Friss cikkeink
Hálós utazás
Az internet térhódítása, az e-commerce megjelenése a turizmusban - egyes szakértők szerint - az utazási szakma számára az egyik legnagyobb kihívás a repülés általánossá válása óta. Az utazási irodák azonban bíznak abban, hogy az utasok a jövőben sem nélkülük bonyolítják le az utazásaikat.
Pénzügyek a fotelból
Az elektronikus megoldások és az informatika napról napra hódítják meg a mindennapjainkat. Az e-mail elfogadott kommunikációs csatornává vált, november elsejétől az e-önkormányzatoknál intézhetjük ügyeinket, és nap mint nap hallani a médiában e-Magyarországról vagy éppen e-kereskedelemről. Létezik természetesen e-banking is, melyet egyre többen ismernek, a lakosság többségének bizalmát azonban nem sikerült eddig elnyernie.
Pesti kincsek
A piac igent mond a VI., VII., VIII. kerületi pesti belváros ma még csak szigetszerű rehabilitációira: a megújuló térségeket már most felfedezi a fizetőképes kereslet, új lakók, új vállalkozások, irodák, éttermek, szolgáltatások találnak otthonra, értéknövelő befektetésre.
Utazás télen
A munka és üzlet szempontjából holt szezonban egyre többen utaznának valahová hosszabb-rövidebb időszakra, így a tél a turizmusban lassan főszezonná válik. Van, aki a nyarat keresi a hideg hónapokban, van, aki az igazi, hamisítatlan telet. Egy biztos: dinamikusan nő a kereslet a téli utak iránt hazai és külföldi célpontokra egyaránt. Ausztriában megszűnőben van a "szegény szomszéd"-imázs, nem véletlenül: a magyarok számos tartományban a negyedik helyet foglalják el az "érkezési" ranglistán.
A kicsik kivitele
A hazai kisvállalkozásoknak több mint a felét, a közepes cégeknek közel a felét érinti a "nagyok" számára fontos ipari háttér megteremtése, a széleskörűen értelmezett beszállítói szerepkör. A kicsik és közepesek termelési eredményei azonban általában nem jelentkeznek a kiviteli statisztikákban. Így végül is részesedésük az exportból csekély. Idei konjunktúravárakozásaik azonban szolidan derűlátóak, különösen ami a külpiacokat illeti.
A verseny rostál
Sok vállalkozás az "ingyen uniós támogatás" lehetőségét látta meg a 2004-ben döcögve beinduló pályázati rendszerben, és ezt a lehetőséget természetesen az annak idején a pályázatírási szakmába fejest ugró sok ezer vállalkozó és vállalkozás sem akarta kihagyni. Mára a piac konszolidálódott, a pályázható források pedig idén alig-alig csörgedeznek.
Vagyonosodásra szövetkezve
Az európai agrárgazdaság a piacgazdaság valódi részévé válik, s ebben a versenyben a hazai gazdák akkor maradnak állva, ha kihasználják az év közepén hatályba lépő, egységes normák szerint szabályozó szövetkezeti törvény lehetőségeit. Az új és az átalakuló szövetkezeteknek - mert ismét lesz közösségi alapjuk, széthordhatatlan vagyonuk - stabil, hosszú távú gazdálkodásra lesz esélyük.
Látszik-e a fény a pince mélyén?
A magyar borászat uniós piaci viszonyait a csatlakozás alapvetően nem borította fel, ám a jövedéki adó és az áfa magasabb mértéke vagy a speciálisan magyar iparűzési adó méltánytalanul hátrányos helyzetbe hozza az ágazatot - állítja Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkár-helyettese, akivel nemcsak az EU-csatlakozás hatásairól, hanem a 2005. évi jelentős szabályozóváltozásokról, a nemzeti bormarketing megújításáról és a magyar borászat jövőképéről is beszélgettünk.
Bővülő hitelállomány, bővülő források
A Magyar Fejlesztési Bank Részvénytársaság mérlegfőösszege a 2006-os üzleti terv szerint 818 milliárd forint, amelynek forrásoldali részét alig egy tucat, komoly szakmai múlttal rendelkező munkatárs kezeli. Minél kedvezőbb forrásokhoz jut a bank, annál inkább tudja teljesíteni feladatát: a kormányzat gazdaságfejlesztési elképzeléseit az érintettek számára kedvező termékekké alakítja. Az MFB forrásgyűjtési politikájáról és az idei elképzelésekről Szelényi Györgyöt, a Pénz- és Tőkepiaci Műveletek Igazgatóságának ügyvezető igazgatóját kérdeztük.
Lízingelt fejlődés
Elsősorban a kis- és középvállalkozások finanszírozási gondjaira lehet megoldás az üzleti életben a lízing, mégis kevesen élnek vele. Igaz, többen, mint korábban. Nagy előnye, hogy kicsi vagy nulla önrészt kérnek hozzá a pénzintézetek, és a törlesztés évekre előre ütemezhető. Más oldalról viszont a lízing, akárcsak a kedvezményes hitel, könnyen felboríthatja azok pénzügyi egyensúlyát, akik nem rendelkeznek a versenyképességhez szükséges mértékű saját vagyonnal.
Tartozáslavina
Még a tavalyinál is több fizetésképtelenségi eljárásra kell számítani az idén, hiszen a fizetési késedelmes napok száma a múlt év végén átlagosan 60 fölé emelkedett. Ez ugyan azonos az európai uniós átlaggal, de nálunk a cégek jellemzően tőkeszegények, és a likviditási probléma előbb-utóbb súlyosabb pénzügyi válsághoz vezet.
Kincs, ami nincs?
Ingatlanos cégek kitűnő vállalkozói terepnek ítélik a tetőtereket, s most már a pincéket is, hogy azokat lakássá, illetve garázzsá építsék be, ám a szabályozás nem eléggé partner abban, hogy a kihasználatlan ingatlanok sorsa jobbra forduljon.
Önkéntesből kötelező?
Elvben az elfogyasztott ételek és italok után 15 százalékos felszolgálási díj is felkerülhet a számlára, ám ezzel a lehetőséggel a jogszabály hatálybalépését követő fél évben alig minden tizedik vendéglátóhely élt. A pincérek pedig továbbra is inkább a nyomon nem követhető borravalóra számítanak. Az üzleteknek inkább gondot, a felszolgálóknak gyakran jövedelemveszteséget okoz a felszolgálási díj alkalmazása.
Folyékony kincs
Létezik egy termálvízre építő nemzeti fejlesztési vízió. Van-e valóságalapja? Lehet-e a turizmus fellendítését termálvizeinkre alapozni, érdemes-e még ezen a területen beruházni? Megvalósíthatók-e vízióink a második nemzeti fejlesztési terv keretében? A geotermikus energiahasznosításban számíthatunk-e az állam koncepciózus támogatására? Fontos és érdekes kérdések, vajon vannak-e rájuk kiforrott válaszok?
Döntések tisztességgel
Még be sem töltötte a negyvenedik évét, s máris egy rangos állami kitüntetés birtokosa. A korszerű informatikai megoldások hazai bevezetése és elterjesztése területén végzett munkája, a magyar informatikai ágazat regionális szerepének erősítése érdekében kifejtett tevékenysége elismeréseként március 15-én átvehette a Magyar Köztársaság Érdemrend Lovagkeresztjét. Füzes Péter az első generációs informatikus értelmiségiek tipikus alakja. Ők egyértelműen nyertesei a gazdasági rendszerváltásnak, az információs gazdaságnak.
Drága diplomák
A felsőoktatásban részt vevő diákok alig fél százaléka jár magánintézménybe, amitől extraképesítést és jobb munkaerő-piaci pozíciókat remélnek, s mindezért sok pénzt invesztálnak.
Lelkesedés határparitáson
Záhony kicsit misztikus településnek számított már akkor is, amikor arrafelé látszólag szabadon járhattunk-kelhettünk, miközben Hegyeshalom egyet jelentett a vasfüggönnyel. A kilencvenes évektől sem változott meg ez a kép, de az biztosnak látszott, hogy aki megszerzi Kelet kapujának a kulcsát, az páratlanul nagy kincsre talál.
Középről az élre
Az idei tavasz a regionális szolgáltató központok virágzásának időszaka. Április folyamán több cég is jelezte, hogy több száz fős centrumot telepít Magyarországra, és a már itt működők bővítését is tervezik. S a központlétesítési lendület talán újabb vállalatokat is magával ragadhat. Mindez pedig nem pusztán a magyarországi működőtőke-befektetések statisztikáját javítja, hanem pozitívan hat a hazai foglalkoztatottsági mutatókra és hozzájárul az ország ismertségének növeléséhez is.
Közös a média
Nem volt tankönyve, nem volt etalonja, nem volt másolható példatára a cégtulajdon működtetésének a tizenöt évvel ezelőtti átalakuló társadalomban. A másfél évtizede indultak közül sokaknak derékba tört a pályája, mások bedobták a törölközőt, s nem kevesen ismét "felcsaptak" alkalmazottnak. Voltak, vannak, akik nem diktáltak maguknak eszeveszett növekedési tempót, megint mások óriásokká növelték, a top100-ba, a top10-be vezették vállalkozásukat. Ezúttal a tizenöt évnyi, látszólag nyúlfarknyi történelem két újabb tanújához, Arató Andráshoz és Wossala Györgyhöz kopogtattunk be.
Pénzt, de honnan?
A Piac és Profit "Pénzt, de honnan? roadshow-jának utolsó állomásán, a Közép-Magyarország Régióban, Budapesten is teltház volt. A tavaly szeptemberben útnak indított konferenciasorozat sorra látogatta a régiókat, hogy a kis- és középvállalatoknak, illetve az önkormányzatoknak bemutassa a rendelkezésre álló összes olyan támogatást, számukra készült finanszírozási konstrukciókat, pénzügyi módszereket, korszerű infokommunikációs megoldásokat, amelyek segítségével versenyképesebbekké, tőkeerősebbekké válhatnak. A roadshow célja a legfrissebb információk átadásán túl a regionális szemléletmód elterjesztése volt.
Magánkórházak választása
"Minőségi szolgáltatás a betegek teljes körű kiszolgálására" - ezzel nyitották meg Pest megyében 1998 szeptemberében az első és azóta gyakorlatilag utolsó hazai magánkórházat. Bár a Magyar Magánkórházak Egyesülete tucatnyi tagot számlál, a többiek inkább egy-egy területen kimagasló ellátást nyújtó szakklinikák. A kormány egészségügyi reformelképzelései azonban mindenképpen serkentőleg hatnak majd a magánvállalkozásokra.
Vadlesen
Európában bizonyítottan itt, a Kárpát-medencében találni a legjobb feltételeket mind a vadgazdálkodáshoz, mind ahhoz az életmódhoz, hobbihoz, sporthoz, amelyet a vadászat kínál. Hosszú idő óta kizárólag szakmai alapon folyik e területnek a szabályozása. A vadgazdálkodás hivatásosai, továbbá az erdészetek, az egyesületek békésen megférnek egymással, együtt építenek, fektetnek be, alakítanak ki vállalkozásokat.
Madárinfluenza-károk
A madárinfluenza miatt eddig összesen 18-20 milliárd forintos kár érte a hazai baromfiágazatot. Az unió állásfoglalása szerint azonban kárpótlásra csak azok a gazdák jogosultak, akiknek le kell ölniük az állataikat. Azok, akik a piac összeomlása következtében "csak" csődbe mentek, nem. Magyarország legkedveltebb turisztikai célpontjait eddig közvetlenül nem érintette a halálos kór és réme, de a veszély fennáll.
Kívül tágasabb
A közhasznú társaságoknak leáldozott a július elsejével életbe lépett, gazdasági társaságokról szóló új törvénnyel. Sokan, sok helyütt az országban most törik a fejüket, hogyan tovább. A kisbéri példát érdemes megismerni minden megoldáskeresőnek.
Új szelek
Az elmúlt másfél évtizedben sokat változott a vállalati nyelvoktatási piac. Ma már nem az általános nyelvtanfolyamok a keresettek e téren, hanem a speciális, az adott munkához nélkülözhetetlen tudást igénylik. A kínálat széles, a minőség - és így az ár is -erőteljesen változó.
Szakképzés "multisan"
A nemzetközi nagyvállalatok letelepedése és helyben maradása jelentősen függ egy adott térség munkaerő-ellátottságától. Egyes cégek nem ülnek ölbe tett kézzel: az állami oktatási politikától függetlenül, ágazati összefogásban kinevelik a számukra létfontosságú tudással rendelkező munkatársakat. Az ilyen szakképzési iskolában végző fiatalok gyakran már a záróvizsga előtt kapnak állásajánlatokat.
Az alumínium ára
Tartós, környezetkímélő, a 21. század gazdaságának a szimbóluma az alumínium. Az utóbbi négy évben azonban folyamatosan nő a világpiaci ára, és elemzők szerint az idén éri el a csúcspontját. A könnyűszerkezetű épületek vagy más, alumínium építési elemek azonban Magyarországon mégsem drágulnak olyan mértékben, hogy az visszafogná e korszerű technológia terjedését.
Kockázatos flottabővítések
A hazai fuvarozók harmadik éve fejlesztik járműveiket, a szolgáltatásaik minőségben nem maradnak el a nyugati versenytársakétól, árban pedig jobbak azokénál. A szlovákok, románok és lengyelek azonban olcsóbbak nálunk, és egyre nagyobb veszélyt jelentenek a hagyományosan magyar piacokon is. A megrendelők pedig igencsak tisztában vannak a túlkínálattal, így mindent elkövetnek az árak még további csökkentéséért. Miközben az üzemanyagárak rendkívül kiszámíthatatlanok. Mi lehet a megoldás?
Áltudományból szakma
A múlt hónapban az Akadémiai Könyvkiadó gondozásában jelent meg magyarul a projektmenedzsment szakma alapművének számító PMBOK Guide. A könyvbemutatón részt vett Greg Balestrero, a nemzetközi Projektmenedzsment Intézet vezérigazgatója is, akivel együtt értelmezzük a projektmenedzsment szakma helyét, értelmét.
Csúcsévjárat született
Bár tavasszal még úgy tűnt, a gyengébb 2004-es és 2005-os évjárat után 2006-ot is szívesebben felejtenék el a borászok, a nyárutó gyönyörű időjárásának köszönhetően fantasztikusan jó borok születtek idén.
Felfutó üzletág
Nem csak a beszerzési kedvezmény vagy a kedvezőbb könyvelési lehetőség miatt érdemes a cégautókat flottakezelőre bízni. Sokkal inkább azért, mert az ügyfél így minden, az autó üzemeltetésével kapcsolatos tehertől megszabadul. A magyar piacot az elemzők mintegy 25-30 ezresre becsülik - ennyi gépjármű fut ilyen konstrukcióban az utakon -, és a fellendülés szakaszában van. A verseny azonban a szolgáltatók között kíméletlen, és többek szerint az így adott árengedményeknek meglesz még a böjtje.
Európa Hongkongja
Az első kínai kereskedők mintegy tizenöt éve érkeztek Magyarországra. Ma már a becslések szerint minden magyar városban jelen vannak, és üzleteik száma mintegy háromezer-ötezer. A pontatlanság abból adódik, hogy a hivatalos és a nem hivatalos adatok között nagyságrendiek a különbségek. Ami biztos, hogy a kínai boltok és piacok a hazai kereskedelemből jelentős részt hasítanak ki maguknak. Különösen igaz ez a hagyományos cipő- és ruhaiparban, illetve vendéglátásban. De hamarosan számolni kell kínai termékekkel az elektronikában, sőt az autógyártásban is!
Kormánynegyed születik
Mágnesként vonzza majd minden bizonnyal mind az ingatlanfejlesztőket, mind a leendő bolttulajdonosokat és a lakáspiacon érvényesülni vágyó magánbefektetőket a megálmodott kormányzati negyed és környéke. Egy ekkora, a maga nemében párját ritkító beruházás új belváros, "city" kialakulását eredményezi.
Túlélési esélyek
Három vállalkozás háromféleképpen éli meg a legújabb idők történéseit. A versenyképesebbé válás helyett a versenyben maradásért küzd a műgyantát gyártó és épületek padlózatára felvivő cég, a kiváló borvidék családi és szövetkezeti vállalkozása, valamint a látszólag felkapott idegenforgalmi térség neves szállodája.
Gyógyszert a gyógyszertárból?
Patikusok élőlánca, a kamara tiltakozása, a betegek együttérzésére apelláló "felvilágosítási" akciók kísérték a gyógyszer-kereskedelem szigorú szabályainak enyhítését. A két legfontosabb idei változás, hogy könnyebb lett gyógyszertárat nyitni, és közel háromszáz készítményt immár patikán kívül is lehet forgalmazni. Ez utóbbi lehetőséggel azonban egyelőre kevesen élnek, és azt is inkább még csak számolgatják a lehetséges befektetők, hogy jó üzlet-e gyógyszertárat üzemeltetni.
Figyelem, Gt.!
A tavaly július elsején életbe lépett új társasági törvényt és cégtörvényt a hatálybalépés után alakult új társaságoknak már kezdettől alkalmazniuk kellett, a régiek azonban 2007. szeptember elsejéig majdnem másfél évet kaptak arra, hogy áttérjenek az új szabályozásra. Az új Gt. néhány rendelkezésére azonban nem árt már most figyelemmel lenni.
A felelősség útvesztőiben
Ha fogyasztóvédelemről hallunk, általában vásárlóra vagy megrendelőre gondolunk, akit különféle jogszabályok védenek, nehogy büntetlenül kár érje őt. Ritkábban esik szó arról, hogy milyen kockázattal jár egy-egy vállalkozás számára, ha nem körültekintően jár el a piacon.
Fürdőnagyhatalom
Hazánk gyógyvíznagyhatalom. Azzá teszik geotermikus adottságai. Befektetői szemszögből nézve azonban ezeknek az adottságoknak a hasznosítása még jelentős fejlesztési lehetőségeket rejt magában. Fürdőink jelentős része ősztől tavaszig zárva van, pedig a turizmus e sajátos területén általában kisebb a szezonalitás, ráadásul már nem is csak a külföldi, hanem egyre inkább a hazai vendégek jelentenek biztos, folyamatosan növekvő fizetőképes keresletet az ágazat számára.
Az üzleti etika ünnepe
Ismét Siófokon, az E-Magyarország, e-kormányzat" kétnapos konferencia keretében került sor a hetedik Üzleti Etikai Díjátadó Gálára. A lélekemelő ünnepség előtt elkötelezett dialógus zajlott az üzleti döntéshozók felelősségéről a klímaváltozás és a fenntartható fejlődés témájában.
Még mobilabban!
A WiMax egy újabb drót nélküli technológia, amely világszerte komoly lehetőségeket tartogat az internetes lefedettség növelésében. Bár standardok még nincsenek, sikeresen működő modellek már léteznek. Ennek ellenére az új technológia hasznosulásával és elterjedésének időpontjával kapcsolatosan a szakértők körében is sok a kérdőjel.
Támogatott kutatások
Hatalmas lehetőségek várnak a magyar vállalatokra a kutatás-fejlesztés területén. Ugyanis nemcsak a piaci előnyök nyilvánvalóak itt, hanem a pénzügyiek, adózásiak is. Mégis, csak alig néhányuk veszi a fáradságot, és néz utána, hogy mekkora összeget tudna évente megspórolni, ha K+F szempontjából is optimalizálná tevékenységét.
Programozott vízió
Az üdülési szezon meghosszabbítása, akár tizenkét hónapossá változtatása legfőbb üdülőparadicsomunk, a Balaton-vidék esetében most válhat valósággá, ugyanis a legfontosabb "kellékről", a jelentékeny és koncepciózus beruházásról immáron van, aki gondoskodik.
A szerethető "adó"
Már hatályos, május végétől pedig "működik" az a törvény, amelyik a bor utáni járulékfizetést szabályozza. Évente kétszer kell csak leróni ezt a pénzt, mégpedig akkor, amikor a vállalkozók már rendelkeznek bevétellel. Két további szabály is része a megújított törvénynek: a befolyó pénz 40 százaléka a minőség-ellenőrzésre, 60 százaléka a marketingre költendő.
Kicsiknek és nagyoknak
Míg a külföldi nagyvállalatoknál az outsourcing ma már része az üzleti kultúrának, a hazai cégek most ismerkednek ezzel a lehetőséggel. A legnagyobb szolgáltatók évekkel ezelőtt felfutást prognosztizáltak, ám az igazi nagy boom mind ez ideig elmaradt. Egyes ágazatokban, különösen a középvállalatok körében, azonban folyamatosan és dinamikusan bővül a piac.
Integráló ágazat
Tavaly év elején sokan azt hitték, hogy a gazdaság húzóágazata lesz az építőipar az egy évvel korábban elért 16,1 százalékos, kiugró növekedésére alapozva. Majd ezek után, tíz éve először, csökkent az iparág termelése, bár az elemzők stagnálásra számítottak. S miután az ágazat szerződésállománya is elmarad - több mint 10 százalékkal! - az egy évvel korábbitól, idén senki nem számít jobb esztendőre, bár az Európai Unió pályázatain elnyert pénzből megvalósuló beruházások kedvező hatása talán már a második félév végefelé érezhető lesz.
Magyar-orosz reneszánsz
Oroszország az európai uniós csatlakozás után is nagy jelentőségű Magyarország számára: külkereskedelmi forgalmunk tekintélyes hányada ezen a közel 144 milliós piacon bonyolódik le, energiaszükségletünk túlnyomó részét Oroszországból szerezzük be, például a felhasznált földgáznak mintegy nyolcvan százalékát. A kilencvenes években a két ország között egyre hűvösebbé váló viszony és a gazdasági kapcsolatok ezzel járó sorvadásának tendenciája 2003-tól megfordult, a politikai-diplomáciai kapcsolat szinte szívélyessé vált, a gazdasági lehetőségek pedig igencsak ígéretesek.
Újkeresők
Az Európa 500 leggyorsabban fejlődő, legtöbb új munkahelyet teremtő cégének járó díjat 2006-ban elnyert Cason Mérnöki Zrt. vezetősége és munkatársai megszállott fejlesztők. A néhány magyar mérnök szellemi tőkéjéből kivirágzó - ma már évi kétmilliárd forintos forgalmat lebonyolító - cég sikerei hátterében a bátorság és a kihívás keresése húzódik meg. Elsősorban a világon még nem megoldott műszaki problémákra keresik a választ. Ahhoz is el kellett telnie néhány évnek, hogy rájöjjenek, a fejlesztések során keletkezett termékek nem csak a célprojektben hasznosíthatók: megfelelő csomagolásban komoly piaci lehetőségeket rejtenek magukban.
Versenyfutás
A futár-, expressz-, kiscsomag-, azaz a CEP-piac - a rövidítés a courier, express, parcel szavak kezdőbetűit rejti - mind a világon, mind Magyarországon rendkívül koncentrált. Nálunk az első hat cég lefedi mintegy a kétharmadát. S miközben az igények dinamikusan nőnek e szolgáltatások iránt, a verseny valamennyi piaci szereplőt többek között a küldemények útjának internetes nyomon követésére és logisztikai bázisaik bővítésére kényszeríti.