Most jön a másodlagos hatás

Nap végére megrántották az amerikai részvényindexeket, ismét 2 éves csúcs az S&P-ben és a Dow-ban. Folytatta a lassú emelkedést az olaj árfolyama pénteken és ma is, az arany megtartotta a csütörtökön elért csúcs szintet. Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek. Erősödik a dollár, gyengül a forint. MOL: Új olaj és gáztalálat Pakisztánban. MOL: A Bijell-1 kút tesztelése sikeresen befejeződött. Ma a BUX index csökkenésére számítunk.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetközi hírek

USA:

- Nap közepére elfogyott a lendület az amerikai részvénypiacokon, zárásra azonban pluszba rántották az indexeket (Dow +0,1%; S&P +0,4%; Nasdaq +0,1%). Ezzel új, a Lehman csőd óta nem látott szintekre értek az árfolyamok. Kitartott a Fed döntést követő optimizmus a bankok piacán, a gyógyszer és telekom szektorok azonban gyengén teljesítettek.
- Kedvezően alakultak a pénteken megjelent, kitüntetett figyelemnek örvendő munkapiaci makroadatok. Bár a munkanélküliségi ráta a vártnak megfelelően októberben 9,6%-on stagnált, a foglalkoztatottsági statisztikák nagyon pozitív meglepetéssel szolgáltak. Októberben ugyanis 151 ezer fővel bővült a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak száma, míg a privát szféra egészét tekintve 159 ezer fővel bővült a foglalkoztatottság, szemben a várt 60 ezer fős bővüléssel. A függőben levő lakásértékesítések szeptemberben 1,8%-kal csökkenek (-24,9% év/év), de a mutatónak meglehetősen nagy a volatilitása.
- Az AIG hatalmas veszteségről számolt be pénteken az átszervezéssel kapcsolatos óriási költségek következtében, a fő biztosítási üzletág azonban némileg javult az egy évvel korábbihoz képest. 2,4 milliárd dollár veszteséget ért el a biztosító óriás a harmadik negyedévben, mely részvényenként 17,62 dollárt jelent. Ezt persze nehéz összehasonlítani bármely előrejelzéssel. A becslésekkel összehasonlítható tisztított eredmény mínusz 1,47 dollárra rúg részvényenként, szemben az elemzők által várt 3,47 dolláros veszteséggel, illetve a tavalyi harmadik negyedéves 3,19 dolláros EPS-sel. A bevételek a vártnál kisebb mértékben, de 19 milliárd dollárra csökkentek.
- Timothy Geithner, amerikai pénzügyminiszter visszakozott korábbi javaslatával kapcsolatban, miszerint az egyes országok folyó fizetési mérleg többletét illetve hiányát korlátok közé kéne szorítani. Szavai szerint ez mégsem olyan dolog, melyet szabályozással korlátozni lehetne. A kínai pénzügyminiszter helyettes ezzel egy időben arról beszélt, hogy a 600 milliárd dolláros Fed likviditásbővítő programnak súlyos hatása lesz a világgazdaságra nézve.
- Ma reggelre enyhén negatív hangulat bontakozott ki a határidős piacokon, fontosabb makrohír vagy vállalati jelentés nem érkezik ma az USA-ból.

Olaj és arany:

- Tovább erősödött pénteken az olaj árfolyama a dollár jelentős felértékelődése ellenére, 87 dollár felett is járt a kőolaj hordónkénti ára. Ma reggel is e szint körül folyik a kereskedés. A vártnál jobb pénteki munkapiaci statisztikák szerepet játszhattak a nyersanyag áremelkedésében.
- Megtartotta a csütörtöki hatalmas drágulás után elért árszintet az arany, a nemesfém befektetőit nem tántorította el a dollár erősödése sem. Jelenleg 1.391 dolláron folyik a kereskedés az arany unciájával.

Távol-Kelet:

- Nem volt egyértelmű az irány a ma reggeli ázsiai kereskedésben (Nikkei +1,1%, Hang Seng -0,4%, Shanghai Composite +1,0%, Kospi +0,2%, All Ordinaries -0,4%).
- A japán indexet a technológiai részvények és az autógyártók papírjai húzták fel (Elpida Memory +0,4%, Honda +4,2%, Nissan +6,0%).
- A japán miniszterelnök egy interjúban megvédte a jen gyengítése érdekében tett lépéseket, sugallva, hogy erre az amerikaiak által hozott intézkedések miatt volt szükség. Ezen kívül kritizálta Amerika terveit, melyek szerint egy olyan nemzetközi egyezményre van szükség, mely számszerűsíti, hogy egyes országoknak mennyi lehet a külkereskedelmi többletük. A téma annál is inkább kényes, mivel a dél-koreai G20 ülés után szombaton Yokohama-ban találkoznak az Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) kormányai. A találkozók előtt Obama elnök Indiában járt, hogy hangsúlyozza a két ország közötti gazdasági lehetőségeket és talán, hogy egy „baráti szavazót" szerezzen a héten esedékes ülésekre.
- A kínai jegybank elnöke elmondta, hogy felkészültek a Fed múlt heti döntése nyomán a piacra kerülő ún. „hot money" fogadására, mely nagy valószínűséggel a gyors gazdasági növekedést felmutató országokba áramlik majd.

Devizák:

- Az 1,42-es szint megfogta a dollár árfolyamát, és pénteken erősödés indult. A tendencia a reggeli órákban is folytatódik, már 1,396 környékén araszol a kurzus. A jen piacán továbbra is oldalazás látható. A sávon belül valamelyest gyengült a japán fizetőeszköz, de a hajnali kereskedésben már ismét erősödének indult a kurzus.
- Negyedik napja gyengül a forint, pár órával ezelőtt már a 200 napos mozgóátlagot is megérintette az árfolyam. 274 felett kereskednek jelenleg az EUR/HUF devizapárral.

Határidős piacok:

- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Milyen érdekes, akkor erősödnek fel az euró zóna körüli félelmek (Írország és Görögország), amikor a dollár árfolyamának amúgy is fordulnia kellene, mind technikailag, mind fundamentálisan az euróhoz képest. Ugyanis a gazdaságélénkítő csomag csak kicsit volt nagyobb, mint amit a piac várt, s számításaink szerint a leértékelési hatás, még egy 10 szeres pénzmultiplikátor hatást is figyelembe véve sem kellene, hogy meghaladja a 10-15%-ot. Onnan pedig a gazdaság élénkítés pozitív hatásait kell figyelembe vennünk, amely a dollárt erősíti. Ugyanakkor a dollár 13,5%-ot gyengült augusztus vége óta, amióta az új gazdaságélénkítésről spekulál a piac. Vagyis a csomag elsődleges hatása beépült a deviza árába. Most pedig a másodlagos hatás jön. A gazdaság élénküléséből adódó dollár iránti kereslet emeli a dollár árfolyamát. A spekulánsok esetleges dollár short pozícióinak zárásáról ne is beszéljünk.

Vállalati hírek

MOL: Új olaj és gáztalálat Pakisztánban

A MOL pénteken, piaczárás után jelentette be, hogy olajat és földgázt talált Pakisztánban a TAL blokkban, a Makori East-1 nevű kísérleti kútban. A Lockhart Formációban 3400 méterben megfúrt réteg felső 50 méterének termelése 3209 hordó/nap 37° API olaj és 10,7 MMscfd (1,9 ezer boe/nap) gáz 220 bar (3197 psig) kútfejnyomáson, 32/64-es fúvókán keresztül. A következő három hónapban folytatódik a fúrás, a tervezett végleges mélység elérésével a találat teljes potenciáljának feltárására készülnek. Bár a mező operatára a MOL, csupán 10% részesdése van a konzorciumban, melynek több pakisztáni cég is tagja.

A hír pozitív és a találat a konzorcium számára évi 150 millió dolláros árbevételt hozhat az elkövetkező évek során, azonban a MOL 10%-os részesedése miatt a magyar vállalat eredményére gyakorolt hatás marginális, így a várható árfolyamhatás nem haladja meg a 150 forintot.

MOL: A Bijell-1 kút tesztelése sikeresen befejeződött

A MOL ma reggel bejelentette, hogy befejezte az Irak Kurdisztán régiójában található Akri-Bijeel Blokkban mélyített első kutatófúrása, a Bijell-1 tesztelését. A vizsgálatok szerint a kút 3.743 hordó/nap nehézolajat és 618.826 köbláb/nap (99 hordó olajegyenérték/nap) gázt adott. Az előzetes becslések 3.200 hordó/nap és 933.000 köbláb/nap (150 hordó olajegyenérték/nap) értékkel számoltak. A kút operátora, a Kalegran Ltd, melyben a MOL 80%-nyi részesedéssel rendelkezik, tájékoztatta az iraki Kurdisztán Regionális Kormány Természeti Erőforrások Minisztériumát, hogy feltételezhetően találatot ért el. A MOL hozzátette, hogy ezzel a lépéssel elkezdődött a kutatás második periódusa, és az elkövetkező években lehatárolási programot hajt végre, és folytatja a blokkpotenciál feltárását.

A hír kedvező, hiszen a kút kapacitása magasabb, mint az korábban várták. Árfolyamhatásra nem számítunk.

Rövid hírek

- Ma indul a CIG Pannónia részvények tőzsdei kereskedése.

Makrogazdasági hírek

- Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter elmondta, hogy a GDP növekedés éves szinten 1000 milliárd forinttal növelheti a büdzsét 2013-2015-ig. Emellett 2012-től 800 milliárd forintos költségcsökkentést terveznek. A kormány az évtized közepére mintegy 400.000 új munkahely teremtését reméli.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo