Az angol Juniper Research számolta ki, hogy az okostelefonok akkumulátorainak rendszeres töltése jelenleg 6,4 megatonna széndioxid kibocsátással jár, ám öt év múlva globálisan már közel 14 ezer gigawattóra villamos energiát fogyaszt el évente, ami 13 megatonna széndioxid kibocsátást eredményez. Összehasonlításképpen: Magyarország naponta átlagosan ennek egy százalékát használja el: mintegy 130-140 gigawattórát fogyaszt – írta együttműködő partnerünk, a bitport.hu.
Pedig már így is lassan kifutunk az időből, hogy fékezhessük a klímaváltozást.
A gyártók közvetlenül is hatást gyakorolhatnak a felhasználókra, hogy csökkentsék a mobiltöltésből eredő környezetszennyezésükre, például azzal, hogy energiahatékony komponens- és alkalmazásszabványokat vezetnek be a termékeikre. Ennek lehet olyan hozadéka is, hogy nő az akkumulátorok üzemideje, ami régóta kritikus pontja a mobilkészülékeknek.
A szakértők szerint készüléktervezést is újra kellene gondolni, ugyanis egyes dizájnelemek sokszor gazdaságtalanná teszik az elavult készülékek újrahasznosítását. Ugyanakkor a kereskedőknek is lenne teendőjük: a termékek életciklusának végét is meg kellene tervezniük – például készülékcserével, szervezett hulladék-visszavétellel számolni –, hogy ne növekedjen az e-hulladékok okozta világméretű probléma.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható!