A kormány ismét meglepett bennünket

A tegnapi zuhanás a magyar tőzsdén nem az első és talán nem is az utolsó volt, amely a kormányzati kommunikáció és intézkedések miatt következett be. A tegnapi zuhanás érdekessége az volt, hogy a piac a legrosszabb forgatókönyvet kezdte el árazni a részvényekben.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetközi hírek

USA:

- Nap végére elmúlt a kezdeti ijedtség az amerikai tőzsdéken, az indexek nap végére elérték a pozitív tartományt (Dow +0,1%; S&P +0,4%; Nasdaq +0,6%). A Dow végül 11.357 ponton, az S&P 1.218,7 ponton fejezte be a kereskedést. A nap nagy vesztese a Boeing lett.
- A nyitást követően a vártnál jobb makrohírek ellenére nagy mínuszba lendültek az amerikai részvényindexek. A hangulat ezt követően azonban fokozatosan javult, és az indexek hamar meghaladták a keddi zárószinteket.
- A tegnapi nap makrohírei alapvetően pozitív meglepetéssel szolgáltak. Vártnál nagyobb mértékben 435 ezer főre csökkent a friss munkanélküli-segély kérelmek száma múlt héten, és erősen megközelítette a több mint 2 éves mélypontot (427 ezer). A tartós kérelmek alakulása is jobb lett az előrejelzéseknél.
- Az októberi import árindex 3,6%-ra emelkedett év/év alapon, a vártnál kisebb mértékben. Az elemzői konszenzusnál kisebb lett a 44 milliárd dolláros külkereskedelmi hiány szeptemberben, a költségvetési hiány pedig a vártnak megfelelő 140,4 milliárd dollár lett októberben.
- A nap vesztese a bluechipek közül egyértelműen a Boeing lett, mely 3,15%-os mínuszban zárt, és ezzel messze a Dow leggyengébben teljesítő tagja lett. A repülőgép-gyártó bejelentette, hogy felfüggeszti az új 787 Dreamliner tesztrepüléseit, miután az egyik ilyen gépnek kényszerleszállást kellett végrehajtania. Az új Dreamliner gépek már több éve csúszásban vannak, már a próbarepülések megkezdése is sokszor elhalasztásra került. A befektetők elbizonytalanodtak, hogy mikor kerülhet piacra az amúgy nagy várakozásokkal (és megrendelésekkel) övezett új típusú Boeing gép.
- A bankpapírok viszont élen jártak, a Bank of America 2,4%-ot, a JPMorgan 1,8%-ot erősödött. Az S&P szektorindexei közül az olaj és a pénzügyi szektor teljesített a legjobban.
- A Cisco a várt 40 centes részvényenkénti eredményt alulmúló 34 centes EPS-e elbizonytalanította a befektetőket. A menedzsment ráadásul csökkentette a jövőre vonatkozó prognózisát is, amire különösen érzékenyen reagál a piac. Az internethálózat működtetésében kulcsszerepet játszó vállalat árfolyama 12,6%-ot esett a tőzsdezárás utáni OTC piacon.
- A General Motors újabb nyereséges negyedévet zárt a tegnap közölt gyorsjelentése alapján, ami sorozatban már a harmadik pozitív szaldós negyedév.
- Ma kezdődik a G-20 kétnapos ülése a dél-koreai Szöulban. Valószínűsíthetően éles viták bontakozhatnak ki a Fed 600 milliárdos pénzkínálat bővítő intézkedéséről, hiszen a korábbi G-20 találkozón az országok megállapodtak, hogy nem alkalmazzák a devizaleértékelés eszközét a gazdaságuk egyoldalú megerősítéséhez. A Fed lépése, ha nem is közvetlenül ezt a célt szolgálta, erősen vitatható, hogy a megállapodással összeegyeztethető-e. Obama elnök már az ülés előtt védekezésre kényszerült, a sajtónak eljuttatott közleménye szerint az USA úgy teheti a legjobbat a világgazdaságnak, ha saját gazdaságát megerősíti. Eszerint a Fed döntése a világgazdaságot is segíti.

Olaj és arany:

- Az olaj árfolyama tegnap 88 dollárig emelkedett a vártnál jobb olajkészlet-adatokra, holott a dollár továbbra is inkább az erősödés irányába mutatott. Ma reggel folytatta az emelkedést a fekete arany árfolyama, és jelenleg már 88,4 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal jelentése szerint 3,3 millió hordóval csökkent a kőolajkészletek állománya, a várt 1,5 millió hordós emelkedéssel szemben. A benzinkészletek az elemzői konszenzus által várt 1 millió helyett, 1,9 millió hordóval szűkült.
- Az arany árfolyama tegnap 0,8%-kal újra 1.400 dollár fölé emelkedett. Ma folytatta a hegymenetet a nemesfém, és jelenleg már 1.407 dolláron kereskednek az arany unciájával.

Távol-Kelet:

- A legtöbb ázsiai index a pozitív tartományban tartózkodott ma reggel (Nikkei +0,3%, Hang Seng +1,3%, Shanghai Composite +1,3%, Kospi -2,7%, All Ordinaries +0,6%).
- Az élelmiszeráraknak (+10%) köszönhetően két éve nem látott mértékben, 4,4%-kal nőtt az infláció októberben Kínában, ami felerősítette a kamatemelési várakozásokat. A szeptemberi érték még csak 3,6%, a piaci várakozás októberre 4% volt. A termelői árindex 5%-kal nőtt. A piaci szereplők arra számítanak, hogy 2011 vége előtt még három kamatemelésre kerül sor, valamint a bankok kötelező tartalékrátája is tovább növekedhet 1-1,5 százalékponttal, ami akár 5%-os erősödést is okozhat a jüanban. Utóbbi nem meglepő, mivel ma reggel a kínai hatóságok már új rekordra (6,6242-re a szerdai 4,6450 után) engedték a jüant a dollárral szemben. A dollár +/- 0,5%-ot mozdulhat el ettől a paritástól.
- 10,3%-kal estek a géprendelések Japánban szeptember folyamán, miután augusztusban még 10,1%-os növekedést regisztráltak és az elemzői várakozás csak 9,7%-os csökkenés volt. Eközben a nagykereskedelmi árak 0,9%-kal emelkedtek éves szinten.
- A szeptemberi 5,1%-ról meglepő módon 5,4%-ra nőtt a munkanélküliség Ausztráliában, míg a piac stagnálásra számított. A kiábrándító adat következtében csökkent annak a valószínűsége, hogy a jegybank tovább emeli a kamatot.

Devizák:

- Napon belül elesett az 1,373-nál található támasz a dollárban, de zárásra visszakapaszkodott a szint fölé. A hajnali órákban is a támasz felett oldalaz a kurzus.
- Folytatta a gyengülést a jen, az árfolyam áttörte a 82-nél található ellenállást, és a 82,9-es szintet is megérintette napon belül. Zárásra 82,2-ig süllyedt vissza a kurzus.
- A forint piacán stagnálás tapasztalható, 274 környékén oldalaz az árfolyam.

Határidős piacok:

- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

A kormány ismét meglepett bennünket. A tegnapi zuhanás a magyar tőzsdén nem az első és talán nem is az utolsó volt, amely a kormányzati kommunikáció és intézkedések miatt következett be. A tegnapi zuhanás érdekessége az volt, hogy a piac a legrosszabb forgatókönyvet kezdte el árazni a részvényekben. Azt, hogy a különadó, ha kisebb mértékben is, de fennmarad örökre. Ráadásul azt sem vette figyelembe, hogy részleges ellentételezésként megjelenik a társasági adó 19%-ról 10%-ra csökkenése. Így a negatív hatás jelentős része eliminálódna. Vagyis fundamentális megközelítésben nem volt indokolt a részvényárfolyamok ilyen mértékű zuhanása tegnap. Azokat leginkább az hajtotta, hogy a befektetők a magyarországi adókörnyezet (szabályozói környezet) kiszámíthatatlansága miatt inkább tovább állnak a magyar piacról. Így ma a megnyugvás közepette újra erősödhetnek a részvényárfolyamok, de ne számítsunk arra, hogy a magyar piac a közeljövőben utoléri nemzetközi társait. Vegyük tudomásul, hogy a magyar piac lemaradó.

Vállalati hírek

2012 után is megmaradhatnak a speciális adók

Bár a parlament azt szavazta meg, hogy a speciális válságadók csak 2012-ig lesznek érvényben, a 2014-ig érvényes költségvetési tervben, mely a parlament honlapján olvasható, az látható, hogy még 2014-ben is számolnak ezekből az adókból származó bevételekkel.

Tegnap a kormányszóvivő elmondta, hogy tárgyalásokat folytatnak a cégekkel azzal kapcsolatban, hogy 2013-tól új adók kerüljenek bevezetésre. Egyelőre nem világos, hogy ezek az új adók csak 2 évig lennének érvényben,vagy örökké. Pillanatnyilag úgy tűnik, hogy az adók jellegüket tekintve olyanok lennének, mint a mostani válságadók, csak mértékük lenne a mostani fele.

Az adókból tervezett bevételeket és a tőzsdei vállalatok által fizetendő összegeket egy táblázatban foglaltuk össze. A terv azt sugallja, hogy a kormány 2 évvel szeretné meghosszabbítani ezeket az adókat, azonban mértékük csökkenne. A MOL esetében az értékelésre gyakorolt hatás 350-400 forint, a Magyar Telekom esetében 20 forint, az OTP-nél 50 forint részvényenként. Amennyiben a végtelenségig kell fizetniük a vállalatoknak ezeket az adókat, a hatás 3-4-szer nagyobb. Mint látható, ennél sokkal több árazódott be tegnap.

OTP vállalatelemzésünk összefoglalója

Ma reggel jelent meg angol nyelvű vállalatelemzésünk az OTP-ről A bankokat mindig a makrokörnyezettel együtt kell vizsgálni, és ez különösen igaz az OTP-re. Az OTP árfolyama az augusztus végi alacsony szintről az HUF/CHF keresztárfolyammal és a kamatszintekkel összhangban szépen jött felfelé az elmúlt időszakban. Ugyanakkor mindhárom visszaesett kicsit az elmúlt néhány napban, mivel továbbra is sok a bizonytalanság az államháztartás egyenlegét, valamint a különadók kifutását illetően.

Az OTP modellünkbe ezért csak egy kisebb mértékű különadót építettünk be. Mindezek fényében a korábbi Felhalmozásról Tartásra csökkentettük OTP ajánlásunkat, célárunkat azonban a korábbi 5.600 forintról 6.000 forintra emeltük.

Az Egis pénzügyi igazgatójával beszéltünk

Profitabilitás:

A javuló értékesítési mix dobhatja meg a bruttó marzsot, mely elérheti az 56,3-56,5%-ot a 2010/11-es pénzügyi év során (2009/10-es 5,1% után). A működési költségek éves szinten várhatón nem változnak jelentős mértékben. Az értékesítési és marketing költségek az árbevétel 23-24%-áttehetik ki jövőre (2009/10-es 23,7% után). A K+F költségek az árbevétel 9,0%-ára rúghatnak.

A 2009/10-es eredmény és a felülvizsgált következő évi számok azt sugallják, hogy pillanatnyilag nincs szükség az általunk prognosztizált számok felülvizsgálatára. Véleményünk szerint - főként hosszú távon- az Egis továbbra is vonzó befektetés. A pénzügyi igazgató újra biztosított arról, nem várható speciális szektoradó a gyógyszergyártók esetében. Az Egis K+F beruházásai jelenleg is mentesítik az Egis-t a 12%-os különadó befizetése alól. Az Egis a jövőben igyekszik megújítani termék portfólióját, ami a következő években jótékonyan hathat az árbevételre.

Ugyanakkor az új termékek nagyobb részaránya a termékportfólióban a vállalat marzsait is pozitívan befolyásolhatja majd. Minden export piacon ígéretesek a kilátások. Hosszú távon meghatározó lehet a Celltrion biogenerikus projekt. Bár az Egis profitabilitási paraméterei alacsonyabbak a régiós szektortársakénál, ami indokolttá tesz bizonyos diszkontot, továbbra is felhalmozásra ajánljuk a papírt.

Rövid hírek

- Elhalasztották Fellegi Tamás fejlesztési miniszter moszkvai útját. A Viktor Zubkov orosz miniszterelnökhelyettessel folytatandó tárgyalásokon a Surgut MOL részesedése is szóba kerül majd.
- RFV Menedzsment Kft. néven új leányvállalatot alapított az RFV, melynek feladata a csoport adminisztratív feladatainak átvétele. 2011. január 1-től minden alkalmazott a kft-hez kerül, mely a konkrét operációt végző leányoknak árbevétel arányában számláz. Az új leányvállalat 100%-ban az RFV tulajdona. Az új leány létrehozása a működés transzparensebbé tételét szolgálja, azonban az eredményre nem gyakorol hatást.
- 4.000 sajátrészvényt vett az RFV opciós programja számára 8.061 forintos átlagáron. A tranzakció után az RFV 18.142 saját részvénnyel és 94.000 részvényre szóló vételi opcióval rendelkezik.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo