Az EURES (Európai Foglalkoztatási Szolgálat) statisztikai adataiból kiderül, hogy a külföldön állást keresők nagyobb része felsőfokú végzettséggel rendelkezik, a legtöbben ennek ellenére ugyanakkor fizikai munkára jelentkeznek. Az elemzések szerint a népszerű célországokban a legnagyobb szükség a vendéglátásban és kereskedelemben dolgozó szakácsokra, felszolgálókra, bolti eladókra van. Keresettek ugyanakkor olyan foglalkozások is, mint a gépész, a villanyszerelő, az üzletkötő, a technikus, a könyvelő vagy a munkagépkezelő. Bár a felsoroltak közül néhányat betölthetnek szakképesítéssel nem rendelkezők is, sokat segíthet a sikeres elhelyezkedésben egy hazai OKJ-s oklevél megszerzése. (Itthon is el lehet helyezkedni, hiszen egyre nagyobb a munkaerőhiány a cégeknél.)
Ha a külföldi munkavállalást tűztük ki célul, érdemes ugyanis olyan képzést választani, amely nemcsak a kinti munkaerőpiaci igényeket, hanem a megszerzett képzettséggel kapcsolatos elvárásokat is figyelembe veszi. Dr. Dobay Péter, az országos hálózattal rendelkező Perfekt Zrt. szakértője szerint sok OKJ-s képzés jól illeszkedik a külföldi elvárásokhoz is, és kifejezetten gyakorlatorientált tudást biztosít, ezért is lehet sokak számára vonzó, amikor rövidebb vagy hosszabb ideig külföldön szeretnének elhelyezkedni. Az OKJ-s végzettséghez emellett nemzetközileg elismert Europass bizonyítvány-kiegészítőt is lehet igényelni, amely így más országok munkaadói számára is hasznos információkat tartalmaz, és felhasználható a külföldi munkavállalás során.
A szakértő szerint a külföldi munkavállalás tekintetében az elméleti oktatásnak jó kiegészítője vagy alternatívája lehet a gyakorlatorientált szakképesítés megszerzése, érdemes tehát a kiutazás előtt célirányosan a megpályázott területen végzettséget szerezni.