Friss cikkeink
Konkurencia nélkül
Tizennégy évvel ezelőtt, amikor az RS Bútor egy lerobbant kultúrházban megkezdte működését, a tulajdonosok által összedobott egymillió forintos forgótőke csak az épületfelújításra volt elég, így az első bútorokat bizományba vették át. A folyamatos fejlesztgetések, apró lépések mára egy birodalom kiépüléséhez vezettek. A társaság vallja, hogy az üzleti korrektség a hosszú élet titka, s azt is állítja, hogy a bútorpiacon igazából nincsen konkurenciája.
Katasztrófák ellenében
Miként kapcsolódik egy hazai kisvállalkozás a világ legnagyobb ipari eredetű katasztrófáihoz? Úgy, hogy alapítói a környezetvédelmi kockázatértékelés és biztonsági elemzés területén értek el nemzetközileg elismert, hazai viszonylatban egyedülálló eredményeket. Eddigi megbízóik között elsősorban olyan vállalatokat találhatunk, amelyek azon túl, hogy meg akarnak felelni a jogi kötelezettségeknek, komolyan veszik saját társadalmi felelősségüket.
Vegyszermentes tehenészet
A biotej hazai sikere egy gyulai vállalkozásnak köszönhető. A tíz éve lerobbant telepként megvásárolt tehenészet ma mintaértékű ökogazdaság, bár a fejlesztésekhez a tulajdonos egyik hitelt a másik után veszi fel, és minden uniós pályázati lehetőséget igyekszik kihasználni. Ráki Ferenc nem kevesebbet remél, mint hogy 2008-ban a jelenlegi kétszeresét, évi 5-6 millió liter biotejet értékesíthet.
A Betűház lakója
"Száz éve is voltak cégtáblakészítők - mutatja Winkler Ferenc, a Gravoform ügyvezetője az irodaházuk falán elhelyezett történelmi ereklyéket. - A vizuális kommunikációt nem mi találtuk ki." Az elmúlt tizenöt év alatt azonban a három fivér által alapított családi vállalkozásnak sikerült a szakma csúcstechnikáját alkalmazva, a megrendelő igényeit alázattal fogadva a piac meghatározó szereplőjévé válni. Számos díjuk és elismerésük mellé a legfrissebb: a 2006. év Üzleti Etikai Díja, a kisvállalkozások kategóriájában.
A természet ereje
Nem csak a Bokros-csomag születése kötődik 1995 márciusához. Ekkor kezdett működni egy kis családi manufaktúra is, amelynek nem sok jót ígért az éppen akkor egyre zordabbá váló gazdasági környezet. A papírforma azonban nem mindig jön be. A cég ma is családi vállalkozás, de csak a statisztikai mutatók alapján kicsi: a 27 ezer forintos tőkével indult Novetex tavaly 390 milliós nettó árbevétellel zárta az évet, s 2001-ben és 2006-ban is elnyerte a Magyar Termék Nagydíjat.
Megspórolhatja a licencdíjat
A nyílt forráskódú rendszereket a világ bármely részéről a világhálóra felcsatlakozva, ingyen fejlesztik ki a legjobb szakemberek. Így a letöltésük is ingyenes. Egy nem szakmai cégnek azonban magára a bevezetésre már szükséges költenie. Megfelelő partnerrel - amilyen például a Scheernetworks Informatikai Szolgáltató Kft. - azonban akár fele annyi pénzből, mint egyébként, és egy-két hónap alatt lehet a cégnek tökéletes vállalatirányítási rendszere.
A zászlóshajó története
Egyre nehezebb találni olyan hazai céget, amely még a kilencvenes évek elején családi vállalkozásként indult, és mára jelentős szereplője lett az adott ágazatnak anélkül, hogy külföldi tulajdonba került volna. Az Aquis - vagy ahogyan a közelmúltig nevezték, a Minor Rendszerház - ilyen cég. 1989-ben négy családtag lelkesedése indította útjára a ma már éves szinten több mint ötmilliárd forint forgalmú és százhúsz főt foglalkoztató informatikai vállalkozást.
A világpiacon versenyeznek
Bagaméry István nem akarja, hogy a tizenhét éve alapított cége kinőjön a kisvállalkozás kategóriából. Pedig az általuk tervezett, fejlesztett és gyártott orvosi diagnosztikai berendezések világpiaci sikere, az évről évre magasabb árbevétel és nyereség, és a kétszer is elnyert innovációs díj előrevetíti a további növekedés lehetőségét. A cél azonban nem több - és persze nem is kevesebb -, mint hogy a nyolcvan munkatársnak legalább a fele továbbra is kutatás-fejlesztéssel foglalkozhasson.
A hő mestere
A cserépkályha jellegzetesen közép-európai fűtőalkalmatosság. A franciák például csak kőből építenek kályhát. A magyarok is annak idején elsősorban a németektől és az osztrákoktól tanulták a szakmát, mint Balogh József nagyapja is, aki amúgy dédapjától kapott kedvet a mesterséghez.
Energiaszolgáltató a tőzsdén
Minden gazdálkodószervezet azon fáradozik, hogy a lehető legalacsonyabb költségszint mellett a legmagasabb minőségben lássa el feladatát. Az üzleti szektorban ez természetes, ám az önkormányzatoknál még számos szempont beleszól a közgazdasági érvekbe. A 2000-ben négy magánszemély által, négymillió forint törzstőkével alakított RFV üzleti sikere pedig éppen attól függ, hogy meg tudja-e győzni a helyhatóságokat a hatékony működés előnyeiről. Az elmúlt hét év története szerint igen, ám a kft.-ből mára tőzsdei részvénytársasággá fejlődött vállalat tulajdonosai szerint ez még nem "sikersztori".
Internetes sikertörténet
Az Interware Internet Szolgáltató Zrt. sikertörténetében alighanem az volt az egyik fordulópont, amikor az internetes "lufi" kipukkanása után, 2001-ben, az eredeti magyar tulajdonosok vissza tudták vásárolni cégüket a csődbe ment amerikai befektetőtől. A másik, hogy ugyanezek a tulajdonosok felismerték: az egykori kisvállalkozás elérte azt a középvállalati méretet, amikor nekik vissza kell vonulniuk a napi irányításból, és profi menedzserekre bízni azt. Minderről Pámer Róbert társalapító, vezérigazgató beszélt lapunknak.
Üzlet lélekkel
Kevés kizárólag magyar tulajdonban lévő vállalkozás mondhatja el magáról, hogy indulását és legnagyobb sikereit a külföldi piacnak köszönheti. Az idén tizenöt éves Hilltop Neszmély Zrt. ilyen. A főképpen családi tulajdonban lévő vállalat karrierje Angliában kezdődött, és ma is a szigetország számít a borászcég legnagyobb piacának. Keresztury Éva, a családi vállalkozás jogelődjének alapítója, résztulajdonosa és a borkereskedelemért felelős vezetője azonban biztos benne, egyszer a hazai fogyasztók is rájönnek, hogy a rossz bor ártalmas, a jó viszont számos betegség megelőzésére alkalmas.
Pályázatkirály
A kisfiú állatszeretetéből mára komoly vállalkozás lett. Az elért sikerekhez azonban kevés lett volna a gyermeki vonzódás, tanulásra, kreatív ötletekre, megbízható üzleti magatartásra, türelemre és bátorságra is szükség volt. Bár a tíz éve nulláról indult Papp Farm mára egymilliárd forintos sikeres beruházássá fejlődött, tulajdonosának az elkövetkező tíz évre is hasonlóan nagyszabású tervei vannak.
Horváth cukrászda: Egyedi és meghökkentő
Házasulandók adják egymásnak a címet az interneten, az esküvői tortát nála rendelik, hiszen barátjuk, barátnőjük lagziján is nagy sikere volt. Harminc évvel ezelőtt négyen kezdték, ma a Horváth cukrászda félszáznál több alkalmazottal dolgozik, két telephelyen. A tulajdonos névjegyén beszélgetésünkkor még a Petőfi utca 28. szerepelt, de mi már az újpesti utca túloldalán magasodó új, hatalmas épület első emeletén beszélgetünk.
Faipari kishajó
Huszonkét évvel ezelőtt egy asztalos úgy döntött, hogy néhány szerszámával önállóan próbál boldogulni a munkaerőpiacon. Azóta a minimális törzstőkével alapított vállalkozás évi 700 millió forint forgalmú, modern gépekkel felszerelt kisvállalattá fejlődött a multinacionális nagyvállalatok árnyékában. Napjaink történelme újabb kihívások elé állítja az immár két cégből álló családi vállalkozást. Bakos Miklós cégtulajdonos most azon dolgozik, hogy összefogja a barkácságazatban tevékenykedő hazai kicsiket annak érdekében, hogy versenyképes ellenfeleivé váljanak a nagyoknak.
Szerva ott
Forgács István, a HGS Reklám Kft. ügyvezetője augusztus 20-án a Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetést vehette át Bajnai Gordon gazdasági minisztertől "a közösség érdekében folytatott tevékenysége, illetve nagy hozzáértéssel végzett rendezvényszervező munkája elismeréseként". A HGS Reklám 1996 óta része a rendezvényszervező piacnak, és többek között az állami vezetők és a parlamenti képviselők számára rendezett sporteseményekről ismert.
Személyre szabva
Jelentősen növekszik a private banking-ügyfelek száma, s az általuk a pénzintézetekre bízott vagyon nagysága egy év alatt a másfélszeresére nőtt. A szolgáltatás keretében elérhető lehetőségek tárháza azonban pénzintézetenként igencsak eltérő.
A jó kuncsaftért
A lakáshitel- és személyihitel-reklámok dömpingje mindenki számára nyilvánvalóvá tette, hogy a hazai pénzintézetek közt komoly konkurenciaharc dúl az ügyfelek megszerzéséért. A következő vonzó célcsoport számukra a szintén jelentős pénzügyi forgalmat generáló kis- és középvállalati szektor lett. A folyószámláik vezetéséért vetekedő bankok között valószínűleg a nagyvonalúbb hitelezési ajánlatokat tevő lesz a nyertes.
A baloldal büdzséje
Az ellenzék szerint borzasztó, a szocialisták szerint baloldali költségvetést terjesztett a parlament elé a kormány. A tervezetről a vita október végén indul, a végszavazás december 19-ére várható. Az elemzők nem tartanak túlköltekezéstől. Lesznek nyertesek és vesztesek is.
A piacgazdaság szimbóluma
Eseménydús másfél évtizedet tudhat maga mögött az idén nyáron tizenöt éves születésnapját ünnepelő Budapesti Értéktőzsde. Óriási hullámvölgyek és nagy boomok jellemezték életét. Parkettján eddig összesen nyolcvankilenc papír fordult meg, az index pedig volt már ezer pont alatt is. Voltak évek, amikor még a jövője is megkérdőjeleződött. Ám a magyar börze - ahol jelenleg negyvenhat papír forog - napjainkban éppen csúcsokat döntöget: a tizenöt éve ezer ponton indult index idén szeptember közepén már huszonnégyezer pont fölé kúszott, és október elején is ekörül tartja magát. Ma mindenesetre úgy tűnik: marad a Budapesti Értéktőzsde.
Háló nélkül
Magyarországon a biztosítási kedv szintje meglehetősen alacsony, pedig a biztosítási termékek kínálata eléri a fejlettebb nyugati államokét. A biztosítók most új stratégiával állnak elő.
A legkisebb is számít
A Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány (BVK), a Magyar Fejlesztési Bank Részvénytársaság (MFB Rt.) és a Hitelgarancia Részvénytársaság (HG Rt.) közösen dolgozta ki a tavaly november óta igényelhető Mikrohitel Plusz Programot. A hazai mikrovállalkozások fejlesztési elképzeléseinek megvalósulását segítő hitel mögött a BVK szakértőinek a mikrohitelprogramban szerzett több mint tízéves tapasztalatai és az MFB Rt. idén év végéig erre a célra elkülönített 20 milliárd forintja áll.
Variációk lízingre
A korábban egyeduralkodó személyautó-lízing mögé egyre gyorsabban zárkóznak fel a különböző termelőeszközök és az ingatlan lízingalapú finanszírozási lehetőségei. Nem véletlenül: a tőkével meglehetősen szerényen ellátott kis- és középvállalatok indulásához, folyamatos, tervezhető működtetéséhez és a fejlesztésükhöz is a lízing kínálhat megoldást. Miként technológiák és berendezések beszerzéséhez is olyan ágazatok esetében, mint a mezőgazdaság, a gyógyítás vagy az egyre inkább elterjedőben lévő plasztikai sebészet.
Egymásra utalva
Alig néhány hete, hogy a magángazdaság szereplői nyakába zúdult adó- és járulékterhek érvénybe léptek. Vajon összefog-e a bankszektor a kkv-kkal annak érdekében, hogy a vállalkozói lehetőségek ne csökkenjenek a bonitás nyilvánvaló rosszabbodása miatt?
Bankfióknyitási láz
Néhány éve a nagy kereskedelmi bankok talán még lehajolni sem voltak hajlandók a kisvállalkozások és a lakosság egy-két millió forintjáért, ma azonban stratégiai kérdés számukra a megszerzése. Sorra nyitják tehát új bankfiókjaikat, a vele járó beruházás költségeit is vállalva. A fióknyitást jellemzően egy-két hónapos kedvezményes akciók kísérik.
Export, ösztönzőkkel
Vajon milyen támaszra számíthat egy hazai vállalkozás, ha külföldi piacokat szeretne meghódítani? Az Eximbank hitelével és a Mehib biztosításával érdemes kimerészkedni többek között a balkáni piacokra. Az ITDH által több mint tizenhárom éve szervezett üzletember-találkozók sikerét pedig mi sem bizonyítja jobban, mint hogy azok a cégek, amelyek egyszer részt vettek már ilyenen, a későbbiekben visszatérő vendégek lesznek.
Nem behajtás
A faktoringot sokan félreértelmezik, féllegális pénzbehajtásnak tartják, míg mások alapvető bizalmatlanságnak, sőt sértésnek veszik, ha valaki a kinnlevőségeit faktorcégen keresztül intézi. Pedig azzal, hogy valaki faktorál, számtalan előnyhöz juttathatja a vállalatát: megosztja a kockázatát, gyorsabban forgathatja a tőkéjét, ezáltal versenyelőnyhöz juthat a konkurenciával szemben.
Szorongató jövőkép
A nyugdíj- és egészségpénztárak adatai nyomán az elmúlt években örömteli következtetésekre ragadtatták magukat a szakértők, nem véletlenül. A pénzügyi jogszabályok nyújtotta lehetőségeknek köszönhetően mind a munkaadók, mind a munkavállalók ösztönözve érezték magukat, hogy részt vegyenek a hosszú távú megtakarítási programokban. Az új szabályok azonban nem nyerték el a szakma tetszését.
Fájdalmas műtét
Az államháztartás tarthatatlan helyzete és az egyensúly visszaállítása érdekében bevezetett Gyurcsány-csomag kapcsán ismét fellángoltak a viták a nagy elosztórendszerek reformjának időszerűségéről. A társadalombiztosítás és a nyugdíjrendszer átalakítása életbevágó - nemcsak nálunk, Európában is -, hisz az elöregedő társadalom által generált folyamatosan növekvő terhek maguk alá temethetik az uniós tagországok költségvetéseit.
Harc a kicsikért
Néhány évvel ezelőtt még aligha érdekelte volna ennyire a mikro-, kis- és középvállalkozások világa a hazai bankokat, hiszen a jól menő nagyvállalatok pénzének kezelése jóval nagyobb hasznot hajtott, mint a néhány milliós forgalmú kis cégek számlájának a vezetése. Mára megváltozott a helyzet. A meglehetősen mostohán kezelt kkv-szektor az utóbbi másfél hónapban sosem látott mennyiségű számlacsomagból választhat.
Műkincsek nyomában
Valószínűleg nem téved nagyot az, aki azt gondolja, hogy a műtárgyak piacához a magyar polgárok 99 százaléka semmit sem ért, s az egyéb befektetések - ingatlan, deviza, részvények, alapok - területén otthonosan mozgó üzletemberek döntő többsége sem nevezheti magát szakértőnek a szobrok és festmények területén. Pedig a befektetési célú műkincsvásárlásnak komoly hagyományai vannak, ráadásul a nyilvánvaló anyagi hasznon túl komoly presztízsnövekedést is elkönyvelhet az, aki elcsíp egy-egy jó vásárt a műkincspiacon.
Törvényi akadályok
A magyar lízingszakma idén is két számjegyű növekedést produkált a harmadik negyedéves adatok alapján, egyes szektorokban azonban megfigyelhetők a visszaesés jelei. A Magyar Lízingszövetség szerint több ponton is segíteni lehetne a lízingkonstrukciók elterjedésében, ehhez azonban a törvényalkotókat is meg kell győzni.
Az utolsó lehetőség
Itt az év vége, eljött az utolsó időpont munkavállalók és munkáltatók számára egyaránt, hogy optimalizálják a nyugdíj- és egészségpénztári befizetésekben rejlő adókedvezményeket. Sokan nem is sejtik, mennyit spórolhat egy cég, ha év végén maximálisan kihasználja az adókedvezményeket, de az egyéni befizetők is komoly megtakarításokra tehetnek szert.
Vizsgaidőszak
Nemcsak a tagoknak és munkaadóknak, hanem az állami intézményrendszernek is komoly megterhelést okozhatnak a magánnyugdíj- és önkéntes pénztári rendszerben ez évtől bekövetkező változások.
Exponenciális tehernövekedés
Alacsony törlesztőrészletek, ráadásul a hitel mellé még biztosítást is kapunk - ezzel csábítanak a kombinált lakáshitelek reklámjai. A pénzintézetek és a biztosítók közös ajánlata még az eddigieknél is kedvezőbbnek tűnik, persze az ördög itt is a részletekben rejlik.
Parkosítás
Hazánkban a több mint tíz éve létező ipari parkok egyre népszerűbbek. Nemcsak a parkok száma emelkedik folyamatosan, hanem felszereltségük, infrastruktúrájuk is egyenletesen gyarapszik. Az állami intézmények - uniós forrásokat is igénybe véve az operatív programokon keresztül - továbbra is támogatják az ipari, üzleti parkok fejlődését.
Adóssággondok
Az adósságról senki sem beszél szívesen, az érintettek a kérdést általában négyszemközt intézik el, ha pedig erre már nincs lehetőség, a legnagyobb diszkrécióval vonnak be harmadik felet az ügyletbe. Éppen ezért nehéz tájékozódni a különféle szolgáltatásokról.
Felkészülni a buktatókra
Nem ingyenpénzt osztunk - hangsúlyozza a kormány és az EU az ezekben a hetekben sorra megjelenő idei, új pályázati kiírásokban. A kutatás-fejlesztés, az innováció nagyon drága. Nélküle azonban nincs versenyképesség. Nem véletlenül ez az egyik legfontosabb támogatásra megjelölt gazdaságpolitikai cél. Csakhogy saját tőke és a projektben fantáziát látó magánbefektetők nélkül nem érdemes belevágni. A forrásszerzés mégsem lehetetlen, csak összetett feladat.
Nehéz év
Izgalmas év lehet 2007 a profi befektetők számára, hiszen régóta született annyi ellentétes vélemény a világgazdaság alakulásáról, mint ez év elején. Márpedig a globalizáció nyomán a világ minden apró rezdülése begyűrűzik a piacokra is, aminek komoly hatása lehet a pénzüket befektetni vágyók zsebére.
Hangsúlyos kicsik
Bár a gazdasági egyensúly helyreállítása komoly áldozatokat követel kis- és nagyvállalatoktól egyaránt, a legkisebbek, úgy tűnik, továbbra is élvezhetik a pénzintézetek udvarlását. A kkv-szektor tagjait az idén is csábító ajánlatokkal várják a bankok, legyen szó hitelről, számlavezetésről vagy a megtakarítások befektetéséről.
Biztos faktor
Követve a nyugat-európai trendet, egy-két éve a hazai pénzügyi szolgáltatók kínálatában is megjelent a faktorálás. A faktoring, amely elsősorban a magas forgóeszköz-igényű cégek számára jelenthet előnyt a mindennapi működésben, eddigi eredményei alapján sikertörténetnek látszik.
Melyik lesz a befutó?
Bár az egészségügyi ellátás több területén is megvalósult már a versenyhelyzet, a finanszírozást továbbra is az Országos Egészségpénztár nyújtja. A több-biztosítós modell bevezetéséről szóló vita nem új keletű, ám az utóbbi hónapokban felerősödött, és lehet, már el is dőlt. Ennek ellenére az nem derült ki világosan, hogy a vitában melyik félnek lenne igaza. És azt sem tudni pontosan, hol lesz a helyük az egészségpénztáraknak.
A kártyám én vagyok
Néhány hónappal ezelőtt megjelent az első olyan magyar hitelkártya, amely egy bank és egy tévécsatorna együttműködéséből született, az Egyesült Államokban pedig már olyan is létezik, amelyre extrakedvezmény jár, ha a hálózathoz tartozó mindhárom szaküzletben vásárolunk. A közös márkajelzésű kártyák, úgy tűnik, nálunk is teret hódítanak.
Hatékonyabb folytatás
A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) termékei között 2003. július 15. óta szerepel a fejlesztési tőkebefektetés. A program keretében a bank a már működő kis- és középvállalatok számára kínál, kedvező feltételek mellett, de piaci alapú fejlesztési forrásokat. 2007-ben az Európai Unió elvárásainak megfelelően, illetve a minél hatékonyabb és átláthatóbb tőkebefektetések érdekében a program várhatóan átalakul. A fejlesztési tőkebefektetési program jelenéről és jövőjéről Tzvetkov Juliánnal, az MFB Invest vezérigazgatójával beszélgettünk.
Gazdák előnyben
Bár a politikai nyilatkozatok szerint az Új Magyarország fejlesztési terv operatív programjainak brüsszeli elfogadása remekül halad, új pályázatok mégsem jelentek meg az elmúlt egy-két hónapban. Ám amíg a vállalkozók újabb lehetőségekre várakoznak, a gazdák két pályázattal is számolhatnak.
Karöltve könnyebb?
Magyarországon is hódítanak a pénzügyi csoportok. Az univerzális bankok alapkezelővel, jelzálogbankkal, pénztárakkal és mindinkább biztosítóval is kiegészítik tevékenységi körüket. Az ügyfelek pedig a közös fiókhálózat révén a termékek egyre színesebb palettájáról válogathatnak, egy helyen és egy időben szinte minden pénzügyi igényükre megoldást találhatnak.
Elfeledett öngondoskodás
A nyugdíjrendszerrel kapcsolatban még a szakemberek sem igen tudják, milyen változás várható. A társadalom nagy része nem gondolkodik előre, csekély a hosszú távú megtakarítási hajlandóság. Pedig sokak számára problematikus lesz a nyugdíjkor elérése utáni megélhetés. A jelenlegi nyugdíjrendszer finanszírozása ráadásul óriási terhet ró az adófizető állampolgárokra. Reformokra vár a piac és a társadalom is.
Egészségtelen sport
Az egészségpénztári szövetség szerint a 2007. június 1-jétől életbe lépő szigorítás nemcsak elfogadhatatlan és ellentétes az egészségügyi reformmal, hanem várhatóan nem váltja majd be az állam adóbevétel-növekedési várakozásait sem. Nyár elejétől ugyanis az úgynevezett életmódjavítónak minősített egészségpénztári szolgáltatások igénybevétele után a pénztártagot, családtagot személyi jövedelemadó-fizetési kötelezettség terheli, még abban az esetben is, ha az kiskorú gyermek vagy nyugdíjas szülő. A kiegészítő egészségbiztosítási szolgáltatás igénybevétele továbbra is szja-mentes.