"A legtöbb fejlődő ország drámai, mégis sokszor alulértékelt fejlődést mutat az egészségügy, az oktatás és az alapvető életszínvonal területén, köztük éppen a legszegényebb országok mutatják fel a legnagyobb előrelépést" - állt az UNIDO-nak az emberi fejlődés mutató (HDI) alapján készült, huszadik jelentéséről kiadott közleményben.
A 2010-es tanulmány negyven év adatait elemzi. A HDI-t három új mutatóval egészítették ki a szerzők, az egyenlőtlenségi emberi fejlettségi mutatóval (IHDI), a nemek közti egyenlőtlenségi mutatóval (GII) és a többdimenziós szegénységi mutatóval (MPI). Negyven év alatt a várható élettartam átlagosan 59-ről 70 évre nőtt, az általános- és középiskolai végzettség 55-ről 70 százalékra növekedett.
A jelentés rámutat, hogy az emberi fejlődés nem azonos a gazdasági növekedéssel, és jelentős eredmények lehetségesek még gyors növekedés nélkül is - hangsúlyozza az UNIDO. A közül a 135 ország közül, ahol az elmúlt 40 évre visszamenőleg rendelkezésre állnak adatok, Ománban, Kínában, Nepálban, Szaúd-Arábiában, Laoszban, Tunéziában, Dél-Koreában, Algériában és Marokkóban javult legjobban a HDI. Kína az egyedüli ország, amely jövedelmi teljesítménye alapján jutott be az első tízbe, a többi HDI-teljesítmény legfőbb mutatói az egészségügy és oktatás területéről valók.
Kelet-Ázsia az élen a fejlődésben, Magyarország Ciprus és Brunei között
Kelet-Ázsiában volt a leggyorsabb a HDI-növekedés, a térség országai között Kína és Indonézia áll az élen. Jelentős fejlődést mutattak az arab országok is, Fekete-Afrikában és a volt Szovjetunió területén ezzel szemben több ország mutatója romlott. Míg a várható élettartamban csökkenek az országok közötti különbségek, a gazdasági fejlettségben nőttek az eltérések, vagyis a legtöbb gazdag ország még gazdagabb lesz, míg sok szegény országban nem érvényesül fenntartható fejlődés.
Komoly előrelépés történt az elmúlt évtizedekben, de az összkép nem teljesen kedvező. Az emberi fejlődésben tapasztalható szakadékok csökkentek, de még mindig óriásiak - állítják a szerzők.
A már módosított összetételű HDI-adatok alapján készült, 169 országot tartalmazó lista élén Norvégia, Ausztrália, Új-Zéland, az Egyesült Államok és Írország áll. A tizedik Németország, Magyarország a lista 36. helyén szerepel. A lista végén Mozambik, Burundi, Niger, a Kongói Demokratikus Köztársaság és Zimbabwe áll.