Zöldebbé tenni az IT-működést nem csak egyszerű, hanem kifejezetten hasznos a környezet és vállalkozás pénztárcájának szempontjából is. Az alábbiakban adunk tíz tippet, hogy lehet a kizöldíteni az információtechnológiát:
1. Mérje fel a kihasználtságot. Vizsgálja meg, milyen üzleti folyamatok fogyasztják az eszközöket és az energiát jelenleg. Hány gép, nyomtató, fax, telefon, szerver, mobil, tablet és egyéb eszköz működik jelenleg a cég érdekében. Mennyi energiát fogyasztanak? Mennyire vannak kihasználva? Akár szakértő segítségével, akár saját eszközökkel meg tudja mérni, mennyit energiát is fogyasztanak valójában. Ez nem csak arra jó, hogy megtudja, hol tud a legtöbbet spórolni, hanem arra is, hogy tisztában legyen a zöldebb IT-felfogás bevezetésének járulékos hasznával.
2. Vegye rá a dolgozókat a zöld gondolkodásra. A zöldebb felfogásban működtetett iroda nem csak egy divatirányzat meglovaglása, hanem ténylegesen költségcsökkentés is a cég számára. Igyekezzen rávenni a dolgozókat, hogy osszák meg ötleteiket Önnel és a cégvezetéssel - így egyetlen gondolat sem sikkad el, ami esetleg hasznos lehet és a dolgozók is úgy érzik, részesei a csapatnak és a céges kultúrának egyaránt.
3. Konszolidáljon, szervezzen ki. Nyilván egyértelmű mindenki számára: minél kevesebb eszközt használunk, annál kevesebb energiára van szükség - és annál alacsonyabbak lesznek a kiadások is. Cserélje a különálló nyomtatókat, szkennereket és faxokat multifunkcionális eszközökre. Szervezze ki a szervereit szerverparkokba és használjon virtuális eszközöket az eléréshez. A felhő szolgáltatások segítségével akár az egész tevékenységét kiszervezheti gazdaságosabban működő szolgáltatókhoz.
5. Vásároljon zöldet. Amikor új eszközt vásárol, vegyen környezetbarát típust. Hasonlítsa össze az energiafogyasztási mutatókat, keressen pályázatokat, amelyek az energiatakarékos eszközök vásárlását támogatják. Az Európai Bizottság Energy Star igazgatóságának felmérése szerint a CRT monitorok és asztali gépek cseréje laptopokra 50-80 százalékos energiamegtakarítást eredményez.
6. Ne cserélje túl gyakran az eszközeit. Bár az IT-eszközök egyre kevesebbet fogyasztanak, a régiek gyakran óriási szemétdombokon végzik, a végsőkig megterhelve a környezetet. Úgyhogy igyekezzen olyan sokáig megtartani a gépeket, amíg csak lehet. Egy régi gépbe sokáig lehet több memóriát, nagyobb processzort rakni. Ha végül már csak akadályozza a munkát, keressen egy iskolát, szociális intézményt, öregek otthonát, ahol használni tudják még őket. Egyes nagy gyártók, mint a Dell és a HP kínálnak újrahasznosítási programot, amelynek keretében lecserélik régi gépét újra. (Vagy válasszon amortizáció nélküli megoldást.)
7. Otthoni munkavégzés. A zöld IT-kultúrának két megközelítése van. Csökkenteni a cég ökológiai lábnyomát az IT-tevékenységek optimalizálásával és csökkenteni a cég ökológiai lábnyomát a dolgozókon keresztül. Ha a dolgozói időnként otthonról dolgoznak, máris mérséklődni fog az a lábnyom. Bár a munkatársak az eszközeiken keresztül így is kénytelenek energiát fogyasztani, a légkör megkímélése a levegőbe puffogtatott széndioxidtól máris sokat javít az egyenlegen.
8. Virtuális céges utak. A legtöbb üzleti út ma már helyettesíthető egy konferenciahívással, chatprogrammal, e-mailváltásokkal. A felhőszolgáltatások bevezetésével pedig ma már a közös munkavégzés is nagyban leegyszerűsödött, ami tovább csökkenti a hivatalos üzleti utak létjogosultságát - amelyek amúgy is csak megterhelnék a költségvetést.
10. Nyomtasson okosan. Ha már mindenképpen nyomtatnia kell, tegye úgy, hogy a lehető legkevesebbet pazaroljon. Állítsa be úgy a nyomtatót, hogy automatikusan a lap mindkét oldalára nyomtasson. Húzza ki akkorára a margókat, hogy a lap nagy részét fedje a nyomtatott kép. Ha nem fontos dokumentumról van szó, nyomtasson "vázlat" módban, így sokkal kevesebb festéket pazarol a nyomtató.