Az Amazonas-medence esőerdeje mintegy 55 millió éve fennáll, és a Föld egyik legnagyobb fajgazdagságú területe. Több mint 40 000 növényfajnak ad otthont, 2200 különböző hal található meg vizeiben, és 427 emlőst írtak le eddig. A rovarfajok számát két és fél millióra becsülik. A majmokon, különleges színezetű békákon kívül a nagy termetű papagájok adják az esőerdők jellegzetes fajait, de a jaguár vagy a leghatalmasabb kígyó, az átlagosan 5-6 m testhosszt elérő zöld anakonda is az Amazonas jelképének tekinthető. Az erdők területe az 1970-es évek óta ijesztő ütemben fogy, a kiirtott esőerdő helyén 91 százalékban legelőket (főként marhalegelőket), kisebb részben szójaültetvényeket hoznak létre.
“A természeti erőforrások iránti kereslet robbanása nemzeti parkjainkat és Világörökségünk részeit is sebezhetővé tette. Azért hívtuk össze vezető pénzügyi tanácsadóinkat és partnereinket, hogy készítsék el egy, a maga nemében első pénzügyi alap tervét, amely örök időkre biztosíthatja az ARPA sikerét.” – tette hozzá Carter Roberts, a WWF USA igazgatója.
A 2002-ben létrehozott ARPA-t a Brazil Környezetvédelmi Minisztérium koordinálja, és az egyedüli és egyben legnagyobb trópusi esőerdő védelmi program a történelemben. Az ARPA most elindított úttörő kezdeményezése a 2012-es Rio+20 ENSZ fenntarthatósági konferencia folyományaként jött létre.
Az egyezmény 25 évre szóló anyagi támogatást jelent a brazil kormánynak az Amazonas-vidék védelmére. A WWF Brazília az alap elindításához szükséges sikeres tárgyalások és a támogatók bevonása érdekében szorosan együttműködött az Amerikai Egyesült Államokban működő WWF-fel. A program a brazil kormány, állami és magán intézmények, valamint a civil társadalom közös sikere, melynek köszönhetően bővülnek és erősödnek majd az Amazonas védett területei. Jelenleg a program 52 millió hektárnyi, 95 különböző védett területet támogat.
“Óriási természetvédelmi sikernek tartjuk ezt az alapot. Egy új időszámítás kezdete, ami a védett területek fennmaradása iránti komoly elkötelezettséget jelzi.”– nyilatkozta Matia Cecilia Way Brito, a WWF Brazília igazgatója.
„Igen jelentős lépés ez a WWF történetében, amire mi magyarok is büszkék lehetünk, hiszen a hazai támogatóinktól kapott adományok egy része eljut Amazóniába is. Itt, Közép-Európában szintén fontos megőriznünk a még többé-kevésbé megmaradt ártéri vadonjainkat. Ezért küzdünk a Mura-Dráva-Duna Bioszféra Rezervátum megalakulásáért is, amely öt ország területét érinti majd. Az Európa Amazonasaként is emlegetett, alig szabályozott folyószakaszokkal, ártéri erdőkkel jellemzett vízi világ többek között Gemencet is magában foglalja. Bár eltörpül dél-amerikai „példaképe” mellett, várhatóan Európa egyik legnagyobb védett területe lesz majd – tette hozzá Fáth Ákos, a WWF Magyarország igazgatója.