Nemzetközi hírek
USA:
- Enyhe korrekció ment végbe tegnap az USA részvénypiacain, egyedül a Nasdaq tudott pluszban zárni (Dow -0,3%; S&P -0,2%; Nasdaq +0%). A Dow 11.406, az S&P pedig 1.223 ponton zárta a kereskedést, minimálisan a múlt pénteken elért Lehman-csőd előtti szint alatt. Ezúttal gyengén teljesített a pénzügyi szektor.
- A Dow legjobban teljesítő tagja ennek ellenére a Bank of America lett, mely 1,95%-os pluszban zárt, miután a Morgan Stanley azt írta, hogy a részvény árfolyama az elkövetkező 60 napban tovább emelkedhet a múlt héten lezárt Main állambeli per után.
- Az AIG 2,1%-ot veszített az értékéből miután a UBS levette a biztosító-óriás részvényeit a rövid távú vételi listájáról. A biztosító múlt pénteken hatalmas veszteségről számolt be, mely főként az újjászervezéssel kapcsolatos költségek egyszeri hatása.
- Írországgal kapcsolatban újra előtérbe kerültek az aggodalmak a magas államadósság és költségvetési hiány miatt. A dollár így újra erősödni kezdett a napokban, és a befektetők is óvatosabbak lettek a kockázatosabb eszközökkel kapcsolatban. Az aggodalmak növekedése, és a dollárerősödés is abba az irányba mutat, hogy a több mint kéthavi emelkedés után profitrealizálás indulhat el, a már amúgy is a túlvettség erős jeleit viselő amerikai részvénypiacokon.
- Ma az IBD/TIPP intézet gazdasági hangulatindexe, valamint a nagykereskedelmi készletek szeptemberi állományváltozása kerül nyilvánosságra az USA-ban. A határidős indexek ismét gyenge hangulatról árulkodnak.
Olaj és arany:
- Az arany ára ismét nagyot emelkedett, tegnap 1,14%-ot, ma pedig 0,3%-ot, és így új történelmi csúcs született. A dollár erősödése ellenére felértékelődött a nemesfém árfolyama az indiai esküvői szezon közeledtével. Jelenleg 1.413 dolláron kereskednek az arany unciájával.
- A Világbank elnöke tegnap azt nyilatkozta, hogy szerinte az aranystandard rendszer visszavezetése jelenthet megoldást a jelenlegi devizaleértékelési háborúra. Szerintünk persze egy ilyen lépésnek kicsi a valószínűsége, de az arany pénzkínálati szerepének visszavezetése jelentősen emelné a nemesfém iránti keresletet. A Fed múlt heti döntéséhez hasonló likviditásfokozó intézkedést egy ilyen rendszerben csak pótlólagos aranykészlet beszerzésével (vásárlás, vagy bányászat) lehetne megvalósítani.
- Az olaj árfolyama kisebb mértékben korrigált a két éves csúcsról, de a nyersanyagra sem hatott különösebben negatívan a dollár napokban látott erősödése. Jelenleg 87 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
Távol-Kelet:
- A fontosabb ázsiai indexek a negatív tartományban tartózkodtak a ma reggeli kereskedésben (Nikkei -0,4%, Hang Seng -0,5%, Shanghai Composite -0,9%, Kospi +0,3%, All Ordinaries -0,7%).
- A Woodside Petroleum 6,3%-ot veszített értékéből, miután a Royal Dutch Shell bejelentette, hogy csökkenti részesedését az ausztrál olajvállalatban.
- Mindent megtesz a japán miniszterelnök annak érdekében, hogy országának gazdasága a robusztus gazdasági növekedés útjára álljon. A szigetország jövő júniusban csatlakozhat a Trans-Pacific Partnership-hez, mely egy sokoldalú szabadkereskedelmi egyezmény. Ezen kívül Naoto Kan kinevezett egy négytagú bizottságot, melynek célja a mezőgazdaság fellendítése. Az ország folyó fizetési mérlegének többlete szeptemberben 1.960 milliárd jen volt, ami 24,3%-kal több mint egy évvel korábban. Az export 15,9%-kal bővült, míg az import 10,5%-kal nőtt.
- A tegnapi ígérteknek megfelelően Kína devizahatósága ma már be is jelentette azokat az intézkedéseket, melyek kockázatkerülésre ösztökélik a befektetőket (pl. a pénzügyi vállalkozások rövid lejáratú devizahiteleire kvóták kerülnek bevezetésre, a tengerentúlon jegyzett kínai vállalatok pénzének repatriálásának és offshore cégek befektetéseinek szigorú ellenőrzése stb.).
Devizák:
- Harmadik napja erősödik a dollár az euróval szemben. Múlt héten 1,43 környékéről indult zuhanásnak a kurzus, és a reggeli órákban már 1,386 környékén araszol az árfolyam. A következő napokban további dollárerősödés valószínű.
- A forint gyengüléssel kezdte a hetet, és jelenleg a 200 napos mozgóátlagot ostromolja a kurzus. 275 környékén mozog az árfolyam.
- Öt nappal ezelőtt gyengülésnek indult a forint a svájci frankkal szemben. A 195,5-ös mélypontról rugaszkodott el az árfolyam, és a reggeli órákban már 205 felett mozog a kurzus.
Határidős piacok:
- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Az elmúlt hetekben egyre inkább szembetűnővé válik az, hogyan válik el az ocsú a búzától. Az elmúlt egy hónapban a DAX 6,3%-kal emelkedett, miközben a BUX 1,3%-kal tudott feljebb kapaszkodni. Mindez euróban számítva. Jogos a kérdés, miért van ez. Szerintünk az ok igen egyszerű. Egyrészt a BUX értékkeltsége jóval magasabb, mint a DAX-é (10-20% a különbség). Másrészt a DAX vállalatainak esetében a növekedési kilátások jobbak, mint a BUX tagok esetén. Harmadrészt a hozamkörnyezet jóval alacsonyabb Németországban, mint Magyarországon, s ez jó ideig még így is lesz. Negyedrészt Magyarországon a kormány biztosította ugyan a jövő évi 3% alatti hiánycélt, ugyanakkor a költségvetés hosszú távon nem tartható a 3% alatti szinten. Vagyis jelentős kockázatokkal nézünk szembe (lásd: Görögország, Írország) két év távlatában.
Vállalati hírek
Richter: Az orosz előszállításoknak köszönhetően a harmadik negyedéves nettó profit felülmúlta a várakozásokat
A jelentős mértékű orosz előszállítások hatásának köszönhetően a Richter harmadik negyedéves konszolidált árbevétele 4,1%-kal múlta felül várakozásainkat. Ezen kívül a magyar gyógyszergyártó profitmarzsára kedvezően hatott, hogy az alacsony marzsú nagy- és kiskereskedelmi üzletágak részesdése az árbevételből redukálódott. A költségeket ismét sikerült kordában tartani, különösen, ami az értékesítési és marketing költségeket illeti. Bár éves szinten nőttek, negyedéves összehasonlításban lassultak a K+F kiadások, ami szintén hozzájárult a működési eredmény kedvező alakulásához.
Következésképp a konszolidált üzemi eredmény jóval magasabb lett, mint a piaci konszenzus és a mi várakozásunk (+39,2%). A nettó profit szintén jócskán felülmúlta mind a piaci konszenzust, mind a mi - valamivel optimistább - várakozásainkat (+39,3% és +34,5%).
A harmadik negyedéves számok olvasata pozitív. Bár az elemek egy része egyszeri tétel (mint pl. az orosz előszállítások), a pozitív meglepetés nagysága miatt (főként, ami az üzemi eredményt és a vártnál jobb hazai értékesítést illeti) arra számítunk, hogy a részvény árfolyama tovább emelkedik az elkövetkező napok során.
Rövid hírek
- Moszkvába utazik Fellegi Tamás fejlesztési miniszter. Az orosz kollégájával, Viktor Zubkovval folytatott tárgyalásokon valószínűleg szó lesz a Surgut 21%-os MOL pakettjéről.
- Az etikai kódex megsértése miatt 3 millió forintra büntette a PSZÁF az OTP-t.