Nemzetközi hírek
USA:
- A hétfőinél nagyobb korrekció rázta meg tegnap az amerikai részvénypiacokat, a vezető indexek mind mínuszban zártak (Dow -0,5%; S&P -0,8%; Nasdaq -0,7%). A Dow 11.346 ponton, az S&P 1.213 ponton zárt. A szállítmányozási, a pénzügyi és az olajszektor vezették az emelkedést.
- A Bank of America 2,6%-ot, a JPMorgan 1,1%-ot veszített értékéből, a pénzügyi szektor összességében 0,8%-os mínuszban zárt.
- A gazdasági hangulatindex novemberi értéke a várt alatti mértékben emelkedett, míg a nagykereskedelmi készletállomány 1,5%-kal nőtt szeptemberben, az előrejelzett szint felett.
- A Dean Foods a vártnál rosszabb eredményről számolt be tegnap, továbbá lemondott a cég vezérigazgatója. Az élelmiszeripari cég árfolyama 18%-ot zuhant a hírre.
- Folytatódik a felvásárlási aktivizálódás; a Chevron olajcég az Atlas Energy-re tett 3,2 milliárd dolláros ajánlatot, mely részvényenként 43,44 dollárt jelent. Az Atlas árfolyama 34%-kal 42,5 dollárra emelkedett. A Chevron árfolyama azonban a hírre 1,5%-ot esett, míg az Exxon Mobil-é 0,6%-kal tudott emelkedni.
- A nap érdekessége, hogy egy kínai hitelminősítő csökkentette az Egyesült Államokra vonatkozó hitelbesorolását, „A+"-ra a korábbi „AA"-s minősítésről. A minősítő véleménye szerint a kilátás továbbra is negatív, mivel a Fed 600 milliárd dolláros pénznyomtatása gyengíti a dollár értékét, és a lépés a hitelezők érdekeivel ellentétes.
- Ma számos fontos makroadat lát napvilágot az Egyesült Államokban, többek között a friss és tartós munkanélkülisegély kérelmek is. A statisztikát normál esetben csütörtökönként publikálják, ám a holnapi Veteránok Napja miatt előrehozták az adat közlését (ennek ellenére nyitva lesznek holnap is az amerikai tőzsdék).
Olaj és arany:
- 1,2%-ot esett az arany ára a dollárerősödés következtében. Jelenleg 1.397 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
- Az olaj árát is alaposan megrángatta a zöldhasú felértékelődése. Nagy volatilitás mellett végül 0,4%-os mínuszban zárt a kőolaj hordónkénti ára. Ma további 0,3%-os esést követően 86,45 dolláron kereskednek a nyersanyaggal.
Távol-Kelet:
- Nem volt egyértelmű irány a ma reggeli kereskedésben (Nikkei +1,4%, Hang Seng -0,8%, Shanghai Composite -0,7%, Kospi +1,1%, All Ordinaries -0,9%).
- Kína külkereskedelmi többlete 27,15 milliárd dollár volt októberben, miután az export 22,9%-kal, az import pedig 25,3%-kal nőtt éves szinten vagyis utóbbi immár felülmúlta a kivitelt. Figyelembe véve a hatalmas rendelkezésre álló készpénzállományt, a nagyobb kínai bankok kötelező tartlékrátáját 50 bázisponttal növelték a hatóságok.
- Éves szinten 35%-kal több autót értékesítettek Kínában az év első tíz hónapja során a helyi autógyártók szövetségének adatai szerint. Ezzel párhuzamosan a gyártás is 34,5%-kal bővült. Az előrejelzés szerint Kína marad a világ legnagyobb autópiaca.
- Japán kérői akadtak az Evian-nak. A WSJ értesülései szerint korai szakaszban vannak a tárgyalások a Danone és japán italgyártók között a palackos üzletág eladásáról, melynek ikonikus terméke az Evian. Az üzletág értékét 5-7 milliárd dollárra teszik piaci szakértők.
- A Hong Kong-i indexet a bankok és az ingatlanfejlesztők húzták le. Japánban éppen a bankok teljesítettek jól, mivel az FT egyik cikke szerint a G20 ülésen megszavazandó intézkedések elsősorban a nagy bankokra vonatkozik majd, melyek globális operációval rendelkeznek, így a japán bankokra valószínűleg nem igazán vonatkoznának az új a szabályok. A gyengülő jennek köszönhetően az exportőrök papírjai is a pozitív tartományba kerültek.
Devizák:
- Tegnap tovább erősödött a dollár, a reggeli órákban az 1,373-nál látható támasz állította meg az árfolyamot. A szint törése esetén folytatódhat az intenzív dollárerősödés.
- A jen piacán tegnap határozott gyengülést láthattunk, a 82-es ellenállás állította meg az árfolyamot.
- A forint tegnap felszúrt a 276-os ellenállásig, majd zárásra 274 forint környékére erősödött vissza.
Határidős piacok:
- Enyhe pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
A kínai kereskedelmi többlet 27,1Mrd dollár lett a várt 25 Mrd-dal szemben, vagyis az év eleji visszaesést követően újra magára talált. Ez azt sugallja, hogy továbbra is létezik a szimbiózis. Kína növekszik az export és a növekvő belső fogyasztás által (habár az utóbbi importtartalma elmaradt a vártól). A saját fogyasztásnövekedésen keresztül, ami 20% körül (fölött) jár, pedig segíti a világgazdaság recesszióból való kilábalást. Vagyis az adatnak örülnünk kell. Jobban csak akkor kellett volna örülnünk, ha az import a várt értéknél is jobban növekedett volna, vagyis jobban húzta volna a világ többi részét. Mindenestre így is azonnal a kínai infláció növekedésétől kezdtek félni a befektetők.
Vállalati hírek
Egis: A piaci várakozásnak megfelelő negyedik negyedéves eredmény
A FÁK kivételével minden piacon az általunk várt számokat hozta az Egis. A profitabilitást tekintve a bruttó marzs (55,7%) a vártnál (55,4%) jobban alakult. Az orosz előszállítások hatása az Egis esetében nem volt olyan jelentős, mint a Richternél. Ennek ellenére úgy gondoljuk, hogy az eredményszámok üzenete pozitív. Bár a vállalatnak nem sikerült teljesíteni saját célszámát (éves szinten 5%-os növekedés az árbevételben), a hazai piac értékesítése egyre jobban alakul. A kulcsfontosságú export piacok (Oroszország, FÁK és Kelet-Közép Európa) jól teljesítettek és hozták (esetenként felül is teljesítették) a vállalat által kitűzött célszámokat. Az Egis profitabilitási mutatói elmaradnak szektortársai mögött, azonban a fejlődés bíztató. A korábban vártnál gyengébb forintnak köszönhetően a vállalat növekedési tempója kevésbé lesz nyomás alatt a következő évben. Az év eleje óta látott jelentős árfolyamemelkedés ellenére az Egis továbbra is az egyik legolcsóbb régiós gyógyszerpapír és szektortársaival összehasonlítva továbbra is vonzó befektetési lehetőség.
Richter: Megemelt árbevétel várakozások a negyedéves eredmény után
Működési költségek és profitmarzsok:
Feltételezve, hogy a devizaárfolyamok a Richter szempontjából továbbra is kedvezően alakulnak (270 körüli EUR/HUF) a vállalat 60%-os bruttó marzzsal számol (korábban 58%), míg az EBIT marzs 20% körül alakulhat 2010-ben. A K+F költségek a 2010-es árbevétel 11-12%-át tehetik ki (korábban 12-13%).
A PregLem akvizíciója:
A vállalat konszolidációjára 4Q10-ben kerülhet sor, ami a K+F költségek megugrását jelenti majd a vonatkozó időszakban. A PregLem és a Grünenthal akvizíciója jelentős mértékben csökkenti majd a Richter készpénzállományát. Bogsch Erik vezérigazgató megerősítette, hogy hitelt kívánnak felvenni, hogy készpénzállományukat növeljék, azonban részleteket nem árult el.
Bár az első három negyedéves számok alapján akár emelhetnénk is éves várakozásainkat, a várhatóan növekvő K+F költségek miatt óvatosak maradnánk. Ezen kívül a negyedik negyedévben várhatóan nem lesz annyira kedvező az árfolyamok alakulása és az értékesítési mix sem, mint a korábbi időszakokban. Bár a két új akvizícióval kapcsolatban egyelőre sok a bizonytalanság, úgy gondoljuk, hosszú távon kedvezően befolyásolják majd a Richter eredményét.
Rövid hírek
- 1.458 saját részvényt vásárolt az RFV 8.189 forintos átlagáron menedzsment opciós programja számára. A tranzakció után az RFV 14.142 sajátrészvénnyel és 94.000 részvényre szóló vételi opcióval rendelkezik.