett Narayan kutatócsoportja szerves, vízben oldódó anyagot (kinon) használ, aminek következtében egyrészt ez az akkumulátor típus sokkal biztonságosabb a korábbi megoldásoknál, másrészt lényegesen kevesebbe, az eddigi költségek egy tizedébe kerül az előállításuk.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható!