A projektmenedzserség mára önálló tudományág lett, így a díjjal az ezen a területen dolgozó szakemberek elismertségét is szeretnénk növelni - jelentette ki beszédében Cserna József, a Projektmenedzserek Szövetségének elnöke. Szerinte az utóbbi időben megnőtt a projektmenedzserek szerepe, hiszen „gyors reakciók, lépések" kellettek a válságos időkben, hogy egy cég elérhesse a kitűzött céljait. A szakágban dolgozók így szerves részévé váltak a vállalati életnek, hiszen mindemellett ők kezelték az ütemezéseket, működtették a rájuk bízott szervezetet, összefogták a kommunikációt, illetve biztosították az állandó kontrollt.
Prónay Gábor, az elismerés odaítéléséről döntő díjbizottság elnöke a projektmenedzserek emberi tulajdonságainak fontosságát emelte ki. Ennek megfelelően a végső döntés meghozatalakor nem a projekt nagysága döntött, hanem a kompetencia: a tudás, a képesség, az attitűd és a tapasztalat - hangoztatta az elnök.
A projektmenedzserek feladata nagyon összetett, hiszen számos nehézséggel kell megbirkózniuk - közölte Petykó Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnöke. Amellett, hogy az sem mindegy, hogy ki a pályázó (önkormányzat, állam, kkv, vagy esetleg egy multi), a pályázatok sokszínűsége is nehezíti a dolgukat. „Szinte minden kiíráshoz más eljárási mód tartozik, sőt olyan is előfordult, hogy ugyanahhoz a kiíráshoz többféle eljárási módokat kellett megtanulni. Ezen kívül meg kell ismerni az értékelési szempontokat, ami ugyancsak nem könnyű feladat, hiszen egy automatikus elbírálású pályázatnál egy kis hibán megbukhat az egész projekt" - emelte ki az NFÜ vezetője.
Mitől lesz jó egy projektmenedzser?
Az idei évben Tuscher Béla Péter, az MNB szakembere nyerte az Év Projektmenedzsere címet, akit arról kérdeztünk, hogy szerinte mik a jó projektmenedzser ismérvei, illetve milyen tanácsokat tudna adni a pályakezdő kollégáinak. „Legyen lelkes, szeressen kommunikálni, akarjon sikeres lenni és ne kerülje el a problémák megvitatását" - foglalta össze a kezdethez nélkülözhetetlen tulajdonságokat Tuscher Béla. Szerinte, ha ezek megvannak valakiben, akkor nekiállhat megismerni, megtanulni a szakmát.
„Projektmenedzserként alapvető fontosságú a konfliktuskezelés és az adott ügy teljes mértékű feltérképezése, de legalább ilyen fontos az állandó kommunikáció: egy két éves projektnél előfordulhat, hogy a munkatársak a végére kezdeni beleunni, ilyenkor szakmailag is inspirálni kell őket. Például elmondani nekik, hogyha ezt a feladatot megcsinálják, akkor megint tanultak valamit, amitől jobb szakember lesznek" - közölte az idei nyertes.
A kommunikáció fontosságával egyetértett Mata László, az idei év egyik döntőse is, aki szerint mindenkivel folyamatosan tartani kell a kapcsolatot, hiszen egy rossz információ is jobb annál, mintha nem lenne tudomásunk valamiről. A projektmenedzser emellett azt emelte ki, hogy „ha valamit elkezdünk, akkor azt mindenképpen vigyük végig, ne engedjük magunkat befolyásolni. Lehet nem az lesz a tökéletes út, de érdemes kitartani az eredeti ötletünk mellett".
És hogy mik lehetnek a buktatók? „A kockázatok figyelmen kívül hagyása, illetve ha valamit nem a megfelelő súllyal kezelünk" - mondta Tuscher Béla, aki még egy jó tanáccsal ajándékozta meg a pályakezdő kollégáit: „azt sose felejtsük el, hogy bárki keresztbe tud tenni nekünk!"