A keddi amerikai képviselő-választásokon jócskán sérült a klímaügy. A republikánusok elvetik az amerikai gazdaság megterhelését "fosszilis adóval", a szélsőséges Tea párt mozgalom pedig egyenesen "kitalációnak" minősíti az ember okozta éghajlatváltozás koncepcióját - mondván az természetes folyamat, és nem a megnövekedett üvegházgáz-kibocsátásunk eredménye (e vélekedésének adott hangot Marco Rubio Floridában és Rand Paul Kentuckyban).
A republikánus párt a Képviselőházban (az alsóházban) szerzett többséget, de a Kongresszusban is növelték létszámukat. Megfigyelők szerint a nagy széntermelő tagállam, Nyugat-Virginia két demokrata képviselője (Tom Perriello és a 28 éven át kongresszusi képviselőként működő Rick Boucher) például azért maradtak alul a versenyben, mert támogatták Obama klímaprogramját. Ugyanitt Joe Manchin viszont azzal a reklámfogással nyert, hogy egyik hirdetésében puskával átlőtte a klímatörvény tervezetének szövegét.
Washingtoni klíma-mérleg: hogyan tovább?
- A Kongresszus júliusban visszadobta a 2009-ben a Képviselőház által már elfogadott klímatörvény tervezetét, és azt lecsupaszítva enyhébb energiatörvénnyé alakította.
- Az USA-ban tíz észak-keleti tagállam részvételével működik emissziókereskedelem, de e piac léte is veszélyben forog, mivel a klímatörvény megakadt, és nélküle a cégek nem érdekeltek légszennyezésük kiváltásában, illetve kibocsátási kvóták vásárlásában.
- A demokrata Deval Patrick (Massachusetts) és Jerry Brown (Kalifornia) győzelme lökést adhat a kibocsátás-csökkentésnek és a regionális emissziókereskedelemnek.
- A Tea párt kampányában az állami költések visszafogása mellett kardoskodott. A nukleáris erőművek vagy az üvegházgázok föld alá juttatásának állami támogatását sem tudják elfogadni, pláne a megújuló energiaforrásokat kiaknázó infrastruktúrák szubvencionálását, szögezte le a Reuters.
- A közműipari vállalatok emissziójának regulázását szorgalmazza a Kongresszus Energia és Nemzeti Erőforrások Bizottsága, egy ilyen törvény elfogadásához azonban konszenzusos, két-párti támogatás szükséges.
- A demokraták széksoraiban sem egységes a klíma-konszenzus: John Rockefeller nyugat-virginiai szenátor két évre felfüggesztetné a Környezetvédelmi Hatóság (EPA) azon hatókörét, mellyel a nagy szennyező létesítmények, erőművek ÜHG-kibocsátását regulázza. A két éves szünet Rockefeller szerint időt adna a széntüzelésű erőműveknek, hogy zöld technológiákkal, szűrőkkel stb. szereljék fel üzemeiket. Egy ilyen javaslatot már júniusban szavazásra bocsátott a Szenátus, akkor 47 képviselő támogatta a 100 közül. Ha ősszel elfogadják is a republikánusokkal telített Kongresszusban, Obamának még mindig jogában áll megvétózni a rendeletet.
- A Képviselőházban a republikánus többség úgy korlátozhatja az EPA mozgásterét, hogy jóval alacsonyabb büdzsét szavaz meg a hatóságnak, ami megakadályozza, hogy véghezvigye az emisszió-szabályozást.