Családi gazdaságok kezében a jövő kulcsa

2014 a kristálytan és a palesztin néppel való szolidaritás mellett a családi gazdaságok éve lett, még pedig azért, hogy az ENSZ felhívja a világ figyelmét arra, mekkora szerepet töltenek be ezek a gazdasági egységek a szegénység és az éhezés felszámolásában.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:PP archív

Bár a kis családi gazdaságok a fejlett államokban is léteznek, sőt igen fontos szerepet töltenek be a gazdaságban, a jelenség szegény országokban jelen lévő változatát a nyugati világban élőknek nehéz megértenie. Az ugyanis tökéletesen ellentmond a bürokrácia szükségességének, a formalizált eljárásoknak és az ipari-gazdasági racionalitásnak, vagyis a nyugati civilizáció alapvető építőköveinek. Éppen ezért ebből az irányból szemlélve archaikusnak és kaotikusnak tűnhet a rendszer, ugyanakkor egy másik szemszögből vizsgálva nagyon is vonzó és termelékeny. A családi gazdaságok ugyanis táplálkozási és anyagi biztonságot jelentenek, javítják az életkörülmények minőségét, védik a környezetet és támogatják a fenntartható fejlődést a városoktól távol eső területeken.

De mi is az a családi gazdaság?

A családi gazdaság fogalomkörébe számtalan mezőgazdasági, halászati, állattenyésztési tevékenység tartozik, melyeknek közös jellemzője, hogy egy család szervezi és menedzseli a feladatokat és túlnyomó részt a család tagjai végzik a munkát is, férfiak és nők közösen. A családi gazdaságok mibenlétét azért is nehéz meghatározni, mert meglehetősen összetett, sokrétű jelenségről van szó. Jan Douwe van der Ploeg, a wageningeni Egyetem professzora tíz tulajdonságát különítette el a családi gazdaságoknak, melyek azonban nincsenek mindig egy időben jelen. A családi gazdaság azonban túlmutat azon a tényen, hogy a család birtokában van a vállalkozás és a család tagjai végzik a munkát: sokkal inkább arról szól, hogyan dolgoznak és élnek az emberek. A családi gazdaság valójában egy életforma.

A tíz tulajdonság, ami meghatározza a családi gazdaságot:
- A család gyakorolja az ellenőrzést a nyersanyagok felett - A család alkotja a munkaerő gerincét - A család és a farm között szoros kapcsolat áll fenn - A farm biztosítja a család jövedelmének és táplálékának jó részét vagy egészét - A farm nem csak termőterület, hanem otthon is - A farm története generációkat köt össze - A gazdaságban tudás halmozódik fel, mely generációról generációra száll - A gazdaságban a kultúrát megőrzik, használják és átörökítik - A farm része a szélesebb körű vidéki gazdaságnak - A farm része a szélesebb körű vidéki tájképnek
A családi gazdaság valódi vonzereje abban rejlik, hogy bizonyos mértékig önálló, így kettős szabadságot testesít meg: a külső kihasználástól való szabadságot és a döntési szabadságot, hogy a gazdálkodók úgy tegyék a dolgukat, ahogy szeretnék.

Röviden tehát a családi gazdaság a kétkezi és a szellemi munka kettősét képviseli, ahol munka és élet, termelés és fejlődés szorosan összefonódik. Mivel a család élete és a farm között ennyire szoros az összefüggés, a családi gazdaságokban nagyon jó eséllyel alakulnak ki hatékony, fenntartható, befogadó, innovatív és dinamikus mezőgazdasági gyakorlatok. Erősödnek a vidéki közösségek gazdasági, ökológiai és szociális képességei, a farmok munkalehetőséget kínálnak a közösség nagy részének és jelentősen tudják javítani a leszakadó csoportok felzárkózási esélyeit.

Nem kapnak extra támogatást a legkisebbek
A közelmúltban döntött arról a kormány, hogy nem választja azt a lehetőséget, amely alapján extra támogatásokat lehetett volna fizetni a legkisebb, 30 hektár alatti területet művelő hazai gazdálkodóknak a 2014-2020 közötti új KAP-ban. A brüsszeli szabályok lehetőségeit maximálisan kihasználó, 167,2 eurós hektáronkénti átcsoportosítással számolva a legfeljebb 30 hektáros termelők az új KAP-ban hektáronként 307 eurót kaphattak volna, míg a nagyobb gazdaságok 30 hektár feletti területeire csak 140 eurót alig meghaladó összeg jutott volna. Azzal, hogy a kormány a redisztribúciót nem választotta, ez az összeg a szabályozási szempontból átmenetinek tekintett idei évben 227 euró, 2015-től pedig 214 euró lesz a hektáronkénti támogatás mindenkinek, vagyis továbbra is jóval egyenletesebb támogatáselosztás várható a gazdák számára. Ez egyben azt is jelenti, hogy azok a gazdák járnak jól, akik nagyobb földterületen gazdálkodnak, hiszen ebben az elosztásban a 68 hektár feletti területet művelők többet kapnak a régi rendszer szerint elosztott támogatás alapján, mint az új rendszer alapján kaptak volna.
A családi gazdaságok rengeteget tehetnek a szegénység felszámolásáért, a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentéséért és a fenntartható fejlődésért, ám számtalan veszély is leselkedik rájuk. A nyilvánvaló környezeti veszélyek (árvizek, aszályok, fagyok, katasztrófák), a források és piacoktól való elzártság mellett jelentős veszélyeket jelent az egyensúlyi termelésre a minél nagyobb profitra hajtó szemlélet és a bürokrácia is. Éppen ezért szükséges, hogy a megfelelő szabályozással a közösségek (akár helyi, akár nemzeti, nemzetközi szinten) támogassák a családi vállalkozások működését, hogy a lehető legoptimálisabban működjenek.

Az ENSZ szerint a 2014-es év célja éppen az, hogy a családi gazdaságok fókuszba kerüljenek a nemzeti törvényalkotás során a mezőgazdasági, környezetvédelmi és szociális programok megalkotása terén. Rá kell mutatni a hiányosságokra és a lehetőségekre egy egyenlőbb és kiegyensúlyozottabb növekedésért. A 2014-es speciális év remélhetően széleskörű egyeztetéseket és megegyezéseket hoz majd nemzeti, regionális és világszinten is, hogy sikerüljön a figyelmet ráirányítani a családi gazdaságok kihívásaira.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo