A Richter skála szerint 7,7-es erősségű, tenger alatti földrengés a javarészt szegény lakosságnak (és luxusüdülőknek) otthon adó Mentawai-szigeteken végezte a legnagyobb pusztítást. A földmozgás által indukált 3 méter magas szökőár a part menti falvakra csapott le (egyes szemtanúk 6 méteres hullámról számoltak be). A Mentawai-szigetek valamelyest felfogták és csökkentették a cunami erejét, mielőtt az elérte Szumátra szigetét és annak sűrűbben lakott partszakaszait. A cunami 600 métert haladt a szárazföldön. Nagy földterületek azóta is víz alatt állnak, jelentette az Associated Press. Mivel a földmozgást utórengések követik (gyakran óránként), a lakosság a közeli hegyekbe menekült.
Tomboló vulkán
Október 26-án a 3000 méteres Merapi hegyén kitört a vulkán, egy nap leforgása alatt három alkalommal. A közeli falura zúduló forró hamu és gáztömeg 30 embert égetett halálra. Köztük volt a falu bölcse, egy 80-as éveiben járó, országos ismertségű guru, akiről úgy vélték, misztikus kapcsolatban áll a vulkánnal. Azért maradt falujában, mert nem hitt benne, hogy a vulkán ismét kitör. Többen az otthonukban égtek meg.
13 000 ember kényszerült otthona elhagyására, a következő napok kitörései során a kitelepítettek száma 75 000-re nőtt.
A vulkánikus hamu olyan falvakban is eljutott, amelyeket biztonságosnak véltek, a láva pedig nagyobb mennyiségben ömlött szét a környező falvakra, mint várták. A szétlövellt kövek 32 kilométeres távolságra is eljutottak.
Elpusztult állataik és földjeik terméséért pénzbeli kárpótlás ígért a régió lakosainak az indonéz elnök.
A Merapi legutóbb 2006-ban tört ki két ember halálát okozva, míg 1994-ben 60 embert ölt meg. A legnagyobb pusztítást 1930-ban vitte véghez, akkor 1300 áldozatot szedett.
450-600 Celsius fokos hamufelhő!
A hajókról amatőr felvételek készültek a sorozatosan ismétlődő kitörésekről, ám a hatóságok figyelmeztettek, hogy senki ne merészkedjen a tomboló vulkán közelébe, mert a mérgező gázok kitörése végzetes hatású is lehet. A vulkán 1,5 kilométer magasra okádta ki tüzes tartalmát, és 450-600 Celsius fokos hamufelhőt eregetett magából, mely elérte az egyik közeli falut. A november 1-én, 3-án és 5-én történt nagyobb kitörések miatt a hatóságok 5 kilométerről először 15-re, majd 20 kilométerre bővítették a veszélyzónát, ahova tilos a belépés.
A háromféle természeti katasztrófa miatt 70 000 embert kellett kitelepíteni otthonából. A jelentések 500 halálesetről számoltak be, és több százra tették az eltűntnek nyilvánított személyek számát.
A vulkántól 448 kilométerre lévő fővárosban, Jakartában napok óta akadozik a légi közlekedés - a vulkáni hamu ugyanis leállásra késztetheti a magasban szálló repülőgépek futóműveit.
Dél-Kelet Ázsiában több tektonikus törésvonal is áthalad, így az itt lévő országok földmozgásokban aktív területen húzódnak. Bár november 3-án a 6,1-es erősségű utórengés egybeesett a vulkán újbóli kitörésével, a tudósok hivatalos álláspontja az, hogy a kettő között nincs kapcsolat. Elképzelhető, hogy a jövőben új összefüggésekre és ismeretekre jön rá a tudomány e mély földrétegek viselkedésével kapcsolatban.