Munkaerőpiac cikkek
Az új munkahelyek felét a közmunka teszi ki
A vártnál kedvezőbb lett a szeptember-novemberi munkanélküliségi ráta - hívták fel a figyelmet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissen közölt adatait kommentálva az ING Bank, a Takarékbank és az Erste makroelemzői, akik szerint tovább csökkenhet a munkanélküliség.
A nyelvtudásunk hiánya áll az álmaink útjában
A magyarok többsége szerint álmai munkahelyének megszerzése érdekében sokkal jobban kellene beszélnie angolul, míg 20 százalékuk inkább el sem megy az interjúra, ha az angol nyelven zajlik – derült ki a Bar-ANGOL legfrissebb kutatásából.
Most érdemes állást keresni
Januárban számos új pozíciót hirdetnek meg a cégek, így aki most keres új állást, jó eséllyel indulhat a munkaerőpiacon. Az álláskeresőknek szolgálunk most jó tanácsokkal.
Akinek jó szakmája van, kedvére válogathat
Most már egyértelműen kijelenthető, elmúltak azok az idők, amikor a cégek kedvükre szemezgethettek a jelöltek között. Eljött az “álláskirályok kora”, ahol a keresett végzettségűek kedvükre válogathatnak az álláslehetőségekből. Egy jelenleg is munkában álló szoftverfejlesztő heti átlagban 4 új állásajánlatot kap – és ez a trend jövőre csak erősödni fog. A már stratégiai méretű munkaerőhiány enyhítéséhez az eddig hátrányosan kezelt csoportok bevonására és integrálására van szükség.
Ki fog itt dolgozni? A többség már dobbantana
A megkérdezettek túlnyomó többsége bármikor külföldre költözne, és akár tíz évnél is tovább maradna, ha felajánlanának neki egy állást, derül ki a The Network, a Boston Consulting Group és a Profession.hu kutatásából. Az egészségügyből legtöbben Németországba költöznének, míg az informatikusok és a szolgáltatási szektorban dolgozók körében Kanada is népszerű.
Tapasztalat vagy diploma?
Előnyben részesítik a magyar munkáltatók a szakmai gyakorlattal rendelkező pályakezdőket – derül ki a Profession.hu 2015-ös kutatásából. Hazai viszonylatban nincsenek jó helyzetben a diákok, hiszen a friss diplomásoknak szóló álláshirdetésekben gyakran 1-3 év munkatapasztalatot várnak el a cégek. A megoldást a gyakornoki programok jelenthetik.
Külföldön dolgozna? Egy szakma azért nem árt
Továbbra is vonzó a magyarok körében a külföldi munkavállalás. Habár a statisztikai adatok szerint legnagyobb arányban felsőfokú végzettséggel vágnak neki a nagyvilágnak a munkakeresők, közülük csak kevesen tudnak saját szakmájukban elhelyezkedni. Ennek a fő oka, hogy az elméleti tudás helyett Európa-szerte nagyobb igény mutatkozik a jól képzett, gyakorlatias szaktudással rendelkező munkaerőre.
Jó előre kell tervezni, és meglehet a 235 ezer nettó
Nem elérhetetlen az áhított bér a pályakezdők számára a Metropolitan Főiskola szerint, hiszen jó esetben egy karrier nem a diploma kézbevételével kezdődik. Viszont érdemes már jó előre eltervezni, hogyan akarunk érvényesülni.
Mitől lesz "jó" egy munkahely?
A Mapei Kft. az 50-250 fő közötti vállalati kategóriában elnyerte a Legjobb Munkahely címet. De mitől legjobb egy munkahely? Hogyan motiválják a munkatársakat? Mit csinálnak másként?
Függőséget okoz a közmunka
Több akut, rendszerszintű működési zavar és rugalmatlanság érzékelhető az ombudsman szerint a közfoglalkoztatásban, a kiszámíthatatlanságot magukban hordozó elemei vannak, például a képzés figyelmen kívül hagyja a helyi igényeket, valamint lehetetlen a jó teljesítmény és a szaktudás anyagi elismerése - közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala az MTI-vel.
Hiába vagyunk egyre képzettebbek?
Egyre képzettebbek a munkavállalók világszerte, azonban nem mindig találnak megfelelő állást, azaz a felsőfokú oktatáshoz való egyre jobb hozzáférés nem csökkenti a munkanélküliséget - derült ki a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) legfrissebb felméréséből, amelyben az oktatás és a munkaerőpiaci elhelyezkedés kapcsolatát vizsgálták.
Jobban bízunk abban, hogy megmarad a munkahelyünk
Biztosabbnak látják munkahelyük jövőjét a magyar munkavállalók. Leginkább a 18-29 éves és a 60 év feletti korcsoportban, a faluban élők illetve a mezőgazdaságban dolgozók körében nőtt a bizalom – derül ki a BNP Paribas Cardif biztosító és a Medián közös felméréséből.
Kapósak a külföldről hazatért magyarok
Bár a magyarországi munkavállalók több mint fele szeretne nemzetközi munkatapasztalatra szert tenni, a legtöbben nem maradnának öt évnél tovább külföldön, hanem itthon hasznosítanák a megszerzett tudást. A hazai cégek pedig jelentős előnyben részesítik a külföldi tapasztalattal rendelkező jelentkezőket egy álláshirdetésnél, akár magasabb bért is kínálnak nekik – derült ki a Profession.hu, a Boston Consulting Group és a The Network felméréséből.
Itt lesz a többmillió új állás
Projektmenedzserekre nagy szükség lesz az álláspiacon, becslések szerint az elkövetkező hat évben 16 millió ilyen új álláshely fog létrejönni. A Magyarországra érkező uniós pénzek felhasználásában is egyre nagyobb szerepet kapnak a képzett szakemberek.
Csak ésszel vadásszunk a Facebook-on
Az egyedi pozíciók esetében kellő körültekintéssel érdemes csak használni a közösségi médiát bár itthon is egyre meghatározóbbá válik az utánpótlás felkutatásában ez a marketing eszköz. A döntéshez több mindent érdemes mérlegelni – vélekedik a HR-szakember.
Hét állás, amit unokáink már nem fognak látni
A technológia fejlődése el fog sodorni a jövőben olyan munkaköröket, amelyek ma még több tízezer ember megélhetését biztosítják. Mutatunk most hét olyan állást, amire szinte biztos, hogy nemsokára már nem lesz szükség.
Döglött hallal nem vagyunk nyerők
Az Iowai Egyetem kutatása szerint a határozott, erős kézfogás kiemelt fontosságú állásinterjún. A „döglött hal” kézfogás nehezen tehető jóvá az interjú alatt. A határozott, erős kézrázás szemkontaktussal és mosollyal azonban olyan jó első benyomást kelt, ami tartós maradhat.
Nincs ember, aki van, az nem kell
A gazdaság egyre több szereplőjénél merül fel a probléma, hogy a fejlődés gátja a munkaerőhiány. Bizonyos területeken már szinte lehetetlen szakembert találni. Aki van, az meg mégsem kell a cégeknek.
Nagy szükség van bolti eladókra
Nem csak mérnökökből van hiány a munkaerőpiacon. Az álláshirdetések alapján úgy tűnik, bolti eladókra is nagy lenne a kereslet.
Ez a négy dolog kell Varga szerint a növekedés fenntartásához
Négy pontban foglalta össze a nemzetgazdasági miniszter, mit tehet a magyar kormány a gazdaságpolitikában a következő hetekben azért, hogy a magyar gazdasági növekedés az európai unió átlaga felett legyen a következő hónapokban is.
Szegény és munkanélküli a fiatalok fele
Globálisan a fiatal munkaerő közel 43 százaléka vagy munkanélküli, vagy van ugyan munkája, de szegénységben él - szerepel a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) Globális foglalkoztatási trendek a fiatalok körében 2015 című kiadványát összefoglaló tájékoztatásban.
Három szakma, amit az internet teremtett
Az internet terjedése és fejlődése egy sor új szakma születését hozta magával. Az ezredfordulón még nem is gondoltuk volna, mi mindenre lesz igény 2015-re. Íme ezek közül néhányat csokorba szedett a Monster.hu oldala.
Így fognak minket választani
Szeptemberben minden évben felpörög az álláspiac, egyre több állást hirdetnek meg és egyre több a jelentkező is, ezért érdemes végigvennünk azokat a kulcsfontosságú lépéseket, amelyekkel jelentősen növelhetjük esélyeinket a munkaerőpiacon - hívta fel a figyelmet a profession.hu.
Tovább csökkent a munkanélküliség, de ki tudja hol áll meg
Idén átlagosan 7 százalékos munkanélküliségi rátát várnak Magyarországon az elemzők, akiknek azonban megoszlik a véleménye arról, hogy az őszi-téli hónapokban nő vagy csökken-e az állástalanok aránya.
Itt a lista: ezek a legnépszerűbb ipari OKJ-s képzések
A Perfekt Zrt. 2015 első féléves adatai alapján összeállította a legnépszerűbb ipari OKJ-s szakképzések toplistáját. Az adatok alapján az ipari olaj- és gáztüzelő-berendezés kezelő, valamint a targoncavezető képzésekre jelentkeztek a legtöbben.
Lányok kerülhetnek a fiús szakmákba
Növelnék a nők számát a férfiasnak tartott szakmákban; Fejér megyében képzési rendszert is indítottak, amely keretében helyi vállalatokkal működnek együtt, jelenleg a mérnökképzés területén - mondta el a Nők a Tudományban Egyesület vezetője az M1 csatornán.
Álláskeresők! Itt az idő
Az álláskeresési piac megélénkülését tapasztalják a munkaerőközvetítéssel foglalkozó szakértők. Dobár Attila, a Job Kft. ügyvezető igazgatója szerint az idei nyár egyáltalán nem fordult pangásba, ráadásul ősszel még a helyzet “fokozódása” is várható.
Őszinteséggel lehet ütni a munkaerőpiacon?
Formabontó módon tesztelte a személyzeti szakembereket egy új, saját maga által kitalált önéletrajzi sablonnal egy amerikai kreatív ügynökség vezető munkatársa. Jeff Scardino a hibáit és a kudarcait is beleírta önéletrajzába. Mi lett az eredménye?
A férfiak félthetik az állásukat a robotoktól
Sok közgazdász és technikai szakértő véli, hogy a világ egy új ipari forradalom küszöbén áll, ahol a mesterséges intelligencia és a robotika könyörtelen ütemben elavulttá teszi majd az emberi munkaerőt. Egyáltalán nem biztos, hogy ennek a többség örülni fog.
6 ok, amiért nincs válasz az álláspályázatra
Már hosszabb ideje pályázik kitartóan állásokra, de az erőfeszítéseknek még mindig semmi eredménye, az elküldött CV-kre semmiféle reakció nem érkezik? Mi lehet ennek az oka? Íme néhány gyakori magyarázat a Monster.hu-tól.
Szabi alatt is dolgozik a magyar
A munkavállalók többségének még a szabadsága alatt is rendelkezésre kell állnia, ha céges ügyben keresik, bár a megkérdezettek fele egyáltalán nem örül annak, ha az irodán kívül munkával kell foglalkoznia. A Randstad Workmonitor legfrissebb adatai szerint a munkahelyi nyomás ellenére csupán minden harmadik alkalmazott érzi úgy, hogy a nyaralás alatt is reagálnia kell a hivatalos levelekre, hívásokra.
10 milliárd segíthet a megváltoztt munkaképességűeknek
A kormány év végén komplex és kiemelt program indítását tervezi a megváltozott munkaképességű emberek munkaerő-piaci integrációját segítendő 10 milliárd forintos támogatással - közölte Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkár a jobbikos Vágó Sebestyén írásbeli kérdésére válaszul. További részleteket egyelőre nem közöltek.
Súlyos gond lehet a nyugdíjrendszer átalakításából
Foglalkoztatási szempontból súlyos következményei lehetnek annak, ha a férfiak 40 év munkaviszony utáni nyugdíjazása miatt átalakítják a nyugdíjrendszert – hangsúlyozta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára.
Régen dolgoztak ilyen sokan
Az év hátralévő részében várhatóan 7 százalék alatt marad a munkanélküliségi ráta elemzők szerint. Ugyanakkor az alacsony munkanélküliségi adatban nagy szerepet kap a közfoglalkoztatás és a szezonális munkák.
Egyre több a diákmunka, de egyre kevesebben akarják
Egyre kevesebb fiatal vállal diákmunkát - köszönhetően az oktatás jelentős átalakulásának - pedig munka az bőven lenne. A munkát vállaló diákok legkevesebb 604 forintos bruttó órabérért dolgozhatnak, de nem ritka az 1000-1500 forintos óradíj sem - igaz ez már szaktudást igényel.
Bértárgyalás: honnan tudjuk mennyit kérjünk?
A megpályázott állással kapcsolatos bérinformációk hiánya komolyan hátráltathatja az álláskeresőket, ez pedig komoly hátrányt jelenthet a bértárgyalásnál. Adunk néhány tippet a Monster.hu segítségével, hogy honnan szerezhetők meg a kellő adatok.
Motivációs levél: a rövidebb, jobb
Az önéletrajz mellett a motivációs levél képviseli a pályázót először a megcélzott cég előtt. A kísérőlevélként is nevezett dokumentum nem hosszabb fél oldalnál, cégre és pozícióra szabott. A pályázás okairól és a pályázó alkalmasságáról szól – írta a Monster.hu.
Közeli munkahelyre vágynak a fiatalok
A fiatalok szerint a munka nem csak pénzkereseti forrás – legyen kihívásokkal teli és okozzon örömöt, de messzire nem utaznának. 80 százalékuk fényes jövőt lát maga előtt, ha karrierjéről van szó – derül ki a Continental felméréséből.
Virtuális álreferencia munkakeresőknek
Legálisan adnak nemlétező cégek pénzért referenciát az erre igényt formáló ügyfélnek, akinek a munkatapasztalat igazolása, a jó referencia létfontosságú valódi munkahelye megtalálásához - írta a Business Insider cikke nyomán a HR Portál.
A tudás a fontos, nem a fizetés?
A Kelly Services legújabb felmérésének eredményei szerint számos munkavállaló hajlandó lenne feladni a magasabb fizetést és az előléptetést, ha ennek fejében esélyt kap rá, hogy új ismereteket szerezzen, javítsa a munkája és a magánélete közötti egyensúlyt vagy akár szociális-társadalmi szempontból tartalmas, a személyes elégedettségét növelő munkát végezzen.
Két nap alatt épít fel egy házat a kőművesrobot
Két nap alatt épít fel egy szerkezetkész házat Hadrianus, az ausztrál mérnökök által kifejlesztett kőművesrobot. Tényleg érdemes elgondolkodni, hogy mi marad az embereknek a munkaerőpiacon...
A Facebook az első az álláskeresésben
Az álláskeresők közül a Facebookot választják a legtöbben globális szinten és Magyarországon egyaránt, de nálunk szinte csak azt nézik az álláskeresők, a LinkedInre csak tízből egy munkavállaló néz föl megfelelő álláshely után kutatva.
A családért váltanak munkahelyet a nők
Minden negyedik ember munkahelyet váltott az elmúlt évben a Randstad felmérése szerint. Bár a legfőbb ok a felmondásra az alacsony fizetés, a nők körében az is gyakori, hogy a váltás révén a családdal töltött idő mennyiségét szeretnék növelni.
Hogy mi lesz? Több munkahely, na az nem
Visszaesett a munkaadói optimizmus Magyarországon, ám a munkaadók felvételi kedve mégis szerényen pozitív. A gyártás és a vendéglátóipar, valamint a közlekedés, raktározás és kommunikáció területén továbbra is kiemelkedőek a várakozások a manpower most közzétett felmérése szerint.
Nem akármilyen munkára vágynak a diákok
A nyári szünidő kezdetével diákok tízezrei özönlenek a munkaerőpiacra. Munkavállalásukat nem csupán rengeteg diákmunka-lehetőség segíti, de sok gyakornoki program is rendelkezésre áll. Bármelyik lehetőséget válasszák is, foglalkoztató és diák egyaránt jól jár.
Új adókedvezmény jár a mezőgazdaságban
Július elsejétől a mezőgazdasági munkakörben alkalmazott 25 és 55 év közötti munkavállalók foglalkoztatása esetén a munkáltató 14,5 százalékos kedvezményt érvényesíthet az őt terhelő szociális hozzájárulási adóból.
A szakember? Az hiánycikk...
Egyre több cég szerint hiánycikk a szakember Magyarországon, de érdemben nem tesznek semmit ennek elkerülésére. A magyarországi hiányszakmák tízes listáját már hatodik éve a szakmunkások vezetik, második helyen a sofőrök, a harmadik helyen pedig a mérnökök állnak.
Mennyire legyünk rámenősek egy álláshirdetésnél?
Temérdek az állásra pályázó, és szoros a verseny a meghirdetett pozíciókért. Így aztán a céges visszajelzések sem túl gyakoriak, de vajon mennyire érdemes álláskeresőként rámenősen viselkedni a pályázás alatt? Egyáltalán: érdemes-e a cég "Megkaptuk jelentkezését" értesítésére válaszolni?