Nemzetközi hírek
USA:
- Mindkét irányba erősen kilengett az S&P és a Dow, a Fed-döntés bejelentését követő percekben, majd konszolidálódott a piac, és nem túl erős pluszban zártak az indexek (Dow +0,2%; S&P +0,4%; Nasdaq +0,3%). A Dow 11.215 ponton, az S&P 1.198 ponton fejezte be a kereskedést.
- A Federal Reserve a piaci várakozásoknak többnyire megfelelő, 600 milliárd dolláros kötvényvásárlási programot hirdetett, 2011 második negyedévéig. Az elemzői konszenzus a döntéssel kapcsolatban 500 milliárd körül mozgott, így csak minimális pozitív meglepetés érhette a piacokat. Többen úgy vélték, hogy a programban megjelölt összeget egy év alatt költi el a Fed, így az alig több mint féléves céldátum is enyhén pozitív meglepetés.
- A közlemény szerint csalódott a Fed a gazdasági kilábalási folyamatban, ezért nyúlt újra a pénzpumpa (quantitative easing) eszközéhez. A fogyasztás és a beruházás lassan élénkül, nem tudott talpra állni az ingatlanpiac, tartósan magas a munkanélküliség és az infláció továbbra is rendkívül alacsony. Utóbbi teret enged a pénznyomtatásnak, hiszen amíg nem értékelődik le a pénz, addig lehet bővíthető a kínálat.
- Szinte az összes szektor erősödött a piacon, az emelkedést a bankszektor vezette, mely a legnagyobb nyertese lehet a pénzkínálat bővítésének. A JPMorgan árfolyama 2,1%-ot, a Bank of America 1,1%-ot emelkedett. Jól teljesítettek a technológiai cégek is, a Cisco és a Hewlett-Packard, 2,3 illetve 2,1%-os emelkedéssel a Dow két legjobban teljesítő részvénye lett.
- Makrohírek terén sem volt hiány tegnap, melyek pozitív meglepetést okoztak megadva ezzel a pozitív alaphangulatot a Fed döntés előtt. A gépjárműeladások a vártnál jobban, 12,75 millió darabra emelkedtek októberben, melyből a hazai értékesítés 9,27 millió, ami szintén a vártnál magasabb érték. A hírre a Ford árfolyama 5,2%-kal 6 éves csúcsra, 15,2 dollárra emelkedett.
- Az ipari rendelésállomány 2,1%-kal emelkedett szeptemberben az előrejelzett 1,6%-kal szemben. Különösen jó hír, hogy az ADP intézet szerint a várt 20 ezerrel szemben 43 ezer fővel bővült a foglalkoztatottság októberben, és a szeptemberi eredetileg 39 ezres visszaesést utólag mindössze 2 ezerre módosították.
- A végleges adatok szerint 60 képviselői hellyel nyertek a republikánusok a Képviselők Házában, míg a Szenátus továbbra is az Obama elnököt támogató párté, a demokratáké marad.
- A General Motors kb. 10,6 milliárdos részvénykibocsátásra készül, nyilvános ajánlattétel (IPO) keretében. A 365 millió részvényt 26-29 dolláros árfolyamon készül eladni a tavaly csődbe ment, és állami többségi tulajdonba került autógyártó mamutcég. A lépés sikere esetén az amerikai állam a GM kisebbségi tulajdonosává válna, a jelenlegi 61%-os tulajdonhányadával szemben.
- Ma a Starbucks és a Kraft Foods publikálja negyedéves gyorsjelentését, valamint nyilvánosságra kerül a szokásos heti munkanélküliségi jelentés is.
Olaj és arany:
- A kőolaj ára a piacokhoz hasonlóan erősen kilengett, több tényező mozgatta az árfolyamot. Összességében azonban 1%-os pluszban zárt tegnap az olaj, majd ma további 0,7%-os emelkedést követően ismét új féléves csúcson, 85,3 dolláron tartózkodik az árfolyam.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal közlése szerint a várt 1,5 millió hordóval szemben 1,95 millió hordóval emelkedett a kőolaj készletek állománya az USA-ban, a múlt héten. A vártnál rosszabb hírt ellensúlyozta azonban, hogy közel 2,7 millió hordóval csökkentek a benzinkészletek, holott az elemzők stagnálásra számítottak. A Fed pénzpumpa szintén pozitívan hat a nyersanyag árfolyamára, bár nagyrészt már be volt árazva a döntés hatása.
- Az arany ára is hektikusan kilengett napon belül. 2% csökkenés után 1.325 dollárig csökkent a nemesfém unciánkénti árfolyama a Fed döntés előtt. Az ezt követő dollárgyengülés pozitív irányba mozdította az arany árát, így az visszaerősödött 1.350 dollárra, ma pedig már 1.354 dolláron kereskednek a nemesfémmel.
Távol-Kelet:
- Határozott optimizmus uralja a reggeli órákban a távol-keleti piacokat (Nikkei +2,2%; Hang Seng +1,4%; Shanghai +1,8%; Kospi +0,3%).
- A jó hangulat az exportorientált cégeket is a pozitív oldalra húzta, ráadásul a jen valamelyest gyengült is a tegnapi kereskedésben. A Canon 2,9%, a Sony 0,5%, a Toyota 2,3% pluszba lendült.
- A BHP Billiton 2,6%-ot erősödött, miután nyilvánosságra került, hogy a kanadai hatóságok blokkolták a Potash-ra tett felvásárlási ajánlatát.
Devizák:
- A tegnapi Fed bejelentést követően a dollár árfolyama erősen kimozdult a nyugalmi állapotból, és közel 200 pontot mozgott rövid időn belül. Zárásra végül lenyugodtak a kedélyek, és látványos gyengüléssel fejezte be a napot a tengerentúli fizetőeszköz. 1,413 közelében kereskednek a reggeli órákban a dollárral.
- A jen tegnap napon belül gyengülni tudott, de a hajnali kereskedésben már ismét erősödés jellemzi a japán fizetőeszközt. Az árfolyam 81 környékén mozog.
- A forint piacán korrekció kezdődött, és 272-ig gyengült az árfolyam.
Határidős piacok:
- Kis mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Megtörtént. A Fed 600 Mrd dollár friss pénzt önt a piacra az elkövetkező 8 hónapban. Ez 100 Mrd-dal több mint amit a piac várt. Mivel a szórás nagy volt a várakozásokban és inkább fölfelé mutató, ezért nem nevezhető nagy meglepetésnek a bejelentés. Sőt inkább a várakozásoknak megfelelő. Így nem meglepő, hogy az amerikai részvényindexek nem csináltak sok mindent a bejelentésre, legalábbis a nagy kilengéseken kívül. Szerintünk a lépés pozitív és meg fogja hozni a hatását a reálgazdaságban. Persze az még idő, s ezért arra számítunk, hogy a befektetők profitot realizálnak a hírre. Ez viszont egyelőre nem következett be, pedig korrekciós fázisban vannak az indexek. Sőt a dollár is az euróval szemben. Ennek ellenére elég félelmetes, hogy a hírre tovább tudott gyengülni a dollár. Szerintünk az elkövetkező 1-2 napban eldől az irány. Kiderül, hogy ez az erő tényleges erő-e vagy csak látszat. Mi még mindig a látszatra szavazunk, hiszen a dollárárfolyamába már beárazódott a fent említett monetáris lazítás. S technikailag is egy kis dollárerősödésnek kellene jönnie. Lehet, hogy a tegnapi akció, csak az október 15-i lokális csúcs tesztje volt, s így egy dupla csúcs formáció van kialakulóban. Az elkövetkező napok eldöntik.
Vállalati hírek
Magyar Telekom: A vártnál jobb harmadik negyedéves eredmény
A harmadik negyedéves eredmény fokozatos javulásra utal, mivel a bevételek és az EBITDA csökkenésének mértéke az előző negyedévekhez képest lassult. A vállalat javított 2010-re vonatkozó kilátásain. A menedzsment arra számít, hogy a korrigált árbevétel csökkenése 6% körül alakul (a korábbi várakozás 6-8% volt), míg a korrigált EBITDA-ban 7%-os visszaesésre számít a vállalat (korábban 7-9%). Ezen kívül a kormány megszorító intézkedései, melyek a bevételeket és az EBITDA-t elvileg 5-7 milliárd forinttal csökkentenék, 2010-ben kevésbé éreztetik hatásukat, mint az elkövetkező évek során. Ugyanakkor a harmadik negyedéves eredmények és a 2010-es előrejelzések nem tartalmazták az idénre várható 27 milliárd forintos válságadót.
Az adó az egyéb kiadások között kerül kimutatásra, így a negyedik negyedéves EBITDA-t már jelentős mértékben befolyásolja. Mindent egybevetve a harmadik negyedéves számok minden szegmensben javulást mutatnak, a jövőben azonban a válságadó beárnyékolja majd a talpra állást. A bevételek csupán 3,3%-kal csökkentek éves szinten, ami jobb, mint a második negyedéves 6,6%-os, illetve az első negyedéves 7,5%-os visszaesés. A vezetékes szegmens a vártnál jobban teljesített, köszönhetően a televíziós bevételek 25%-os növekedésének. A korrigált EBITDA (mely nem tartalmazza a 0,6 milliárd forintos végkielégítéseket és a 0,7 milliárd forintos vizsgálati költséget) éves szinten 2,9%-kal csökkent. A költségmegtakarításnak köszönhetően a korrigált EBITDA-marzs 44,4%-ra javult a második negyedéves 42% és a 2009 harmadik negyedéves 44,2% után. Az alacsonyabb értékcsökkenés és nettó pénzügyi ráfordítás (az alacsonyabb devizaveszteség és átlagos kamat miatt), valamint a kisebb adóteher miatt a nettó profit 7,7%-kal nőtt éves szinten.
PannErgy: Várakozásoknak megfelelő, jó eredmény
A harmadik negyedévben a PannErgy eredménye újra a pozitív tartományba fordult, s elérte a 127 millió forintot, amely felülmúlja az Erste várakozását (110 millió Ft). Amíg a geotermia még mindig pénzégető üzlet, hiszen negyedévente 87 millió Ft-os veszteséget hoz össze, addig az „alaptevékenység" biztosítja a cég fejlődését.
Számunkra úgy tűnik, hogy a jó teljesítmény biztosítva van azáltal, hogy a Pannunion új HACCP szabványt vezet be. Így a gyártási folyamat jobban kontrollálható lehet. Ez viszont több megrendeléshez vezethet, mint ahogy az elmúlt negyedévekben láthattunk is egy jelentős volumennövekedést. Így az erodálódó bruttó marzsok ellenére az árbevétel is erős tudott maradni, miközben a eredmény sorok pozitív meglepetésekkel szolgáltak. Annak ellenére, hogy pozitív publikált eredménnyel találkozunk, nem várunk jelentős árfolyamhatást.
Richter: Bogsch Erik további részleteket árult el a Grünenthal akvizícióval kapcsolatban
A Richter tegnap jelentette be, hogy megvásárolja a német családi vállalkozásként működő Grünenthal fogamzásgátló portfolióját. A vételár 236,5 millió euró. A Grünenthal értékesítésének árbevétele Dél-Amerika nélkül tavaly elérte a 72 millió eurót. Ebből Németország részesedett a legnagyobb mértékben (70%). A portfolió, mely hét márkát tartalmaz, nagyszerűen kiegészíti a Richterét. A vállalat vezető márkája a saját fejlesztésű Belara. Mint megtudtuk, a Grünenthal portfoliója már „beérett", ami a következő évek árbevételének növekedését kérdésessé teszi. Ennek következtében óvatosak maradunk és úgy véljük, hogy a bevétel erózióját néhány, eddig kevésbé jelentős piacon történő térhódítás ellensúlyozhatja mind az EU-15-ben, mind az EU-9-ben. Az akvizíció következtében mind az árbevétel, mind a marketingköltségek nőnek majd (kb. évi 15 millió euró az ezzel kapcsolatos árbevételben és marketing költségben). Ugyanakkor az akvirált termékek profit-marzsa a Richter álagánál magasabb (a megszerzett portfolió átlagos bruttó marzsa meghaladja a 80%-ot, és ha a Richter a gyártást is integrálja, ez várhatóan tovább javul majd). A Richter készpénzállománya továbbra is jelentős és lehetővé tenné az akvizíció finanszírozását, azonban a vállalat hitelt tervez igénybe venni a tranzakció finanszírozásához.
Bár számok nélkül nehéz megítélni az akvizíció pénzügyi hatását a Richter eredményére (a vállalat ígéretet tett arra, hogy következő, 2011 februárjára várható jövő évi prospektusában további részleteket közöl), a tranzakciót pozitívnak tartjuk. A termékportfolió megszerzése nagyon jó stratégiai lépésnek bizonyulhat a Richter szempontjából. Ez a tranzakció kitűnően kiegészíti a korábban bejelentett PregLem akvizíciót, számos szinergiát lehetővé téve az újonnan kiépítendő nyugat-európai értékesítési hálózatban. A veszteséges PregLem-mel szemben ez a tranzakció már a kezdetektől nyereséget termel a Richter számára.
Rövid hírek
- Leállította mantovai finomítójában a termelést a MOL a tervezett két hetes karbantartási munkák miatt. Árfolyamhatásra nem számítunk.
Makrogazdasági hírek
- A Standard and Poor's nemzetközi hitelminősítő negatív kilátással megerősítette Magyarország "BBB-/A-3" besorolását. A befektetésre még ajánlott kategória leggyengébb minősítésének fenntartását azzal indokolta az S&P, hogy a Magyarországnak előnye származik abból, hogy viszonylag fejlett gazdaságnak számít, továbbá nagy és versenyképes az exportszektora. Ugyanakkor a kormány közelmúltban bejelentett, az államháztartási hiány csökkentését célzó intézkedései nem fenntartható módon javítják az államháztartás finanszírozását, ami veszélyes a jövőre nézve.